Radšej si zrušte dovolenku: Obľúbený dovolenkový raj Európy sa zmieta v demonštráciách

Okolo 10-tisíc ľudí cez víkend demonštrovalo v španielskom letovisku Palma de Mallorca proti masovému turizmu. Uviedla to agentúra Reuters, ktorá podotýka, že sa protest uskutočnil krátko pred začiatkom turistickej sezóny.

27.05.2024 09:52
NEPOUZ Malorka Foto:
Pláž Cala Llombards na ostrove Malorka. Ilustračné foto.
debata (2)

Metropolou Mallorky, ktorá je najväčším z Baleárskych ostrovov, pochodovali v sobotu ľudia s nápismi ako „SOS miestni obyvatelia“ alebo „Dosť masového turizmu“.

„Chceme, aby úrady zakázali kupovať nehnuteľnosti ľuďom, ktorí tu nežijú dlhšie ako päť rokov, a aby zaviedli väčšiu kontrolu rekreačného ubytovania,“ uviedla jedna z organizátoriek demonštrácie Carme Reinesová.

Javier Carbonell, ktorý sa živí ako realitný maklér, zase poznamenal, že viac než polovica nehnuteľností na prenájom je využívaná pre turistov, a miestni si ich potom nemôžu cenovo dovoliť.

Baleárske ostrovy sú druhým najnavštevovanejším regiónom Španielska po Katalánsku. Vlani ich navštívilo okolo 14,4 milióna turistov, Katalánsko 18 miliónov.

Na treťom mieste boli Kanárske ostrovy so 13,9 milióna návštevníkov. Aj na Kanárskych ostrovoch sa v apríli uskutočnili podobné protesty.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #Malorka #demoštrácia