Chorvátske mestá
Chorvátsko má jedno z najbohatších nehmotných kultúrnych dedičstiev na svete uznávané UNESCO-m. Je tu zaradený napríklad každoročný známy karnevalový sprievod z oblasti Kastav.
Najmenšie mesto na Slovensku je Modrý Kameň v okrese Veľký Krtíš, podľa počtu obyvateľov patrí tento titul Dudinciam, ktoré obýva približne 14OO ľudí. V Guinessovej knihe rekordov je však iný zápis – najmenším mestom sveta je istrijský Hum, ktorý má 17 až 23 obyvateľov.
Čítajte viac Dvadsať domov v troch radoch: Najmenšie mesto na svete je na IstriiDubrovník bol 450 rokov významnou samostatnou republikou. Republika Ragusa, ako bola známa, bola hlavným rivalom Benátok na Jadrane.
Chorvátsko sa môže pochváliť prvou vodnou elektrárňou na svete. Bola postavená v roku 1895 a nachádza sa v meste Šibenik.
Amfiteáter v Pule je jednou zo šiestich najväčších dodnes stojacich rímskych arén a ako jediný má úplne zachované všetky štyri bočné veže.
Chorvátsky Diokleciánov palác v Splite dal postaviť rímsky cisár Dioklecián a je najkompletnejším pozostatkom rímskeho paláca na svete.
Zadar sa môže pochváliť prvým morským organom na svete. Pohyb vĺn v rúrkach na brehu vytvára zaujímavý zvuk – morskú hudbu, ktorú sem chodia počúvať ľudia z celého sveta.
Prírodné krásy
Chorvátska pláž Zlatni Rat (Zlatý mys) je známa tým, že mení svoj tvar a smer na základe vetra.
Chorvátsko má viac ako 1 000 ostrovov, ostrovčekov a útesov, čo z neho robí jedno z najviac členitých pobreží v Európe.
Ostrov Hvar má titul najslnečnejšieho miesta Európy – môže sa pochváliť viac ako 2 800 hodinami slnečného svetla ročne.
Na zozname UNESCO je zapísaný napríklad aj čarovný chorvátsky Národný park Plitvické jazerá, ktorý má 16 jazier prepojených sériou vodopádov a nachádza sa v hlbokom lese obývanom jeleňmi, medveďmi, vlkmi, kancami a vzácnymi druhmi vtákov.
Čítajte viac Ryba bez hlavy aj tyrkysové zrkadlo. Slovenské Plitvice vábia turistovV Chorvátsku sa našla najväčšia hľuzovka na svete, objavil ju Giancarlo Zigante na Istrii. Vážila 1,31 kilogramu.
Chorvátske dedičstvo
Ak ste si mysleli, že chorvátska oblasť Dalmácia a bielo-čierny pes majú niečo spoločné, máte pravdu. Chorvátsko je skutočne pôvodným domovom dalmatínskeho psa, plemena, ktoré dostalo meno podľa dalmatínskeho pobrežia.
Aj kravata sa zrodila v Chorvátsku. Cravat bola pôvodne súčasťou tradičnej uniformy, ktorú nosili chorvátski vojaci v 17. storočí.
Bývalá chorvátska mena, kuna, bola odkazom na časy, keď sa v stredovekom obchode používala skutočná kunia srsť ako cenová jednotka.
Čítajte viac Objavili sme Maldivy Európy! Budete ľutovať, že tento exotický raj ešte nepoznáte Čítajte viac Žralok v Chorvátsku? Nepravdepodobné, ale nie vylúčené