Slnečné kúpele v Luhačoviciach otvárala Miss World Krystyna Pyszková. S akými spomienkami sa jej spájajú?

V predposledný májový štvrtok v kúpeľnom meste Luhačovice oficiálne otvorili Slnečné kúpele (ďalej Sluneční lázně). Na slávnostné otvorenie nečakane prišla aj Miss World 2023, česká modelka Krystyna Pyszková, ktorá získala tento titul v marci 2024 v indickom Bombaji spomedzi 111 ďalších konkurentiek z celého sveta.

24.05.2024 07:00
Luhačovice, Sluneční lázně, Slnečné kúpele,... Foto:
Slávnostnú pásku pri otvorení strihajú (zľava): Eduard Bláha, predseda predstavenstva a.s. Lázně Luhačovice, Miss World 2023 Krystyna Pyszková, Petra Navláčilová zo stavebnej firmy Navláčil, architekt Petr Všetečka a Jurkovičova vnučka Katarína Salayová Jurkovičová.
debata (1)

Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačoviciach vznikol rekonštrukciou nevyužívaných kúpeľných objektov a má slúžiť ako unikátny doklad kúpeľníctva a kultúrnej atmosféry zo začiatku 20. storočia. Spája sa tu luhačovická kúpeľná tradícia a typická Jurkovičova architektúra s moderným ponímaním trávenia voľného času. Hlavným cieľom obnovy Vodoléčebného ústavu a Říčních a Slunečních lázní bola záchrana výnimočného architektonického diela Dušana Jurkoviča.

Miss World 2023 Krystyna Pyszková na otvorení... Foto: Dávid Popovič
Luhačovice, Sluneční lázně, Slnečné kúpele, Dušan Jurkovič, Krystyna Pyszková, Miss World Miss World 2023 Krystyna Pyszková na otvorení Slnečných kúpeľov v Luhačoviciach.

Podvečer vo štvrtok 23. mája 2024 sa konalo oficiálne slávnostné otvorenie, na ktoré boli pozvaní všetci, ktorí sa na rekonštrukcii spolupodieľali. Deň predtým vôbec nebolo jasné, či bude môcť prísť víťazka súťaže Miss Českej republiky 2022 a čerstvá Miss World 2023 Krystyna Pyszková. Krystyna zhodou okolností patrí do rodiny majiteľa luhačovických kúpeľov Martina Burdu z Třince. 25-ročná, 181 centimetrov vysoká modelka v ten deň napoludnie priletela do Brna a podarilo sa jej stihnúť slávnostné strihanie pásky. Bola tak ozdobou slávnostného večera spojeného s hudbou a rautom.

Otvorenie Slnečných kúpeľov v Luhačoviciach

Pozrite sa, ako sme nafotili Miss World 2023. Pózovala nám aj v Jurkovičových prezliekacích kabínkach.

Fotogaléria
Miss World 2023 Krystyna Pyszková v dobrej nálade.
A vyšla aj dúha...
+18Miss World 2023 Krystyna Pyszková na otvorení...

„Chodila som sem odmalička s babičkou, rodičmi a sestrou, toto miesto je pre mňa symbolom pokoja,“ povedala pre Pravdu Krystyna, pre ktorú bola rodná Morava v ten podvečer už treťou krajinou v poradí, ktorú navštívila. „Chodili sme do tunajšej čokoládovne, prechádzali sa po kolonáde s oplátkou v ruke, najradšej mám jablkovú. Vrátila som sa sem zas po dvoch rokoch, Luhačovice sa stále menia, vždy je tu niečo nové. Hoci ako dieťa som ju veľmi nemala rada, dnes si vychutnávam aj Vincentku a vodu z ďalších prameňov,“ smeje sa.

Pohľad na Vodoléčebný ústav z Jurkovičovej... Foto: Dávid Popovič
Luhačovice, Sluneční lázně, Slnečné kúpele, Dušan Jurkovič Pohľad na Vodoléčebný ústav z Jurkovičovej prezliekacej kabínky.

Obnovený areál Slunečních lázní pozostáva z Vodoléčebného ústavu (Jurkovičova stavba), ktorý sa zmenil na múzeum. Prízemie je venované histórii tohto miesta a kúpeľnej liečbe. Nachádza sa tu aj úzka miestnosť, ktorá je odkazom na bývalý Jestřábský mlýn, ten tu stál od roku 1710. Umelý prietok vody poukazuje na pôvodný náhon mlyna, ktorý bol pôvodne asi meter a pol pod ním a pri rekonštrukcii sa odkrylo aj pôvodné murivo. Za tým je miestnosť s vaňami zrekonštruovaná podľa starých fotografií. O poschodie vyššie je „odpočívárna“, historicky najcennejší priestor, ktorý navrhol Dušan Jurkovič. Nájdete v nej repliky pôvodného mobiliára z roku 1902. Prví návštevníci tu už dokonca aj zaspali. Na hornom poschodí Vodoléčebného ústavu je múzeum Leoša Janáčka, ktorý sa v kúpeľoch pravidelne liečil, aj tu tvoril, s možnosťou vypočutia si hudobných ukážok, vrátane televízneho záznamu Glagolskej omše. Návštevníci môžu cez jednotlivé miesta ľubovoľne prechádzať a podľa potreby sa zdržať v ktoromkoľvek z nich.

Luhačovice boli najobľúbenejšími kúpeľmi Leoša... Foto: Dávid Popovič
Luhačovice, Slnečné kúpele, Sluneční lázně Luhačovice boli najobľúbenejšími kúpeľmi Leoša Janáčka. Od roku 1903 sa tu pravidelne liečil až do konca života. Liečil si tu nosohltan, zápal čeľustných dutín, bronchitídu aj reumu.

Vedľa Vodoléčebného ústavu stojí zrekonštruovaná budova, ktorej sa dnes hovorí Skleník. „Toto sú pôvodné Slatinné a Sirné lázně, ale Skleník tomuto priestoru hovoríme preto, že v zime nám slúži ako sklad teplomilých rastlín. Ak sa veľmi snažíme, udržíme tu teplotu aj osem stupňov Celzia,“ smeje sa riaditeľka Slunečních lázní Hana Felcmanová. „V tejto budove plánujeme organizovať koncerty, výstavy, bude možné usporadúvať v nej aj rôzne firemné akcie, rauty. Je to objekt, do ktorého malo ísť pôvodne minimum prostriedkov, toto nie je Jurkovičova stavba. Bol vo veľmi zlom stave, stropy boli na spadnutie, a keď sme ho obili na tehlu, ktorú sme sa rozhodli neomietnuť, vykľul sa z toho krásny priestor. Na streche sú sklenené platne, ktoré majú automatické senzory na teplotu, vlhkosť aj vietor a dajú sa otvárať,“ dodáva.

Jurkovičova "odpočívárna"... Foto: Dávid Popovič
Luhačovice, Slnečné kúpele, Sluneční lázně Jurkovičova "odpočívárna" vybavená replikami pôvodného mobiliára z roku 1902. Prví návštevníci tu už dokonca aj zaspali.

Čo si ľudia z tohto miesta pamätajú najviac, je tzv. plovárna s Jurkovičovými prezliekacími kabínkami. Mnohí sa tu ešte kúpali, do roku 1995 tu fungoval bazén napájaný vodou z rieky. „Vyčítajú nám, že bazén tu už nie je, bohužiaľ, hygienické predpisy to neumožňujú. Na mieste bazéna vznikol biotop, akési vodné brodisko s rastlinami. Návštevníci môžu v tejto "chill zóne“ spokojne vojsť po kolená do vody. Kabínky sú zatiaľ prázdne, do niektorých plánujeme vrátiť pôvodné závesy a v tých horných možno odstránime stredové priečky a budú slúžiť ako jarmočné stánky," zamýšľa sa Hana Felcmanová.

Dáma z luhačovického okrášlovacího spolku Calma... Foto: Dávid Popovič
Luhačovice, Sluneční lázně, Slnečné kúpele, Dušan Jurkovič Dáma z luhačovického okrášlovacího spolku Calma s páskou.

Na rohu je už v prevádzke kaviareň a pribudnúť by mali obchodíky s darčekovými predmetmi. Je tu recepcia aj návštevnícke centrum. Otvorené je každý deň okrem pondelka, utorok je vyhradený pre skupiny, v stredu a štvrtok sa konajú voľné prehliadky bez sprievodcov a v piatok a cez víkendy aj komentované prehliadky. „Od 21. marca, keď sa začala pilotná prevádzka, priestory videlo už tritisíc návštevníkov,“ dodáva Hana Felcmanová.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Luhačovice #Kúpele Luhačovice #Sluneční lázne