Chystáte sa do južného Talianska? Pozor na ohnivé bomby a vodopády. Viete, ako reagovať?

Oblasť južného Talianska neďaleko Neapola zažíva posledné dni prudký nárast seizmickej aktivity. Campi Flegrei (Phlegrejské polia) je sopečná kaldera neďaleko Neapola, Vezuvu a Pompejí. Nestálou krajinou teraz otriasla séria zemetrasení.

29.05.2024 10:56
debata

Minulý týždeň v utorok evakuovali v prímorskom meste Pozzuoli stovky obyvateľov a väzenkýň ženskej väznice. Školy sa zatvorili, píše Euronews.

Vláda vyčlenila 500 miliónov eur na evakuácie a bezpečnostné zásahy, ako napríklad posilnenie budov.

apokalypsa, asteroid, vlna, katastrofa, tsunami Čítajte viac Kam ujsť pred 3. svetovou vojnou? Tu je 12 krajín, kde prežijete

Čo sa deje na Campi Flegrei?

Campi Flegrei je aktívny sopečný kráter a najväčší svojho druhu v Európe. Posledná veľká erupcia supervulkánu sa udiala v roku 1538.

Teraz nahromadenie magmy alebo plynov pod povrchom spôsobuje zvýšenie seizmickej aktivity.

V oblasti dochádza k javu, keď sa zem dvíha a klesá v dôsledku podpovrchového tla­ku.

Hoci vedci tvrdia, že ďalšia erupcia je v blízkej dobe nepravdepodobná, mnohí z približne 500 000 ľudí, ktorí žijú v červenej zóne priamo susediacej s Campi Flegrei, tvrdia, že žijú v neustálej úzkosti.

NEPOUZ, podcast, Krst na Pico de Orizab - Rado, Jozo a Jose Čítajte viac Dobrodruh Jozef Terem: Známe sombrero v Mexiku skoro nikto nenosí a tamojšie jedlo je čistý foodporn

Je bezpečné navštíviť Neapol a Pompeje?

Campi Flegrei leží asi 20 kilometrov od Neapola. Mesto na juhu Talianska pociťuje otrasy, no nezaznamenali žiadne obete ani veľké škody na budovách.

V blízkosti sopečného krátera sa nachádza aj Vezuv a archeologický park Pompeje.

Červená zóna, kde by boli obyvatelia v prípade erupcie evakuovaní, zahŕňa mestá Pozzuoli a Bacoli.

Niektoré predmestia Neapola tiež ležia v červenej zóne vrátane Chiaia a Vomero. Zvyšok Neapola leží v žltej zóne – oblasti ohrozené výrazným výskytom sopečného popola počas erupcie – samotný Vezuv a Pompeje ležia mimo zóny ohrozenia.

Ak sa chystáte navštíviť červené alebo žlté zóny, uistite sa, že máte aktuálne informácie o dianí a zistite si, čo robiť v prípade ohrozenia: ako sa pripraviť na sopečnú činnosť vrátane lávových vodopádov, sopečných bômb a zosuvov pôdy.

Kalábria - neznámy raj na juhu Talianska
Video
Zdroj: Pixabay

Pripravení? – Vulkanické riziko

Taliansko má spolu s Islandom najväčšiu koncentráciu aktívnych sopiek v Európe a je jedným z prvých na svete v počte obyvateľov vystavených sopečnému riziku.

Aktívne alebo potenciálne aktívne sopky sa nachádzajú v južnom Taliansku s rôznym stupňom nebezpečenstva.

Tí, ktorí žijú alebo sú v sopečnej zóne, musia byť informovaní o núdzovom pláne svojho miestneho orgánu, aby mohli postupovať podľa pokynov orgánov civilnej ochrany o tom, čo robiť v prípade erupcií a prípadnej evakuácie, ak je to potrebné.

Počas krízy možno ľahko oznámiť nesprávne informácie s rizikom zmarenia záchranných prác. Z tohto dôvodu je dôležité riadiť sa pokynmi orgánov civilnej ochrany vysielanými rozhlasom, televíziou, dennou tlačou, internetom a na rôznych bezplatných číslach, ktoré budú zriadené.

Počas erupcií je tiež dôležité dbať na zákaz vstupu do oblastí postihnutých erupciou. Je nebezpečné priblížiť sa k oblasti krátera, aj keď tam nie je žiadna erupčná aktivita, pretože náhle výbušné javy alebo emisie plynov sú vždy možné.

V prípade lávových pádov

Neprechádzajte sa v blízkosti aktívneho lávového prúdu, aj keď tečie pravidelne. Je veľmi horúci a uvoľňuje plyny. Môže tiež produkovať žeravé balvany a náhle výbuchy.

Ani na konci erupcie nechoďte po povrchu lávového prúdu. Toky si udržia svoje teplo veľmi dlho.

V prípade vulkanickej bomby

Nájdite informácie o umiestnení vašej budovy a o tom, či je vystavená spadu tuhých materiálov. Je to jav veľmi deštruktívny pre budovy, ktoré v týchto prípadoch nepredstavujú bezpečný úkryt.

Skontrolujte si havarijný plán vašej obce a pripravte sa na prípadnú evakuáciu. Odsun z oblasti je jedinou možnou formou obrany.

V prípade pádu sopečného popola

Spád sopečného popola, a to ani po dlhšiu dobu, nepredstavuje vážne zdravotné riziko. Dlhodobé vystavenie najjemnejšiemu popolu (menej ako 10 mikrónov) však môže spôsobiť stredne ťažké dýchacie ťažkosti.

Kontakt s očami môže tiež spôsobiť konjunktivitídu a odreniny rohovky. Preto sa odporúča prijať určité preventívne opatrenia a prijať vhodné správanie na zníženie expozície, najmä pre ľudí trpiacich chronickými respiračnými ochoreniami (astma…); ľudí trpiacimi kardiovaskulárnymi poruchami; starších ľudí a deti.

Počas fáz padania popola (alebo počas veterných dní, ak je popol už na zemi) je vhodné zdržiavať sa v interiéri so zatvorenými oknami alebo vyjsť von s maskou na ochranu pred prachom a prípadne protiprachové okuliare.

V prípade kontaktu s očami sa vyhýbajte pretieraniu očí a umyte ich veľkým množstvom vody.

Na úsekoch ciest pokrytých popolom jazdite obzvlášť opatrne.

Vyhnite sa používaniu motocyklov.

Ovocie a zeleninu, ktoré môžu byť pokryté popolom, môžete konzumovať po dôkladnom umytí.

V prípade emisií plynu

Vyhnite sa zastavovaniu alebo zdržiavaniu sa v sopečných oblastiach alebo vstupu do podzemného prostredia. Oxid uhličitý je plyn bez zápachu ťažší ako vzduch a vo vysokých koncentráciách smrteľný.

Nemyslite si, že ste v bezpečí, ak kempujete ďaleko od oblasti krátera. Plynné emisie môžu byť aj vo vzdialenejších oblastiach.

V prípade pyroklastických tokov

Pripravte sa na možnú evakuáciu. Jedinou obranou proti tomuto typu prúdenia je preventívne odstránenie z oblasti, ktorá by mohla byť erupciou zasiahnutá.

V prípade toku bahna

Dodržujte plán civilnej ochrany s vyznačením čakacích priestorov a vzdiaľte sa od ohrozených oblastí. Popol môže vyvolať nebezpečné prúdenie bahna, ktoré sa rozlieva pozdĺž vodných tokov.

Zdroj

jazero, Taliansko, balkón, dovolenka, relax, nohy, lode, loďky, člny, prístav Čítajte viac V tieni väčších bratov: Tieto destinácie sú drahé, ale spoznajte najpodceňovanejšie miesto Talianska, ohúri vás dovolenka, leto, letná dovolenka, rodina, bazén, kúpanie, plávanie, cestovanie, exotika, mama, otec, deti, slnko, teplo, oddych, relax Čítajte viac Smutná predikcia: Dovolenkári o pár rokov prestanú cestovať do Grécka, Talianska či Španielska

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #zemetrasenie #Neapol #sopka #Pompeje #seizmická aktivita #Vezuv