Projekt vrcholil vytvorením informačno-navigačného systému, ktorý doposiaľ na hrade chýbal. „V spolupráci so štúdiom MAPA Architekti a Hungry Studio sme nainštalovali viac ako 26 informačných panelov po celom areáli hradu," uvádza múzeum.
Ako dodáva, panely poskytujú dôležité informácie v troch jazykoch a QR kódy pre online prístup k ďalším zaujímavostiam na novej webovej stránke hradu.
Okrem toho vytvorili oddychové zóny s novou architektúrou, ktoré slúžia na odpočinok a občerstvenie počas prehliadky. Zóny sú ekologicky udržateľné a rešpektujú prirodzené prostredie hradu.
„V rámci projektu sme pokračovali v dlhodobej tradícii archeologického výskumu na Hrade Devín, ktorý tu prebieha už viac ako 110 rokov," priblížilo MMB.
Ako dodalo, v roku 2022 odhalili zaujímavé nálezy vrátane hrobov z obdobia eneolitu, ktoré obsahovali kostrové pozostatky a artefakty. „Okrem toho sme objavili aj ďalšie historické štruktúry a artefakty, ktoré nám poskytujú pohľad do minulosti tohto miesta," doplnilo múzeum.
Dôležitou súčasťou projektu boli aj práce na obnove historického objektu, krycej stavby pozostatkov ranokresťanskej kaplnky známej ako Cella memoriae. „Krycia drevená stavba prešla komplexnou rekonštrukciou a je verejnosti opäť sprístupnená ako výstavný pavilón," približuje MMB.
Obnovou prešla aj jej zelená strecha, pri ktorej kládli dôraz na ochranu prírodnej pamiatky, a preto vysadili len pôvodné druhy rastlín a skalné ruže. Tento pavilón, umiestnený v dolnej časti hradu, sa tiež využíva na odborné prednášky a konferencie.
Sanácia a rekonštrukcia historických architektúr v hradnom areáli boli kľúčovými aspektmi projektu. „Tieto práce zahŕňali údržbu a statické zabezpečenie hradných múrov, ktoré utrpeli degradáciu počas obnovy hradu v 70. – 80. rokoch 20. storočia," vysvetlilo múzeum. Cieľom bolo zachovať historické štruktúry a prispieť k ochrane kultúrneho dedičstva.
„Tieto práce predstavujú jedny z najvýznamnejších projektov na záchranu pôvodných hradných architektúr na Hrade Devín za celé desaťročia, dodáva MMB.
Projekt bol spolufinancovaný z programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovakia-Austria.