Aký je rozdiel medzi osteriou a trattoriou? A čo enoteca? A znamená ristorante len reštauráciu? Nie je to to isté a rozdiely medzi nimi nie sú vždy jasné, píše Travel and Leisure.
V minulosti existovala jasná hierarchia, pričom osteria bola najjednoduchším typom straviovacieho zariadenia a ristorante bola najelegantnejšia a najdrahšia.
V súčasnosti to nie vždy platí a môže sa stať, že jedlo v osterii bude stáť viac ako v ristorante. V zásade však platia isté pravidlá…
Osteria
Osteria bola sparťanské, nenáročné zariadenie, kde ľudia chodili piť. Pôvodné osterie siahajú až do Rímskej ríše. Našli sa aj v Pompejách. Vtedy to bolo aj niečo ako nocľah s raňajkami. V minulosti osterie nemuseli mať kuchyňu, takže ľudia si dokonca mohli priniesť vlastné jedlo.
Postupom času sa definícia osterie pozmenila. Napríklad Osteria Francescana s tromi michelinskými hviezdami tento názov zdedila ako odkaz na jednoduché podmienky z minulosti.
Trattoria
Ak je osteria najneformálnejším typom podniku a ristorante najelegantnejším, trattoria je niekde uprostred. Podľa talianskej encyklopédie Treccani je trattoria vo všeobecnosti skromnejšia ako ristorante a je vždy autonómna, teda nie je spojená s hotelom, vlakovou stanicou, loďou a podobne.
Zvyčajne práve tu sa ponúkajú klasické verzie tradičných miestnych jedál za dobré ceny podávané v neformálnom, často rodinnom prostredí – slovom, ako od babičky.
Ristorante
Keď Taliani hovoria o návšteve ristorante, očakávajú elegantné miesto s bielymi obrusmi, lepšími službami vrátane prítomnosti someliéra, ktorý im pomôže vybrať fľašu vína k jedlu a, samozrejme, vyššími cenami.
V minulosti tu bola často aj nejaká pridaná hodnota, šou… Napríklad v historickej Ristorante Diana v Bologni čašníci v bielom plášti podávajú tortellini in brodo zo strieborného taniera.
Enoteca
Enoteca je vináreň, ale aj tie sú rôznorodé, od jednoduchých pivničiek so širokým výberom vín, až po elegantné podniky s dobre premysleným menu.
Taliani sa niekedy zastavia v enotéke, aby si dali drink a malé predjedlo predtým, ako pôjdu na večeru do osterie alebo trattorie.
Bar
Možno niekoho prekvapí, keď počuje, ako sa Taliani dohadujú, že si dajú raňajky v bare, ale v Taliansku nemá výraz „bar“ rovnaký význam ako u nás.
V Taliansku sú bary zvyčajne otvorené od rána do večera, zatvárajú sa tesne pred večerou a podávajú kávu, ako aj alkoholické nápoje. Do toho istého baru sa dá ísť na cappuccino a cornetto ráno, rýchly sendvič na obed a Aperol spritz večer.
Caffe
Caffe alebo caffeteria je, prirodzene, zameraná na kávu. V súčasnosti sú tieto miesta často nahradené barmi, ale v Taliansku stále nájdete tradičné kaviarne.
Tieto podniky často pražia a predávajú svoje vlastné zrná a zmesi espressa.
Tavola Calda
Tento výraz sa doslova prekladá ako „horúci stôl“ a je to ako miesto v štýle kaviarne, kde si môžete vybrať z ponuky hotových jedál pri pulte.
Na rozdiel od barových pultov, ktoré zvyčajne podávajú len sendviče a pečivo, tavola calda ponúka rôzne teplé jedlá vrátane cestovín, ryže, mäsa, rýb a zeleniny. Jedlo je lacné, jedenie rýchle.
Friggitoria
Friggitoria je miesto, ktoré sa špecializuje na vyprážané jedlá ako suppli (rímske vyprážané ryžové guľôčky) a arancini (sicílske vyprážané ryžové guľky).
Pochutnať si tu môžete aj na suppli, filetti di baccala (vyprážaná treska v cestíčku), fiori di zucca (vyprážané cuketové kvety plnené mozzarellou a ančovičkami), krokety, mozzarelline (vyprážané mozzarellové guľky) a olivové ascolane (vyprážané olivy plnené mäsom).
Forno
V taliančine existujú dve rôzne slová, ktoré obe znamenajú pekáreň. Forno (doslova znamená rúra) sa zvyčajne zameriava na chlieb, hoci môžu vyrábať aj koláče ako panettone, či pizzu.
Koncept kupovania chleba v pekárni (namiesto pečenia si ho doma) údajne vznikol v Ríme niekedy okolo roku 280 pred Kristom. V čase cisára Augusta bolo v Ríme vyše 250 pekární a dokonca aj pekársky cech.
Pasticceria
Pasticceria je typ pekárne, ktorý sa zameriava na sladkosti. Taliani sem chodia nakupovať koláče, sušienky a sladké pečivo – maritozzo (sladká žemľa rozdelená na polovicu a plnená šľahačkou), ovocné torty, bábovky…
Čítajte viac K sklenenej vyhliadke v Chorvátsku vedie cesta smrti. Úchvatný výhľad až do Talianska ale stojí za to Čítajte viac Nebuďte tuctovými turistami: Objavte najlepšie talianske pláže, ktoré odporúčajú domáci Čítajte viac Medzinárodná blamáž! Taliani v propagačnom videu ukazovali úplne inú krajinu