Alicudi je súčasťou Liparských ostrovov, ktoré sa nachádzajú pri Sicílii. Na ostrove žije zhruba 100 ľudí.
Premnožené kozy podľa miestnych ničia parky, záhradky a tiež prírodu, ktorá je hlavnou turistickou atrakciou ostrova.
Skákaním po kamenistých svahoch tiež zhadzujú kamene na ľudí.
Kozy sa prvýkrát vyskytli na ostrove asi pred dvadsiatimi rokmi a vďaka neprítomnosti predátorov sa rýchlo rozmnožili. Záujemcovia mohli požiadať o odchyt a odovzdanie až 50 kôz.
Medzi došlými žiadosťami teraz bude potrebné rozvážne vyberať, pretože dopyt silne prevýšil ponuku, uviedol starosta Liparských ostrovov Riccardo Gullo.
„Celkom sme dostali žiadosti o adopciu 1900 kôz. Odozva bola skvelá, ale väčšinu budeme musieť odmietnuť, pretože sa predpokladá, že počet kôz na ostrove je asi 600,“ uviedol Gullo.
Starosta navyše okrem vybavenia všetkých žiadostí bude musieť zabezpečiť odchyt všetkých požadovaných zvierat na ostrove, ktorý má rozlohu okolo päť kilometrov štvorcových. Táto úloha pripadla námestníkovi pre regionálny rozvoj sicílskeho regiónu Giovannimu Dell'Acquaovi.
„Nebude to ľahké, bude potrebné postupovať rýchlo a efektívne,“ predostrel svoj plán Dell'Acqua. Dodal, že pre neho osobne to bude rovnaký pocit, ako keby mal opustiť svojho psa.
Z romantiky nepríjemnosť
Prítomnosť kôz na ostrove pôvodne miestni považovali za romantickú, ale postupom času začali rohaté a maškrtné zvieratá prinášať čoraz viac útrap.
„Je nebezpečné ísť na prechádzku do hôr alebo sa priblížiť k morskému pobrežiu, pretože neustále padajú kamene – je to nočná mora. A capi sú obrovskí, majú ťažké rohy a stali sa agresívnymi,“ hovorí Lorcan O'Neill, ktorý má galériu v Ríme a dom na ostrove Alicudi.
Kozy môžu vážiť až 120 kilogramov a majú 50 centimetrové rohy.
V blízkej dobe sa do Alicudi vydá tím odborníkov na divokú zver, ktorý začal pripravovať plán odchytu.
Ten počíta s chytaním kôz do sietí alebo ich lákaním k ohradám pomocou potravy.
Pochytané kozy podstúpia krvné testy kvôli prípadným chorobám.
Ďalším orieškom bude ich dostať z vrcholkov ostrova dole do prístavu. Kozy nakoniec čaká prevoz do sicílskeho Milazza, kde strávia dva mesiace v karanténe, kým si ich prevezmú noví majitelia.
Čítajte viac Najvýhodnejšia dovolenková destinácia Európy? Úplne inde ako by ste čakali Čítajte viac Túto 5-kilometrovú európsku pláž vyhlásili za najlepšiu na svete. Čím ohúrila? Čítajte viac Zavádzajú sa zóny bez detí: Diskriminácia, či skvelá pomoc pre cestujúcich so slabými nervami?