Svet šokovala smrť v lietadle počas turbulencií. Môže sa to stať aj vám?

Silné turbulencie zmietali Boeing letiaci v utorok z Londýna do Singapuru tak mohutne, že 30 osôb na palube utrpelo zranenia a jedna osoba dokonca zahynula.

21.05.2024 17:37
lietadlo, pilot, kokpit, letecká preprava,... Foto:
Ilustračné foto
debata (3)

Úmrtia a vážne zranenia v dôsledku turbulencií sú podľa štatistík zriedkavé, ale zmena klímy prináša nečakané situácie. Podľa odborníkov sa situácia bude zhoršovať.

Silné turbulencie, ktoré zasiahli let spoločnosti Singapore Airlines, si vyžiadali jednu smrť a niekoľko zranení. Čo sa stalo na palube lietadla Boeing 777–300ER do Singapuru, stále nie je jasné.

Webové stránky sledujúce letecké spoločnosti zaznamenali, že lietadlo kleslo o približne 1800 metrov za tri minúty a vletelo do drsného prúdenia vzduchu za Bengálskym zálivom, píše Euronews.

Úmrtia a vážne zranenia v dôsledku turbulencií sú našťastie veľmi zriedkavé. Letové posádky dokážu často vopred predpovedať zlé počasie a sú vyškolené, aby sa vysporiadali s takýmito problémami. Tentoraz to bolo však iné.

Aké nebezpečné sú turbulencie počas letu?

Približne 30 cestujúcich bolo zranených, niektorí údajne dostali prvú pomoc pre poranenia hlavy.

Turbulencie pri letoch môžu spôsobiť búrky a silné vzdušné prúdy nazývané jet streamy.

V tomto poslednom prípade sa udial jav nazývaný turbulencia čistého vzduchu a môže byť ťažké sa jej vyhnúť, pretože sa nezobrazuje na meteorologickom radare v pilotnej kabíne.

Podrobná analýza meteorologických okolností a konkrétneho typu turbulencií, ktoré spôsobili utorkovú smrteľnú nehodu, bude nejaký čas trvať.

Ďalšie prípady

Je tiež ťažké predpovedať, kedy udrie, pretože ju spôsobujú malé víry, ktoré sú príliš malé pre väčšinu modelov počasia na výpočet.

Turbulencie sú podľa Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov hlavnou príčinou zranení cestujúcich a posádky bez smrteľných následkov.

Úmrtia a ťažké zranenia vo veľkých lietadlách sa nevyskytujú často.

Podľa štatistík bolo v rokoch 2009 až 2021 pri turbulenciách vážne zranených 146 cestujúcich a členov posádky.

V decembri 2022 bolo hospitalizovaných 20 ľudí po turbulenciách na linke Hawaiian Airlines z Phoenixu do Honolulu.

V marci 2023 zomrela pasažierka po silných turbulenciách, ktoré zasiahli biznis lietadlo, ktorým cestovala.

Vlani v auguste 11 ľudí muselo byť hospitalizovaných po tom, čo let Delty pri klesaní do Atlanty narazil na silné prúdenie vzduchu.

Zranenia údajne zahŕňali tržné rany, zlomeniny kostí, poranenia hlavy a stratu vedomia, najmä kvôli tomu, že cestujúci nemali zapnuté bezpečnostné pásy.

Letušky sú v lietadle najzraniteľnejšie, keďže musia byť na nohách dlhšie ako pasažieri. Práve preto je u nich 24-krát vyššia pravdepodobnosť, že sa vážne zrania.

červy, larvy Čítajte viac Odporné! Dážď červov padajúci na hlavy cestujúcich donútil lietadlo núdzovo pristáť lietadlo, pilotka, kokpit, lietanie, cestovanie, dovolenka Čítajte viac 10 najkrajších pilotiek: S ktorou by ste chceli letieť najbližšie? lietadlo, let, lietanie, doprava, pasažierka, cestovanie, káva, hudba, slúchadlá, dovolenka, Čítajte viac Nevymieňajte si počas letu sedadlá. Môžete to trpko oľutovať

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #smrť #lietadlo #Boeing #Boeing 777