Jednou z najčastejších príčin zranení na toboganových šmykľavkách sú kolízie jazdcov vo vysokej rýchlosti. Či už v dôsledku preplnenia, bezohľadného správania alebo mechanických porúch. Tieto kolízie môžu viesť k vážnym poraneniam hlavy, krku a chrbtice, pričom obetiam zanechajú dlhotrvajúce fyzické a psychické jazvy.
Ďalšou nástrahou sú výšky a hroziace strmé pády. Ostré zákruty tobogánových šmykľaviek môžu viesť k tomu, že jazdci stratia kontrolu a spadnú zo svojich raftov alebo nafukovačiek, čo má za následok pády zo značných výšok. Tieto pády môžu spôsobiť celý rad zranení, vrátane zlomených kostí, vyvrtnutí a otrasov mozgu.

V niektorých nebezpečných prípadoch jazdci uviazli v toboganových šmykľavkách, takže nastúpiť museli záchranári aj hasiči, ktorí atrakciu doslova rozsekali, aby nešťastníka oslobodili. K takýmto udalostiam došlo či už kvôli konštrukčným chybám, poruchám zariadenia alebo chybe obsluhy. Našťastie ide o veľmi zriedkavé prípady, pretože tobogany podliehajú prísnym bezpečnostným normám a sú pravidelne kontrolované, aby sa takýmto nehodám zabránilo.
Podceňovať nemožno ani silu nárazu do vody na konci toboganovej šmykľavky, ktorý môže spôsobiť celý rad zranení, vrátane modrín a odrenín. V extrémnych prípadoch môžu jazdci zažiť vnútorné zranenia, najmä ak narazia do vody pri vysokej rýchlosti alebo v nevhodnej polohe.

Azda najničivejšie zranenia spojené s toboganmi sú tie, ktoré postihujú krk a chrbticu. Náhly otras alebo náraz môže mať za následok zlomeniny, dislokácie alebo dokonca ochrnutie.
Na mieste je preto vždy opatrnosť, stopercentné dodržiavanie pravidiel a nepreceňovanie vlastných síl.