Fio bankaFio banka

Zlodejské dúpä, plávajúca pevnosť, naveky nedokončený, ukrytý v jaskyni. Toto sú najzaujímavejšie hrady

Európa je známa svojimi úchvatnými hradmi, z ktorých mnohé sú opradené históriou a folklórom. Pozornosť sveta si často kradnú ikonické pevnosti ako nemecký Neuschwanstein a francúzsky Château de Chambord, ale na celom kontinente je množstvo menej známych hradov, ktoré sa pýšia úžasnými, prekvapivými a niekedy až strašidelnými črtami.

12.06.2024 08:00
hrad Hohenzollern, Nemecko, Foto:
Hohenzollern
debata

1. Hrad Hohenzollern, Nemecko: Plávajúca pevnosť

Hrad Hohenzollern, ktorý sa nachádza na vrchole hory Hohenzollern v Bádensku-Württembersku, sa počas hmlistých dní akoby „vznášal“ nad oblakmi. Táto magická ilúzia mu vyslúžila prezývku „Nebeský hrad“.

Napriek svojmu rozprávkovému vzhľadu bola stavba hradu spojená s ťažkosťami pre jeho komplikovanú polohu, vďaka čomu sa stal inžinierskym zázrakom 19. storočia.

2. Hrad Bran, Rumunsko: Sídlo grófa Drakulu

Hrad Bran je často spájaný s legendárnym Draculom, hoci prepojenie je viac literárne ako historické. Skutočné čaro hradu spočíva v jeho rozmanitej histórii: slúžil ako kráľovské sídlo, vojenská pevnosť a dokonca aj colnica.

V zámku sa nachádza aj tajná chodba vedúca z prvého na tretie poschodie, čo len pridáva na jeho tajomnosti.

3. Predjamský hrad, Slovinsko: Postavený v jaskyni

Predjamský hrad, ktorý sa nachádza v juhozápadnom Slovinsku, je jednou z najunikátnejších pevností na svete, pretože je zabudovaný do jaskyne na útese.

Táto integrácia s prírodnými skalnými útvarmi poskytla strategické výhody a skrytú únikovú cestu. Hrad je tiež známy svojim obyvateľom z 15. storočia Erazemom Luegerom, lúpežným barónom, ktorého neslávne známe činy sú legendou.

4. Hrad Himedži, Japonsko: Európsky dvojník

Hoci nie je v Európe, hrad Himedži v Japonsku zdieľa zaujímavé spojenie s európskymi hradmi. Pre svoju impozantnú bielu fasádu a strategický dizajn je často prirovnávaný k európskemu štýlu.

Počas druhej svetovej vojny unikol len o vlások zničeniu napriek tomu, že bol zbombardovaný, a to vďaka tomu, že bomba nevybuchla – neuveriteľné šťastie – a tak sa tento historický poklad zachoval.

5. Château de Brissac, Francúzsko: Domov desivej Zelenej dámy

Château de Brissac, známy ako najvyšší hrad vo Francúzsku, je tiež neslávne známy svojou hrôzu vzbudujúcou rezidentkou La Dame Verte (Zelená dáma). Legenda hovorí, že Charlotte Francúzska, ktorá bola zavraždená na zámku, straší v jeho sálach oblečená v zelených šatách. Hostia a zamestnanci skutočne hlásili strašidelné javy, vďaka čomu je to jeden z najstrašidelnejších európskych hradov.

6. Burg Eltz, Nemecko: Zámok, na ktorý čas zabudol

Hrad Eltz, ktorý sa nachádza v kopcoch nad riekou Moselle, zostal pozoruhodne nedotknutý už viac ako 850 rokov. Na rozdiel od mnohých hradov, ktoré boli poškodené alebo zrekonštruované, Burg Eltz nebol nikdy zničený, prežil konflikty a plynutie času. Táto kontinuita ponúka autentický pohľad do stredovekého života, zachovaného vo svojej pôvodnej nádhere.

7. Zámok Neuschwanstein, Nemecko: Neúplný sen

Zámok Neuschwanstein je síce známy, no málokto si uvedomuje, že je doposiaľ nedokončený. Bavorský kráľ Ľudovít II., „šialený kráľ“, si predstavoval oveľa väčší hrad s viacerými vežami a miestnosťami. Jeho záhadná smrť zastavila stavbu, takže hrad zostal ako krásne, ale neúplné majstrovské dielo, s mnohými miestnosťami, ktoré sa nikdy úplne nerealizovali.

Zámok Neuschwanstein. Foto: SHUTTERSTOCK
Zámok Neuschwanstein, Nemecko, hrad, Zámok Neuschwanstein.

8. Edinburský hrad, Škótsko: The One O’Clock Gun

Edinburský hrad, historická pevnosť, ktorá dominuje panoráme hlavného mesta Škótska, má nezvyčajnú tradíciu: zbraň One O’Clock, Jedna hodina. Každý deň okrem nedele sa tam totiž strieľa presne o 13:00. Táto tradícia sa začala v roku 1861 ako časový signál pre lode v Firth of Forth a pokračuje dodnes, čím prekvapuje nič netušiacich turistov.

9. Mont-Saint-Michel, Francúzsko: Prílivová pevnosť

Mont-Saint-Michel je ohromujúca ostrovná obec, ktorej vrcholom je stredoveké opátstvo. Čo je úžasné, je jeho poloha na ostrove, ktorý je dostupný počas odlivu pešo, ale príliv ho úplne izoluje a obklopí vodou.

Táto jedinečná vlastnosť z neho urobila prírodnú pevnosť, ktorá ho historicky chráni pred votrelcami a dodáva mu mystické čaro.

10. Hrad Malbork, Poľsko: Najväčší tehlový hrad na svete

Hrad Malbork, postavený Rádom nemeckých rytierov, má titul najväčšieho tehlového hradu na svete. S rozlohou 143 591 metrov štvorcových je nielen obrovský, ale aj neuveriteľne dobre zachovaný. Rozsiahle používanie tehlového muriva na hrade je dôkazom stredovekého remeselného umenia, ktoré predstavuje zložité vzory a impozantné obranné štruktúry.

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #Európa #hrady