V roku 2023 postavili Poliaci "stredoveký" hrad. Budí obdiv, ale aj pohoršenie (+ kvíz o hradoch)

Moderný zámok v srdci Poľska sa okamžite stal atrakciou. Hoci vyzerá ako starobylá pevnosť, v skutočnosti ho dokončili len vlani. Mohutná stavba však budú kontroverzie a nie všetci sú z nej nadšení.

12.06.2024 06:00
debata (2)

V pokojnej poľskej dedinke Stobnica vyrástol majestátny hrad, ktorý pripomína stredoveké časy, vzbudzuje údiv, ale aj kontroverziu.

Táto novovybudovaná pevnosť, ktorá sa nachádza v srdci Veľkopoľského vojvodstva, sa stala ohniskom búrlivých debát a právnych bitiek.

Hrad Stobnica je zasadený do malebného lesa Noteć, týči sa ako kolosálna stavba, zdanlivo nevhodne umiestnená uprostred prírodnej krajiny.

Vyzerá to, že stojí na ostrove v jazere, ale v skutočnosti je ostrovom sám o sebe.

Hrad, navrhnutý tak, aby pripomínal historické európske pevnosti, sa rozprestiera na impozantnej ploche približne 15 000 metrov štvorcových a má 50 metrov vysokú centrálnu vežu. Je dlhý asi 200 metrov a každé z jeho 15 poschodí sa rovná dvom štandardným podlažiam v typickom obytnom dome.

Táto moderná pevnosť zahŕňa množstvo miestností, veľkú sálu a sériu veží a cimburia, ktoré budia dojem stredovekej vznešenosti.

Brno, mesto, Petrov, Kostol sv. Petra a Pavla, mesto, Morava, Česko Čítajte viac Päť záhad Brna: Pomätené hodiny, holý zadok, drak či mysteriózne zmiznutia

Vizionári za hradom

Zámok je dielom D.J.T., poľskej developerskej spoločnosti vedenej významným miestnym podnikateľom. S víziou vytvorenia jedinečného rezidenčného a rekreačného komplexu bol projekt realizovaný s cieľom uspokojiť zámožných klientov, ktorí hľadajú mimoriadny životný zážitok.

Dizajn a konštrukciu realizoval tím architektov a inžinierov, ktorých úsilím bolo spojiť historickú estetiku s moderným luxusom.

Kontroverzia okolo hradu

Hrad Stobnica zaujal nielen svojou veľkolepou architektúrou, ale aj kontroverziami, ktoré vyvolal.

Environmentálne obavy

Ekológovia a miestni aktivisti upozornili na vplyv hradu na okolitý ekosystém. Les Noteć je súčasťou chránenej lokality Natura 2000, určenej na ochranu biotopov a druhov. Kritici tvrdia, že výstavba narušila miestne biotopy voľne žijúcich živočíchov, čo ovplyvnilo najmä blízke mokraďové oblasti, ktoré sú kľúčové pre rôzne druhy vtákov.

Právne a regulačné otázky

Projekt čelil mnohým právnym problémom súvisiacim so stavebnými povoleniami a regulačnými schváleniami. Vyšetrovanie odhalilo, že niektoré povolenia boli údajne získané nezákonným spôsobom, čo viedlo k obvineniam z korupcie a porušenia právnych predpisov. V roku 2020 začal Ústredný protikorupčný úrad (CBA) vyšetrovanie súladu projektu s environmentálnymi a stavebnými zákonmi.

Spišský hrad Čítajte viac Konečne uvidíme viac: Spišský hrad ponúkne počas sezóny rozšírenú prehliadkovú trasu

Verejný odpor

Miestni obyvatelia a ekologické organizácie vyjadrili voči hradu silný odpor. Mnohí tvrdia, že takáto mohutná a honosná stavba sa vymyká vidieckemu a prírodnému prostrediu Stobnice. Zorganizovali sa protesty a petície s cieľom zastaviť ďalšiu výstavbu a požadovať prísnejšie environmentálne hodnotenia.

Symbol bohatstva a nerovnosti

Zámok sa stal aj symbolom majetkových rozdielov v Poľsku. Zatiaľ čo niektorí obdivujú jeho architektonickú nádheru, iní ho považujú za extravagantnú ukážku bohatstva v regióne, kde mnohí obyvatelia zápasia s ekonomickými ťažkosťami. To vyvolalo diskusie o sociálnej nerovnosti a zodpovednosti bohatých za prispievanie miestnym komunitám.

Budúcnosť hradu Stobnica

Napriek sporom je hrad Stobnica naďalej monumentálnym dôkazom moderných ambícií a historickej úcty. Stavitelia sa zaviazali riešiť problémy životného prostredia implementáciou ochranných opatrení a zabezpečením minimálneho narušenia miestneho ekosystému. Budúcnosť hradu však zostáva neistá, keďže súdne procesy a odpor verejnosti pretrvávajú.

Keď hrad Stobnica otvára svoje brány prvým obyvateľom a návštevníkom, zostáva polarizujúcou postavou poľskej spoločnosti – symbolom architektonickej vynaliezavosti a ústredným bodom environmentálnych a spoločenských diskusií.

A ČO VIETE O SLOVENSKÝCH HRADOCH? OTESTUJTE SVOJE VEDOMOSTI V KVÍZE:


Kvíz o slovenských hradoch

1. Koľko hradov má Slovensko?

2. Ktorý slovenský hrad je najstarší?

3. Ktorý hrad je najvýchodnejší na Slovensku?

4. Kde sa nachádza majestátny hrad Krásna Hôrka?

5. Ktorý hrad sa nachádzal na rubovej časti 500-korunovej bankovky?

6. Na ktorom hrade sa nakrúcala prvá čiernobiela verzia filmu Dracula z roku 1922

7. Ktorý slovenský hrad je na zozname UNESCO?

8. Kde sa nachádza Modrý Kameň?

9. V ktorom hrade väznili Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a kráľa Madagaskaru?

10. Ktorý hrad dominuje Žiline?

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #hrad