Najväčšia púšť Európy je väčšia ako celá Bratislava. Prilákala aj veľké filmové produkcie

Keď človek premýšľa o púšti, myseľ zvyčajne vyčaruje predstavy obrovskej Sahary alebo zvlnených dún Arabského polostrova.

14.06.2024 06:00
debata

Aj Európa sa však môže pochváliť svojím vlastným megapieskoviskom, miestom, kde divoká krása a drsná krajina vytvárajú zážitok ako z iného kontinentu. Vitajte v Bardenas Reales, najväčšej púšti v Európe, skrytom klenote v srdci severného Španielska.

Bardenas Reales: Geologický zázrak

Bardenas Reales sa nachádza v regióne Navarra v Španielsku a má rozlohu viac ako 42 000 hektárov. Táto polopúštna krajina je charakteristická svojimi pozoruhodnými geologickými formáciami vrátane kaňonov, náhorných plošín a osamelých kopcov známych ako cabezos. Erózia spôsobená vetrom a vodou počas tisícročí vytvorila tieto jedinečné tvary a vytvorila neskutočnú, takmer mesačnú krajinu.

Napriek drsným podmienkam nie je Bardenas Reales podľa prísnych klimatických noriem skutočnou púšťou, pretože do nej spadne viac zrážok ako do tradičných púští. Jeho suché prostredie a riedka vegetácia jej však vynášajú titul najväčšej púšte Európy.

Huacachina, Peru, oáza Čítajte viac Huacachina: Tajomné púštne mesto, ktoré vzniklo z veľkého smútku

Krajina kontrastov

Návšteva Bardenas Reales je ako vstúpiť do iného sveta. Krajina je rozdelená do troch odlišných zón: Biela Bardena, Čierna Bardena a Plano.

  • Biela Bardena: Táto oblasť je známa pre svoju belavú pôdu bohatú na íl, s dramatickými kaňonmi a strmými roklinami. Najznámejším útvarom je Castildetierra, pozoruhodná skalná veža, ktorá sa stala symbolom regiónu.
  • Čierna Bardena: Táto časť je pomenovaná pre svoju tmavšiu pôdu, je viac vegetovaná a je domovom borovicových hájov a krovín. Poskytuje ostrý kontrast k pustým priestorom Bielej Bardeny.
  • Plano: Vysoká náhorná plošina, ktorá ponúka panoramatický výhľad na okolitú púšť. Táto oblasť je dostupnejšia a často poľnohospodársky využívaná.

Útočisko pre divokú zver

Napriek zdanlivo nehostinnému prostrediu Bardenas Reales podporuje prekvapivú rozmanitosť flóry a fauny. Región je vyhlásenou biosférickou rezerváciou, ktorá uznáva svoju jedinečnú ekologickú hodnotu. Pozorovatelia vtákov sa sem hrnú, aby zbadali druhy, ako je sup egyptský, orol skalný a rôzne druhy škovránkov a pšeničných ušatcov. Púšť ukrýva aj cicavce, ako sú diviaky, líšky a nepolapiteľný európsky jazvec.

Kultúrny a historický poklad

Bardenas Reales nie je len prírodný zázrak, ale aj kultúrny a historický poklad. Dôkazy o ľudskej prítomnosti pochádzajú už pred tisíckami rokov, od prehistorických jaskynných obydlí až po rímske pozostatky. Táto oblasť bola v minulosti využívaná pastiermi na sezónne pasenie, čo je tradícia, ktorá pokračuje dodnes a dopĺňa jej bohatú kultúrnu tapisériu.

V nedávnej dobe púšť upútala pozornosť filmárov. Jeho jedinečná krajina slúžila ako pozadie mnohých filmov a televíznych seriálov, vrátane „Hry o tróny“, kde zastupovalo Dothrakské more.

Dobrodružstvo čaká

Pre cestovateľov, ktorí hľadajú dobrodružstvo, Bardenas Reales ponúka množstvo aktivít. Púšťou sa vinú turistické a cyklistické chodníky, ktoré poskytujú trasy pre všetky úrovne zážitku. Pre tých, ktorí sa chcú hlbšie ponoriť do prírodnej a kultúrnej histórie regiónu, sú k dispozícii prehliadky so sprievodcom.

Ak chcete skutočne pohlcujúci zážitok, zvážte preskúmanie púšte na koni po stopách pastierov, ktorí sa po stáročia túlali po týchto krajinách. A pre fotografických nadšencov je Bardenas Reales splneným snom, so svojou dramatickou hrou svetla a tieňov, ktorá vytvára dokonalé podmienky na zachytenie úžasných obrázkov.

Ako sa tam dostať

Hotel Bardenas Reales je dostupný z neďalekých miest Tudela a Arguedas. Tudela, väčšia z týchto dvoch, ponúka množstvo možností ubytovania a slúži ako pohodlná základňa na objavovanie púšte. Odtiaľ je to krátka cesta do návštevníckeho centra púšte, kde môžete získať mapy a informácie o rôznych chodníkoch a atrakciách.

nepoužívať, koláž Čítajte viac Neuveríte vlastným očiam: 7 miest Európy, ktoré vyzerajú ako Vietnam, Divoký západ či Karibik

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #púšť #Európa