Demänovskú jaskyňu po rekonštrukcii opäť otvorili. Pozrite sa, čo pribudlo

Demänovskú jaskyňu slobody takmer po roku rekonštrukčných prác sprístupnili pre verejnosť. Turisti tak môžu opäť navštíviť jednu z najpopulárnejších jaskýň na Slovensku. Privíta ich novým systémom osvetlenia, informoval Peter Gažík zo Správy slovenských jaskýň Štátnej ochrany prírody SR.

13.10.2023 08:15
debata
Nové osvetlenie v Demänovskej jaskyni slobody.
Na snímke nové osvetlenie v Demänovskej jaskyni...
+1Na snímke nové osvetlenie v Demänovskej jaskyni...

Jaskyňa na severnej strane Nízkych Tatier je súčasťou najdlhšieho jaskynného systému na Slovensku. Je známa bohatou kvapľovou výzdobou, podzemným tokom Demänovky a mnohými jazierkami. Gažík vysvetlil, že rekonštrukcia jaskyne zahŕňa niekoľko etáp technických prác.

„V aktuálnej etape bola dokončená rekonštrukcia osvetlenia, keď jaskyňa ožila novými modernými LED svietidlami. Svietidlá umiestnili aj na nové miesta, a tak okrem úspory energie a výrazne nižšej produkcie tepla do jaskynného prostredia ponúkajú iný pohľad na známe priestory,“ uviedol.

Rekonštrukciu urobili prostredníctvom eurofondového projektu. Ten sa týka celého systému demänovských jaskýň. Práce robili aj v Demänovskej ľadovej jaskyni a Demänovskej jaskyni mieru.

Ďalšia etapa projektu pokračuje v Demänovskej jaskyni mieru, kde je potrebné odstrániť starú suť z nevhodného spôsobu sprístupňovania v 80. rokoch minulého storočia.

V rámci projektu robia aj činnosti odborného výskumného a monitorovacieho charakteru prírodných pomerov jaskyne. V nesprístupnených častiach jaskynného systému a v jaskyni Zápoľná robia stabilizáciu vstupu.

Demänovská jaskyňa slobody je podľa štátnych ochranárov jednou z najznámejších a historicky najnavštevova­nejších jaskýň na Slovensku.

Za viac než deväť dekád od jej sprístupnenia v roku 1924 ju navštívili milióny ľudí.

debata chyba
Viac na túto tému: #Demänovské jaskyne