Je tu čas na dobrodružstvo. 5 top adrenalínových zážitkov v obľúbenej destinácii

Chceli by ste tento rok zažiť niečo nezvyčajné? Máme pre vás tip na destináciu, kde sa to adrenalínovými ponukami len tak hemží.

22.04.2024 00:00
CNTB, pr, nepouzivat Foto:
Krásy Dubrovníka môžete obdivovať z kajaku.

Poďte s nami do Chorvátska a my vám dokážeme, že táto krajina ponúka po celý rok toľko atraktívnych aktivít, že nebudete vedieť kam skôr skočiť. Hlavne neseďte doma a nečakajte len na letné prázdniny, veď každý zážitok sa počíta. Aj fenomenálny brazílsky spisovateľ Paulo Coelho tvrdí, že ak si myslíš, že dobrodružstvo je nebezpečné, skús rutinu; tá je smrtiaca.

Zbaľ si teda odvahu a vyraz smerom k jadranskému moru. Tam sa už o tvoje zážitky postarajú.

1. Zdolajte divokú rieku

Rafting na rieke Cetina je ideálna voľba. Foto: Ivo Biočina
CNTB, pr, nepouzivat Rafting na rieke Cetina je ideálna voľba.

Chorvátske rieky sú v tomto období najbohatšie na vodu, takže rafting je ideálna voľba.

Jedna z najobľúbenejších destinácií je rieka Cetina, ktorá tečie cez región Dalmácie. Rafting na tejto rieke vás zavedie cez malebné kaňony a prudké pereje, zatiaľ čo si užijete krásne výhľady na okolitú prírodu. Rieka Cetina ponúka rôzne obtiažnosti tratí, takže dobrodružstvo na vode si môžu užiť aj začiatočníci a rodiny s deťmi.

Ďalšou obľúbenou destináciou je rieka Una, ktorá preteká medzi Chorvátskom a Bosnou a Hercegovinou. Táto divoká rieka ponúka nádherné scenérie a vzrušujúce pereje, ktoré sú vhodné pre pokročilých raftárov.

Pre tých, ktorí hľadajú dlhšie výlety, je možné podniknúť raftingové expedície na riekach Zrmanja a Mrežnica. Známe sú svojimi prudkými perejami, čo ich robí ideálnymi pre viacdenné raftingové dobrodružstvo.

2. Objavte krásy podmorského sveta

Potápanie v Dubrovníku je fascinujúca aktivita, ktorá vám umožní objavovať podmorský svet v tejto nádhernej časti chorvátskeho pobrežia. Dubrovník, známy aj ako „Perla Jadranu“, ponúka mnoho skvelých miest pre potápanie, kde môžete objavovať bohatý morský život, krásne útesy a potopené vraky lodí.

Jednou z najobľúbenejších lokalít na potápanie v Dubrovníku je ostrov Lokrum. Tento malý ostrov leží neďaleko od pobrežia a je chránený ako prírodná rezervácia. Pozdĺž jeho pobrežia nájdete útesy, jaskyne a uvidíte mnoho morských živočíchov – ryby, chobotnice a dokonca aj morských ježkov. Lokrum je tiež známy svojim potopeným vrakom, ktorý láka potápačov z celého sveta.

Keď už budete v tejto oblasti pozrite si Dubrovník z jedinečnej perspektívy a vyrazte na more na kajaku. So sprievodcom si vychutnáte majestátne mestské hradby, navštívite slávnu jaskyňu Betina a preplávajte okolo ostrova Lokrum.

Ďalším skvelým miestom na potápanie je polostrov Lapad, ktorý sa nachádza západne od Dubrov-níka. Tu nájdete viaceré potápačské centrá, ktoré ponúkajú rôzne kurzy a výlety. Okolie Lapadu je známe svojimi útesmi a priezračnými vodami, čo je ideálne na potápanie.

Ak máte radi potápanie pri potopených vrakoch, môžete sa vydať do blízkeho mesta Cavtat, ktoré sa nachádza asi 20 km južne od Dubrovníka. Tu nájdete vraky lodí z druhej svetovej vojny, ktoré sú domovom mnohých druhov morských živočíchov a poskytujú vzrušujúce podmorské dobrodružstvo.

Pred potápaním je dôležité si zaistiť vybavenie a možno aj sprievodcu, pokiaľ nie ste skúsený potápač. Mnoho potápačských centier v Dubrovníku ponúka kurzy pre začiatočníkov aj pre pokročilých potápačov a môžu vám pomôcť objaviť najlepšie miesta na potápanie v tejto oblasti.

3. Zalietajte si nad kaňonom

Vychutnajte si let kaňonom ponad rieku Cetina. Foto: Ivo Biočina
CNTB, pr, nepouzivat Vychutnajte si let kaňonom ponad rieku Cetina.

Ak sa vám v noci sníva, že lietate ako vták a tento pocit by ste raz chceli zažiť naozaj, máte jedinečnú šancu. Vyskúšajte zipline nad riekou Cetina. Táto aktivita vám umožní preletieť nad kaňonom a vychutnať si úchvatné výhľady na okolitú prírodu.

K dispozícii máte po celý rok komplexnú sústavu skladajúcu sa z platformy a ôsmich oceľových lán s celkovou dĺžkou 2 100 m. Najdlhšia dráha má dokonca 700 metrov a je umiestnená 50 metrov nad zemou. Pre sklz po celom polygóne za sprievodu dvoch sprievodcov potrebuje skupina skladajúca sa z desiatich účastníkov dve a pol hodiny.

Druhou, nemenej adrenalínovou, dráhou je 300 metrov dlhý zipline natiahnutý cez kaňon Korany na samom okraji Národného parku Plitvické jazerá. Tu sa namiesto klasického športového horolezeckého vybavenia používajú sedačky pre paragliding, ktoré vám zabezpečia väčšie pohodlie a pôžitok z výhľadu. Pri presune z jedného konca kaňonu na druhý budete v určitých okamihoch „letieť“ rýchlosťou zhruba 70 kilometrov za hodinu. Keď raz tento let absolvujete, budú vás musieť držať, aby ste nešli ešte niekoľkokrát.

Chcete ešte niečo viac dychberúce? V tom prípade je tu možnosť letieť vzduchom až 120 km za hodinu. Kde? Takýto adrenalín ponúka zipline umiestnený v oblasti Vrhovina. Celková dĺžka oceľového lana s priemerom 15 mm je 1 700 m, čo z neho robí jedno z najdlhších lán v Európe. Môžete stokrát čítať o tom, aké je to strhujúce, ten pravý nezabudnuteľný zážitok vám zabezpečí len samotný let.

4. Skúste Tour of Croatia

Prebrázdiť chorvátske ostrovy na bicykli je... Foto: Ivan Šardi
CNTB, pr, nepouzivat Prebrázdiť chorvátske ostrovy na bicykli je nezabudnuteľný zážitok (ostrov Lošinj).

Jazda na bicykli sa teší nevídanej popularite. Prečo teda nezmeniť trasy a nevyraziť si pojazdiť s chorvátskym vetrom vo vlasoch. Pri našom „slovenskom mori“ nájdete dokonalé cyklistické trasy pre rekreačných cyklistov ale aj pre profesionálnych športovcov.

Výzvou pre vás môže byť zdolať všetkých päť etáp pretekov Tour of Croatia: Makarska – Split, Šibe-nik – Zadar, Národný park Plitvice – Učka, Pula – Umag a Sveti Martin – Záhreb. Ak dáte čo i len časť z toho, vaša cyklistická vášeň bude aspoň načas ukojená.

Fanúšikovia horských bicyklov (MTB) určite počuli o populárnej 78 km dlhej istrijskej cyklotrase Parenzana. Stretnete tu cyklistov z celého sveta. Zaujímavosťou je, že je to prvá tzv. greenway cyklotrasa vedúca po trase zaniknutej železnice v Chorvátsku.

Vďaka komplexnému cykloturistickému projektu ZagorjeBike je Krapinsko-zagorská župa rajom pre milovníkov cyklistiky. Na štyroch kvalitne spracovaných mapách ponúka 21 cyklotrás vrátane detailných popisov, ale aj mobilnú aplikáciu ZagorjeBike s GPS súradnicami všetkých cyklotrás. Po ceste môžete využiť termálne pramene, navštíviť pútnické miesta či historicky dôležité obce a vinohradnícke oblasti.

Svoj bicykel môžete kedykoľvek naložiť na katamarán a preskúmať trasy na ostrovoch Brač alebo Lošinj.

5. Skočte z mosta

Zatvorte na chvíľku oči a predstavte si, že stojíte na kraji mosta. Pod vami ligotavá vodná hladina a vy o pár sekúnd skočíte dole. Garantujeme vám, že na takýto zážitok budete dlho spomínať a nebude kamarát, ktorému by ste sa nepochválili. Jedným z najobľúbenejších miest na tento typ zábavy je Maslenický most pri Zadare, ktorý je s 56 metrami najvyšším bodom v Chorvátsku, z ktorého môžete zoskočiť.

Ak budete na potulkách v okolí Šibenika, aj tu si môžete skočiť. Šibenický most je asi o desať metrov nižší, na zážitku to však nič neuberie.

odkaz
CNTB, logo, pr, nepouzivaz
chyba