Turistické oblasti Egypta sú vraj bezpečné, ale teroristickú hrozbu vylúčiť nemožno. Toto si nefoťte!

Bezpečnostná situácia v Egypte je aktuálne relatívne stabilná, hlavné turistické destinácie sú bezpečnostnými zložkami považované za bezpečné. Hrozba teroristických útokov v krajine však vylúčená nie je. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR na svojom webe.

31.10.2023 13:38
Giza, pyramídy, Egypt, Káhira, Gíza Foto:
Pyramídy pri Káhire
debata

„Hlavné turistické destinácie Egypta ako Šarm aš-Šajch, pobrežie Červeného mora, širšie centrum Káhiry a ostatné oblasti významných národných pamiatok sú egyptskými bezpečnostnými zložkami považované za bezpečné,“ priblížil rezort.

Zvýšená opatrnosť sa odporúča v niektorých kritických regiónoch. Vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v Izraeli a Gaze ministerstvo varuje pred cestovaním do bezprostrednej blízkosti hraníc medzi Egyptom a Izraelom.

Ľudia by podľa neho mali byť veľmi opatrní na ceste medzi mestami Daháb – Nuweiba – Tábá, El Qantara Shark – Ras Sedr. Tiež v mestách pozdĺž Ras Sedr a El Tor.

Rezort neodporúča ani cestovanie na sever Sinaja či na západné územia na hranici s Líbyou. Vo všeobecnosti sa neodporúča ani individuálna turistika do púštnych oblastí.

„Pohyb turistov v púštnych oblastiach (Líbyjská púšť, Západná púšť, Biela púšť), ale aj v niektorých častiach na západe a juhu krajiny môže byť obmedzený,“ doplnilo ministerstvo.

Apeluje na občanov SR, aby boli počas pobytu v Egypte opatrní, dbali o svoje osobné veci, vyhýbali sa demonštráciám a väčším zhromaždeniam osôb zvlášť počas sviatkov a pamätných dní.

Aby nefotografovali demonštrácie, vojenské, policajné a iné štátne a verejné zariadenia a rovnako nevstupovali do riadne označených zakázaných priestorov, zón a oblastí bez povolenia bezpečnostných zložiek.

MZVEZ zároveň pripomenulo, že v prípade núdze môžu kontaktovať Veľvyslanectvo SR v Káhire na pohotovostnom čísle +20 100006096­8 alebo MZVEZ na čísle +421 2 5978 5978.

„Je dôležité sledovať aktuálny vývoj bezpečnostnej situácie a striktne rešpektovať pokyny príslušníkov bezpečnostných zložiek. Zároveň odporúčame riadiť sa pokynmi cestovných kancelárií a ich delegátov,“ doplnilo.

debata chyba
Viac na túto tému: #Egypt