7 obľúbených destinácií, kde sa môžete nakaziť nebezpečnou chorobou. Jedna je na Jadrane

Podmienkou dovolenky na jednotku je skvelé zdravie počas celého pobytu. Choroby a úrazy sú, najmä ďaleko od domova, veľmi nebezpečné.

26.05.2024 10:00
teplo, horúčava, voda, slnko, pitný režim,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Odborníci podľa portálu Express varujú dovolenkárov pred obľúbenými turistickými miestami, kde nemusí byť voda z vodovodu pitná. Ak chcete prežiť relax bez žalúdočných a črevných problémov, zabezpečte si pitný režim výlučne balenou vodou z uzatvorených fli­aš.

Ak keď predstava nepitnej vodovodnej vody sa nám spája najviac s krajinami Afriky alebo Ázie, pozor si treba dať aj počas ciest po Európe.

chorvátsko, taliansko, koláž Čítajte viac 20 najkrajších krajín sveta: Polovicu rebríčka si uchmatla Európa, druhé je Taliansko

Sprcha bez spievania!

Kvalita vody z vodovodu sa líši od krajiny ku krajine. Či už cestujete do kempu alebo sa chystáte na dovolenku v luxusnom plážovom rezorte, existuje niekoľko destinácií, kde je opatrnosť na mieste.

Odborníci z Posh.co.uk spísali 10 krajín, ktoré nemajú úplný prístup k bezpečnej pitnej vode, a tak by sa turisti po jej pití mohli dostať do nepríjemných zdravotných problémov.

V najhoršom prípade môže pitie kontaminovanej vody dokonca viesť k chorobám, ako je cholera, úplavica a hepatitída A.

Čím nižšia je kvalita vody v určitých destináciách, tým dôležitejšie je vyhýbať sa vode z vodovodu. Dokonca aj čistenie zubov a sprchovanie môžu znamenať cestu do nemocnice. Pri sprchovaní sa preto odporúča mať vždy zatvorené ústa a nestriekať si ani do nosa.

ostrov Hvar, Chorvátsko, mesto Hvar Čítajte viac Vyhlásili top 10 ostrovov sveta 2023: Hviezdi Chorvátsko, medzi najkrajšími sú až 3 európske

Krajiny s výkričníkom

Do zoznamu sa dostalo mnoho vzdialených destinácií, na objavila sa tam aj obľúbená európska plážová destinácia.

Horolezci, ktorí sa vyberú do Nepálu, sú vystavení najvyššiemu riziku, pretože iba 17 percent populácie má bezpečný prístup k vode.

Kambodža má 27,76-percený prístup k nezávadnej pitnej vode, na Filipínach sa počet zvýšil na 47,6 percenta.

Podľa výskumu má Mexiko len 43-percentný prístup k nezávadnej vode, Kostarika 80 percent.

V Maroku, ktoré si posledne získalo na popularite u európskych turistov, je tiež balená voda bezpečnejšia. Štúdia ukazuje, že 79,95 percenta populácie má prístup k pitnej vode.

Odborníci však varovali aj pred Chorvátskom. Dovolenkári v krásnej krajine na Jadrane by sa mali rozhodnúť radšej pre fľaškové nápoje a vyhýbať sa pitiu z vodovodu. Chorvátsko je pitnou vodou pokryté z 82 percent.

Chorvátsko, Mljet Čítajte viac Investícia v Chorvátsku: Splniteľný sen alebo rizikový obchod? V čom môže byť háčik?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #pitná voda #Chorvátsko