Nechutná zábava alebo kultúrne dedičstvo? Čo tí Španieli vidia na býčích zápasoch?

V bohatej kultúrnej tapisérie Španielska má svoje miesto aj tradícia býčích zápasov - uctievaná aj sporná. Aj keď sa táto prastará prax dlho oslavovala ako symbol španielskeho dedičstva, poslende prechádza hlbokou premenou vzhľadom na vyvíjajúce sa spoločenské hodnoty a meniace sa postoje k dobrým životným podmienkam zvierat. Aj toreadorov.

30.05.2024 07:00
toreador, aréna, býk, býčie zápasy, býčí zápas,... Foto:
debata

Pôvod a evolúcia

Býčie zápasy a ich pôvod siahajú po stáročia späť k začiatkom starovekých rituálov, ktoré uctievali bohov a oslavovali statočnosť.

Postupom času sa tieto rituály vyvinuli do akéhosi predstavenia, ktoré poznáme dnes, spájajúc prvky umenia, atletiky a tradície.

Býčie zápasy sa zakorenili v štruktúre španielskej kultúry a uchvátili divákov svojimi dramatickými prejavmi odvahy a zručnosti.

Pre mnohých Španielov predstavujú býčie zápasy viac než len zábavu; stelesňuje hlboko zakorenené spojenie s ich kultúrnou identitou a dedičstvom.

Býčie zápasy, ktoré sú zapustené v predstavách o statočnosti, cti a tradícii, sa dlho považujú za symbol národnej hrdosti, ktorý vyvoláva pocit nostalgie za minulosťou.

Kontroverzia a kritika

Napriek svojmu kultúrnemu významu čelia býčie zápasy narastajúcej kritike zo strany aktivistov za práva zvierat a obhajcov.

Prax týrania a v konečnom dôsledku zabíjania býkov v mene zábavy vyvolala búrlivé diskusie o etike a morálke, čo vyvolalo výzvy na jej zrušenie a podnietilo legislatívne snahy o reguláciu alebo úplný zákaz tejto praktiky.

V reakcii na meniace sa spoločenské postoje a klesajúcu návštevnosť prechádza svet býčích zápasov obdobím introspekcie a adaptácie.

Mnohé arény, známe ako „plazas de toros“, spestrili svoju ponuku: organizujú koncerty, kultúrne podujatia a dokonca aj športové súťaže, aby prilákali širšie publikum okrem tradičných býčích zápasov.

Zaujímavosti

  • Najstarší zaznamenaný býčí zápas sa odohral v Španielsku v roku 1133.
  • Tradičný odev, ktorý nosia toreadori, známy ako „traje de luces“ alebo „oblek svetiel“, je zdobený zložitými zlatými a striebornými výšivkami.
  • Najznámejším býčím festivalom v Španielsku je Feria de Abril v Seville, kde mesto ožíva hudbou, tancom a slávnosťami.

Niektoré z najznámejších španielskych plazas de toros (arény býčích zápasov)

1. Plaza de Toros de Las Ventas – Madrid:

Plaza de Toros de Las Ventas, ktoré sa nachádza v hlavnom meste Madrid, je jednou z najväčších a najznámejších býčích arén na svete.

S kapacitou miest na sedenie približne 25 000 divákov je známy svojou majestátnosťou a architektonickou krásou, vyznačuje sa zložitým dizajnom inšpirovaným maurským štýlom a pozoruhodnou fasádou v štýle Neo-Mudéjar.

2. Plaza de Toros de la Maestranza – Sevilla:

Plaza de Toros de la Maestranza sa nachádza v historickom meste Sevilla a je jednou z najstarších a najprestížnejších býčích arén v Španielsku.

Hoci je o niečo menší ako Las Ventas, stále sa môže pochváliť pôsobivou kapacitou približne 14 000 divákov a je známy svojou bohatou históriou a tradičnou andalúzskou architektúrou.

3. Plaza de Toros de Valencia – Valencia:

Plaza de Toros de Valencia sa nachádza v pulzujúcom meste Valencia a je ďalšou prominentnou arénou pre býčie zápasy v Španielsku.

S kapacitou miest na sedenie približne 10 500 divákov je známy svojou impozantnou tehlovou fasádou a počas celého roka sa v ňom konajú početné býčie zápasy a kultúrne vystúpenia.

4. Plaza de Toros de Ronda – Ronda:

Plaza de Toros de Ronda sa nachádza v malebnom mestečku Ronda v Andalúzii a je jednou z najstarších býčích arén v Španielsku a je oslavovaná pre svoj historický význam a malebnú polohu.

Aj keď je v porovnaní s inými arénami menšia, pojme približne 5000 divákov a zo svojej vyvýšenej polohy ponúka úchvatné výhľady na okolitú krajinu.

5. Plaza de Toros de Pamplona – Pamplona:

Plaza de Toros de Pamplona, známe každoročným Behom býkov počas festivalu San Fermín, je symbolom tradície býčích zápasov v meste.

S kapacitou miest na sedenie približne 19 700 divákov je to jedna z najväčších býčích arén v Španielsku a počas festivalovej sezóny láka davy návštevníkov.

dovolenka, leto, letná dovolenka, rodina, bazén, kúpanie, plávanie, cestovanie, exotika, mama, otec, deti, slnko, teplo, oddych, relax Čítajte viac Smutná predikcia: Dovolenkári o pár rokov prestanú cestovať do Grécka, Talianska či Španielska Playa de ses Illetes, Formentera, Španielsko Čítajte viac Španielska vláda chce zaviesť 37,5-hodinový pracovný týždeň

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #býčie zápasy