Pokračovanie článku: Toto je 10 no-go zón: Najhrozivejším miestam sa radšej vyhnite, najmä v noci

Najnebezpečnejšie:

  • 10. Irak
  • 9. Sudán
  • 8. Somálsko
  • 7. Ukrajina
  • 6. Rusko
  • 5. Konžská demokratická republika
  • 4. Južný Sudán

3. Sýria

Táto vojnou zničená krajina Blízkeho východu bola v posledných rokoch opakovane hodnotená ako najmenej bezpečná na svete, ale v roku 2023 sa presunula späť na tretie miesto.

Občianska vojna v krajine sa dostala na titulky po celom svete a stala sa brutálnou zástupnou vojnou pre regionálne mocnosti.

Napriek hrozivému miestu v tabuľke sa celkové skóre Sýrie zlepšilo vďaka úpadku skupiny Islamský štát (ISIS) a niekoľkých povstaleckých skupín.

Pred vojnou bolo hlavné mesto Damask a druhé mesto Aleppo navštevované turistickými skupinami, ktoré milovali potulky po rušných trhoviskách, výlety do rímskych ruín a objavovanie kultúry starovekých civilizácií krajiny.

Už viac ako 11 rokov tu však zúri brutálny konflikt a odhaduje sa, že si doposiaľ vyžiadal viac ako 300 000 civil­ných obetí.

2. Jemen

Arabský národ Jemen je na rozdiel od Sýrie už dlhé roky v stave občianskej vojny. Konflikt sa začal v roku 2014 a zahŕňa povstalcov z menšiny Hutuov, ktorí bojujú s vládnym režimom o moc.

Vládu podporuje koalícia vedená Saudskou Arábiou a podľa odhadov OSN bolo vo vojne priamo a nepriamo zabitých 377 000 ľudí.

Hoci občianska vojna zdevastovala zdroje krajiny, Jemen je domovom štyroch lokalít svetového dedičstva UNESCO vrátane Starého mesta jeho hlavného mesta Saná. Saná je obývané už 2500 rokov, čo z neho robí jedno z najstarších miest na Zemi.

Kvôli nebezpečenstvu teroristických útokov a únosom ministerstvá zahraničných vecí ostatných krajín v súčasnosti neodporúčajú žiadne cesty do Jemenu.

1. Afganistan

Hoci bol Afganistan hodnotený ako najnebezpečnejšia krajina na svete už ôsmy rok po sebe, v roku 2022 zaznamenala úmrtnosť v súvislosti s konfliktom pokles o 91 %.

V lete 2021 sa vláda zrútila a krajinu opäť dobyl Taliban, ktorý priniesol oficiálne ukončenie vojny, ale pre celkovú stabilitu urobil málo.

Afganistan má za sebou nepokojnú nedávnu minulosť: sovietsku okupáciu v 80. rokoch a polstoročie takmer nepretržitého islamského terorizmu a vnútorného konfliktu.

Vyskytli sa pokusy oživiť cestovný ruch, ale ministerstvá zahraničných vecí iných krajín neodporúčajú žiadnu návštevu.

Krajina je domovom veľkolepej Piatkovej (Modrej) mešity v Heráte, ako aj ohromujúcej prírodnej scenérie.

vírus, laboratórium Čítajte viac Ožil vírus so smrtnosťou až 88 %: Čo je marburg a kde sa momentálne šíri? väzeň, väzenie, väznica, basa, Čítajte viac Otvorili megaväznicu pre 40 000 zloduchov: na 100 m2 žije vyše 100 väzňov s iba dvoma záchodmi Pakistan, lyžovačka, lyžiarske stredisko, zima, sneh,  Malam Džabba, Svát Čítajte viac V Pakistane ožíva lyžiarske stredisko zničené Talibanom. Je bezpečné?

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #mier #pokoj #pokoj a mier