Taliansko má 10 typov reštaurácií. Ktorá je najlacnejšia? A kam vás bez vhodného odevu nevpustia?

Dovolenka v Taliansku je plánom na najbližšie mesiace mnohých Slovákov. Aj tí, čo si vyberú stravu v hoteli, určite aspoň raz zavítajú na obed či zákusok do miestnej reštaurácie alebo kaviarne. Taliansko, známa gurmánska krajina, má niekoľko typov takýchto zariadení, z ktorých každé ponúka iné delikatesy a má iné ceny. Čo môžete očakávať v rôznych druhoch stravovacích zariadení na Apeninskom polostrove?

10.06.2024 06:00
chuť, víno, gastronómia, reštaurácia, rande Foto:
Keď Taliani hovoria o návšteve ristorante, očakávajú elegantné miesto s bielymi obrusmi, lepšími službami...
debata

Aký je rozdiel medzi osteriou a trattoriou? A čo enoteca? A znamená ristorante len reštauráciu? Nie je to to isté a rozdiely medzi nimi nie sú vždy jasné, píše Travel and Leisure.

V minulosti existovala jasná hierarchia, pričom osteria bola najjednoduchším typom straviovacieho zariadenia a ristorante bola najelegantnejšia a najdrahšia.

V súčasnosti to nie vždy platí a môže sa stať, že jedlo v osterii bude stáť viac ako v ristorante. V zásade však platia isté pravidlá…

Osteria

Osteria bola sparťanské, nenáročné zariadenie, kde ľudia chodili piť. Pôvodné osterie siahajú až do Rímskej ríše. Našli sa aj v Pompejách. Vtedy to bolo aj niečo ako nocľah s raňajkami. V minulosti osterie nemuseli mať kuchyňu, takže ľudia si dokonca mohli priniesť vlastné jedlo.

Postupom času sa definícia osterie pozmenila. Napríklad Osteria Francescana s tromi michelinskými hviezdami tento názov zdedila ako odkaz na jednoduché podmienky z minulosti.

Trattoria

Ak je osteria najneformálnejším typom podniku a ristorante najelegantnejším, trattoria je niekde uprostred. Podľa talianskej encyklopédie Treccani je trattoria vo všeobecnosti skromnejšia ako ristorante a je vždy autonómna, teda nie je spojená s hotelom, vlakovou stanicou, loďou a podobne.

Zvyčajne práve tu sa ponúkajú klasické verzie tradičných miestnych jedál za dobré ceny podávané v neformálnom, často rodinnom prostredí – slovom, ako od babičky.

Benátky, Taliansko
Video
Zdroj: TV Pravda

Ristorante

Keď Taliani hovoria o návšteve ristorante, očakávajú elegantné miesto s bielymi obrusmi, lepšími službami vrátane prítomnosti someliéra, ktorý im pomôže vybrať fľašu vína k jedlu a, samozrejme, vyššími cenami.

V minulosti tu bola často aj nejaká pridaná hodnota, šou… Napríklad v historickej Ristorante Diana v Bologni čašníci v bielom plášti podávajú tortellini in brodo zo strieborného taniera.

Enoteca

Enoteca je vináreň, ale aj tie sú rôznorodé, od jednoduchých pivničiek so širokým výberom vín, až po elegantné podniky s dobre premysleným menu.

Taliani sa niekedy zastavia v enotéke, aby si dali drink a malé predjedlo predtým, ako pôjdu na večeru do osterie alebo trattorie.

Bar

Možno niekoho prekvapí, keď počuje, ako sa Taliani dohadujú, že si dajú raňajky v bare, ale v Taliansku nemá výraz „bar“ rovnaký význam ako u nás.

V Taliansku sú bary zvyčajne otvorené od rána do večera, zatvárajú sa tesne pred večerou a podávajú kávu, ako aj alkoholické nápoje. Do toho istého baru sa dá ísť na cappuccino a cornetto ráno, rýchly sendvič na obed a Aperol spritz večer.

Ilustračné foto. Foto: SHUTTERSTOCK
ženy, kamarátky, káva, reštaurácia, cestovanie Ilustračné foto.

Caffe

Caffe alebo caffeteria je, prirodzene, zameraná na kávu. V súčasnosti sú tieto miesta často nahradené barmi, ale v Taliansku stále nájdete tradičné kaviarne.

Tieto podniky často pražia a predávajú svoje vlastné zrná a zmesi espressa.

Tavola Calda

Tento výraz sa doslova prekladá ako „horúci stôl“ a je to ako miesto v štýle kaviarne, kde si môžete vybrať z ponuky hotových jedál pri pulte.

Na rozdiel od barových pultov, ktoré zvyčajne podávajú len sendviče a pečivo, tavola calda ponúka rôzne teplé jedlá vrátane cestovín, ryže, mäsa, rýb a zeleniny. Jedlo je lacné, jedenie rýchle.

Friggitoria

Friggitoria je miesto, ktoré sa špecializuje na vyprážané jedlá ako suppli (rímske vyprážané ryžové guľôčky) a arancini (sicílske vyprážané ryžové guľky).

Pochutnať si tu môžete aj na suppli, filetti di baccala (vyprážaná treska v cestíčku), fiori di zucca (vyprážané cuketové kvety plnené mozzarellou a ančovičkami), krokety, mozzarelline (vyprážané mozzarellové guľky) a olivové ascolane (vyprážané olivy plnené mäsom).

Neapol, Pompeje, Taliansko
Video
Zdroj: Pixabay.com

Forno

V taliančine existujú dve rôzne slová, ktoré obe znamenajú pekáreň. Forno (doslova znamená rúra) sa zvyčajne zameriava na chlieb, hoci môžu vyrábať aj koláče ako panettone, či pizzu.

Koncept kupovania chleba v pekárni (namiesto pečenia si ho doma) údajne vznikol v Ríme niekedy okolo roku 280 pred Kristom. V čase cisára Augusta bolo v Ríme vyše 250 pekární a dokonca aj pekársky cech.

Pasticceria

Pasticceria je typ pekárne, ktorý sa zameriava na sladkosti. Taliani sem chodia nakupovať koláče, sušienky a sladké pečivo – maritozzo (sladká žemľa rozdelená na polovicu a plnená šľahačkou), ovocné torty, bábovky…

skywalk Biokovo, vyhliadka, vyhliadková plošina, sklenený chodník, Chorvátsko, Makarská riviéra Čítajte viac K sklenenej vyhliadke v Chorvátsku vedie cesta smrti. Úchvatný výhľad až do Talianska ale stojí za to Scala dei Turchi, Realmonte, Sicília Čítajte viac Nebuďte tuctovými turistami: Objavte najlepšie talianske pláže, ktoré odporúčajú domáci Vino-oslava-shutterstock Čítajte viac Medzinárodná blamáž! Taliani v propagačnom videu ukazovali úplne inú krajinu

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #reštaurácia