Najlesnatejšie krajiny Európy – Fínsko, Švédsko a Slovinsko – stoja ako zelené obry, pýšia sa hustými lesmi, ktoré zohrávajú kľúčovú úlohu v životnom prostredí, ekonomike a kultúre. Ponorme sa do čarovných lesov týchto krajín a preskúmajme, čím sú výnimočné.
Fínsko: Krajina tisícich jazier a nekonečných lesov
Fínsko, často označované ako „Krajina tisícich jazier“, je známe aj vďaka rozsiahlemu lesnému porastu, ktorý tvorí približne 75 % jeho celkovej rozlohy. Vďaka tomu je Fínsko najlesnatejšou krajinou v Európe s približne 22,2 miliónmi hektárov lesa.
Fínske lesy pozostávajú predovšetkým z borovíc, smrekov a brezy, čím vytvárajú bohatú tapisériu boreálnych lesov. Tieto lesy sú domovom rôznych druhov voľne žijúcich živočíchov vrátane losov, sobov, rysov a mnohých druhov vtákov.
Lesy sú hlboko zakorenené vo fínskej kultúre a životnom štýle. Tradičné postupy, ako je hľadanie lesných plodov a húb, ako aj outdoorové aktivity, ako je turistika a lyžovanie, sú neoddeliteľnou súčasťou života Fínov.
Odvetvie lesného hospodárstva je základným kameňom fínskeho hospodárstva a významne prispieva k vývozu a zamestnanosti. Trvalo udržateľné postupy obhospodarovania lesov zabezpečujú dlhodobý zdravotný stav týchto lesov.
Národný park Oulanka, ktorý je súčasťou fínskeho Laponska, ponúka úžasnú krajinu s ihličnatými lesmi, riekami a známym turistickým chodníkom Karhunkierros.
Švédsko: Zelený prístav udržateľnosti
Švédsko so svojimi obrovskými plochami lesov pokrývajúcich približne 70 % jeho pôdy sa radí ako druhá najlesnatejšia krajina v Európe. Švédska lesná krajina sa rozprestiera na ploche približne 28 miliónov hektárov a obsahuje zmes ihličnatých a listnatých stromov.
Švédsko je globálnym lídrom v oblasti trvalo udržateľných lesníckych postupov. Krajina uplatňuje prísne predpisy na vyváženie produkcie dreva s ochranou životného prostredia, čím sa zabezpečuje, že lesy zostanú zdravé a produktívne.
Švédske lesy sa hemžia životom a poskytujú prostredie pre druhy ako vlci, medvede a losy, ako aj množstvo rastlinných druhov. Tieto ekosystémy zohrávajú kľúčovú úlohu pri udržiavaní biodiverzity.
Lesy sú ústredným prvkom švédskej kultúry a folklóru po stáročia. Sú to miesta rekreácie a pokoja, kde sa Švédi venujú aktivitám, ako je kempovanie, rybolov a zber brusníc a líšok.
Národný park Sarek, ktorý je súčasťou väčšej lokality svetového dedičstva Laponia, ponúka nedotknutý zážitok z divočiny s nedotknutými lesmi, horami a riekami.
Slovinsko: Kompaktný zelený raj
Slovinsko, hoci je rozlohou menšie v porovnaní s Fínskom a Švédskom, sa môže pochváliť impozantným 62 % lesným porastom, čo z neho robí tretiu najlesnatejšiu krajinu v Európe. To predstavuje približne 1,3 milióna hektárov lesa, prevažne buka, jedle a smreka.
Slovinské lesy sú bohaté na biodiverzitu, podporujúce druhy ako medveď hnedý, rys a rôzne druhy vtákov. Rôznorodý terén, od alpského po stredomorské, vytvára rozmanité biotopy.
Lesy sú dôležitou súčasťou slovinskej identity. Tradičné postupy ako včelárstvo a zber liečivých rastlín sú stále prevládajúce. Lesy sú aj kulisou folklóru a národnej hrdosti.
Slovinsko kladie veľký dôraz na ochranu a trvalo udržateľné hospodárenie so svojimi lesmi. Chránené územia a národné parky zabezpečujú zachovanie týchto prírodných pokladov pre budúce generácie.
Národný park Triglav, jediný národný park v Slovinsku, zahŕňa majestátne Julské Alpy a bujné lesy a ponúka úžasnú scenériu a množstvo outdoorových aktivít.
