Vizionársky začiatok
Koncept plávajúceho hotela sa zrodil v 80. rokoch minulého storočia, v období poznačenom odvážnymi a ambicióznymi architektonickými projektmi.
Hnacou silou tohto odvážneho nápadu bol austrálsky developer Doug Tarca, ktorý si predstavoval luxusné útočisko kotviace priamo nad Veľkým bariérovým útesom, ktoré hosťom ponúka bezkonkurenčný prístup k jednému z prírodných divov sveta.
Plávajúci hotel, ktorý postavila v Singapure holandská spoločnosť Netherlands Engineering Company, bol zázrakom moderného inžinierstva.
Hotel bol dokončený v roku 1988 a meral 89 metrov (292 stôp) na dĺžku a 27 metrov na šírku. Mal sedem poschodí s 200 izbami, vrátane apartmánov so súkromnými balkónmi, nočný klub, dve reštaurácie, výskumné laboratórium, knižnicu, telocvičňu a heliport.
Štruktúra bola navrhnutá tak, aby sa vznášala na vrchole Koralového mora a svojim hosťom poskytovala jedinečný a pohlcujúci zážitok.
Austrálska kapitula
Rezort Four Seasons Barrier Reef bol v roku 1988 odtiahnutý na svoje pôvodné miesto na John Brewer Reef pri pobreží Townsville v štáte Queensland.
Tu bol ukotvený na morskom dne a ponúkal turistom jedinečnú zmes luxusu a prírody.
Hostia si mohli vychutnať potápanie, šnorchlovanie a výlety loďou so skleneným dnom priamo z hotela, čo z neho robí ideálnu destináciu pre morských nadšencov.
Hotel však od začiatku čelil mnohým problémom. Cestu na pevninu a z pevniny často znepríjemňovali drsné poveternostné podmienky a prevádzkové náklady boli vysoké.
Napriek svojej inovatívnej koncepcii a úžasnej polohe plávajúci hotel ťažko prilákaval dostatok hostí a dosahoval zisk.

Nová kapitola vo Vietname
V roku 1989 bol plávajúci hotel predaný vietnamskej spoločnosti a premiestnený k rieke Saigon v Hočiminovom meste.
Premenovaný na Saigon Floating Hotel sa rýchlo stal obľúbeným nočným podnikom, miestne známym ako „The Floater“.
Jeho pôsobenie vo Vietname sa vyznačovalo lepšími osudmi, pretože prilákalo turistov aj miestnych obyvateľov svojou jedinečnou príťažlivosťou a pulzujúcim nočným životom.
Severokórejská odysea
Najneočakávanejšia kapitola cesty hotela sa začala v roku 1998, keď ho kúpila severokórejská spoločnosť. Premenovaný na Hotel Haegumgang bol presunutý do turistickej oblasti Mount Kumgang, špeciálnej turistickej zóny v Severnej Kórei neďaleko juhokórejských hraníc.
Táto oblasť bola vyvinutá s cieľom prilákať juhokórejských turistov a podporiť medzikórejskú spoluprácu.
V Severnej Kórei bol plávajúci hotel súčasťou ambiciózneho projektu na podporu turizmu a podpory lepších vzťahov medzi Severom a Juhom.
Na istý čas sa mu podarilo prilákať návštevníkov z juhu, čo predstavuje vzácne miesto pre cezhraničnú interakciu.
Jedinečná história a poloha hotela z neho urobili zaujímavú destináciu, ktorá priťahuje značnú pozornosť médií.
Geopolitické napätie a ekonomické výzvy v Severnej Kórei však nakoniec viedli k poklesu cestovného ruchu. Turistická oblasť Mount Kumgang čelila mnohým neúspechom a v roku 2008 boli výlety z Južnej Kórey pozastavené po tragickom incidente, keď juhokórejského turistu zastrelil severokórejský vojak.

Dedičstvo na vode
Hotel Haegumgang dnes leží nevyužitý vo vodách pri Severnej Kórei a je nemým svedkom jeho slávnej minulosti. Jeho cesta od Veľkej koralovej bariéry k brehom Severnej Kórey predstavuje jedinečnú kapitolu v histórii pohostinstva a medzinárodných vzťahov.
Zatiaľ čo prevádzkový život plávajúceho hotela mohol byť plný výziev, jeho odkaz pretrváva ako dôkaz ľudskej vynaliezavosti a ducha dobrodružstva.
Je symbolom odvážnych, niekedy nepravdepodobných podnikov, ktoré posúvajú hranice toho, čo je možné v cestovaní a cestovnom ruchu. Záver
