Tichý zabijak. Záhada Jaskyne smrti: Ľudia za odhalenie jej tajomstva zaplatili najvyššiu cenu

Ukrytá v bujnej a biodiverznej krajine Kostariky, krajiny známej svojimi prírodnými krásami a ekoturistikou, leží temná a tajomná anomália: „Jaskyňa smrti“, oficiálne známa ako Cueva de los Murciélagos (Jaskyňa netopierov). Jaskyňa si získala mrazivú povesť kvôli desivému osudu, ktorý postihne tých, ktorí sa pustia do jej hlbín.

20.06.2024 06:00
debata

Tichý zabijak

Jaskyňa smrti sa nachádza v národnom parku Barra Honda a je súčasťou rozsiahlej siete vápencových jaskýň. To, čo ju odlišuje, je nebezpečné nahromadenie toxických plynov, najmä oxidu uhličitého (CO2) a sírovodíka (H2S), ktoré sa hromadia v spodných komorách jaskyne.

Tieto plyny sú ťažšie ako vzduch, čo vedie k ich koncentrácii v hĺbkach jaskyne, čo vytvára neviditeľné nebezpečenstvo bez zápachu pre každého živého tvora, ktorý tam vstúpi.

Smrtiaca povesť jaskyne bola upevnená mnohými incidentmi, keď zvieratá a ľudia, ktorí si neuvedomovali neviditeľnú hrozbu, vstúpili do jaskyne a nikdy sa už nevynorili živí.

Vysoká koncentrácia CO2 vytláča kyslík, čo vedie k uduseniu, zatiaľ čo sírovodík, aj v malých množstvách, je vysoko toxický, ovplyvňuje nervový systém a dýchacie funkcie.

Bologna, Taliansko Čítajte viac Zrúti sa šikmá veža? Ikonická pamiatka sa vraj nebezpečne naklonila, vedci ju merajú

Historické a folklórne korene

Domorodí obyvatelia Chorotega, ktorí obývali región dlho pred príchodom španielskych prieskumníkov, si boli dobre vedomí nebezpečenstva jaskyne. Vyhýbali sa tejto oblasti, pretože verili, že je to posvätné miesto, kde prebývajú duchovia.

Táto kultúrna tradícia sa dedila z generácie na generáciu a k už tak zlovestnej povesti jaskyne pridala vrstvu mystiky a strachu.

Európski osadníci a raní prieskumníci v Kostarike tiež zdokumentovali svoje skúsenosti s jaskyňou. Správy z 19. a začiatku 20. storočia spomínajú nevysvetliteľné úhyny zvierat blízko vchodu do jaskyne a zvláštne správanie ľudí, ktorí sa odvážili príliš blízko. Tieto príbehy v kombinácii s domorodými presvedčeniami upevnili status jaskyne ako miesta nebezpečenstva a tajomstva.

Vedecké výskumy

V posledných rokoch sa vedci intenzívne zaujímali o „Jaskyňu smrti“, aby lepšie pochopili prebiehajúce geochemické procesy. Výskumné tímy vybavené detektormi plynov a dýchacími prístrojmi vykonali v jaskyni štúdie na meranie hladín toxických plynov a skúmanie ich zdrojov.

Ich zistenia potvrdzujú, že štruktúra jaskyne umožňuje akumuláciu sopečných plynov, ktoré prenikajú cez zemskú kôru. Krasová topografia regiónu, charakterizovaná rozpustnými horninami, ako je vápenec, vytvára sieť puklín a kanálov, cez ktoré môžu tieto plyny prechádzať. Jedinečná kombinácia geologických a environmentálnych faktorov má za následok smrteľnú atmosféru v jaskyni.

NEPOUZ, North Brother island Čítajte viac Zakázaný ostrov láka smrť, úrady sa boja ďalších obetí: Zahynuli tu stovky ľudí, priťahuje nešťastia aj choroby

Opatrnosť a zvedavosť

Napriek svojej smrteľnej povahe „Jaskyňa smrti“ stále priťahuje vedcov aj dobrodruhov. Národný park Barra Honda so svojou úžasnou krajinou a rozmanitou divokou prírodou každoročne priťahuje množstvo návštevníkov.

Vedenie parku však zaviedlo prísne opatrenia na zaistenie bezpečnosti turistov. Jaskyňa je zreteľne označená výstražnými tabuľami a bez náležitého vybavenia a oprávnenia je vstup prísne zakázaný.

Pre tých, ktorí hľadajú vzrušenie z objavovania jaskýň Kostariky, sú v parku k dispozícii ďalšie bezpečnejšie možnosti. Prehliadky nesmrtiacich jaskýň, ako sú Terciopelo a La Trampa, ponúkajú návštevníkom pohľad do fascinujúceho podzemného sveta bez súvisiacich rizík.

A ďalšie

Fenomén „Jaskyne smrti“ nie je jedinečný len v Kostarike. Podobné jaskyne so smrteľnými plynmi existujú aj v iných častiach sveta.

Napríklad staroveká rímska „Brána do pekla“ v Turecku, známa ako Plutónium, bola miestom, kde zvieratá zahynuli v dôsledku toxických plynov vychádzajúcich z jaskyne.

Tieto miesta zdôrazňujú krehkú rovnováhu medzi prírodnou krásou a skrytými nebezpečenstvami, ktoré môže zemská geológia predstavovať.

Plitvické jazerá Čítajte viac Začína sa boj o turistov: Chorvátsky drahokam má v júni polovičné ceny

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #jaskyňa #kostarika