Pri vstupe do Sysľovských polí vzniká nová rekreačná lúka

Pri vstupe do Sysľovských polí vytvára hlavné mesto spolu s mestskou časťou Rusovce rekreačnú lúku. Ako informuje magistrát na sociálnej sieti, nová oddychová zóna s prírodným charakterom, zeleňou a celoročným prístupom, spojí ochranu prírody s oddychom. „Na ploche viac ako 7-tisíc štvorcových metrov sme vysadili 192 drevín, z toho 22 vzrastlých stromov a 170 kríkov," konštatuje mesto.

31.03.2024 09:00
syseľ, Muránska planina Foto: ,
Sysle
debata

Okrem toho tu vytvárajú chodníček z obruby agátových kolov, vysypaný makadamovým kameňom. „Osadíme tu tiež osem kusov drevených lavičiek a osejeme celú plochu lúčnou zmesou," dodáva samospráva. Postupne tu plánujú doplnenie ďalších prvkov ako detské ihrisko a oplotený výbeh pre psov. Miesto venujú pamiatke zosnulého Andreja Kovarika, ktorý bol iniciátorom zapojenia mesta do medzinárodného projektu obnovy biotopov pre dropa veľkého a sokola kobcovitého.

„Nezabudli sme ani na to, že Rusovce sú známou pamiatkovou lokalitou. Z tohto dôvodu sme pred začiatkom prác zabezpečili archeologický výskum tejto plochy, počas ktorého bolo nájdených niekoľko desiatok starých mincí, drobných nálezov a jeden väčší kovový predmet," priblížil magistrát. Rekreačnú lúku vytvárajú na konci Vývojovej ulice, na nástupnom bode na sezónny náučný chodník Sysľovské polia. Otvorenie plánujú počas jari.

„Táto lúka bude už tretím rekreačným miestom v blízkosti chráneného vtáčieho územia, ktoré pre verejnosť vytvárame, a celkovo ich máme v pláne päť," uvádza mesto. Zámer vytvárať rekreačné zóny mimo CHVÚ vyplýva aj z projektu LIFE Steppe on border.

debata chyba
Viac na túto tému: #Sysľovské polia