Španielsko zamorili nebezpečné parazity: Vedci ukazujú na klimatické zmeny a genetické mutácie

Leto v Španielsku znie ako skvelý nápad, krajina na Pyrenejskom polostrove je druhou najnavštevovanejšou v Európe. Environmentálne združenie Anecpla však dovolenkárov varovalo pred nepríjemnou novinkou, ktorú majú na svedomí vyššie teploty a genetické mutácie.

23.06.2024 06:00
Španielsko, more, Andalúzia, leto, letná... Foto:
Andalúzia. Ilustračné foto.
debata (1)

Turisti, ktorí toto leto mieria do Španielska, by mohli čeliť útoku švábov a ploštíc. Varovanie vyvolali španielski odborníci, podľa ktorých sa príšerný hmyz objaví v húfoch a v dôsledku vyšších teplôt bude krajina svedkom ich citeľného rozšírenia, píše Daily Mail.

K rozmnoženiu im pomohla aj séria náhodných genetických mutácií, ktoré ich robia odolnými voči biocídnym produktom doteraz používaným na ich elimináciu.

Španielsko, Costa del Sol, Barcelona, more, pláže
Video
Zdroj: Pixabay

Podľa španielskeho spravodajského portálu La Razon úrady v tomto roku zatiaľ hlásili výrazný nárast švábej populácie – až o 33 % v porovnaní s mierou v roku 2023.

Anecpla povedala, že je vedecky dokázané, že od 28 stupňov Celzia šváby, podobne ako mnoho iného hmyzu, znásobujú svoju rýchlosť rozmnožovania. Teplo sa pritom začína už skoro na jar a teploty klesajú až počas neskorej jesene.

NEPOUZ Malorka Čítajte viac Radšej si zrušte dovolenku: Obľúbený dovolenkový raj Európy sa zmieta v demonštráciách

Rezervoár zla

Varovanie platí pre bary, reštaurácie, hotely a akékoľvek iné podniky v pohostinskom priemysle a ich klientov.

Aby sa predišlo zamoreniu, spoločnosť Anecpla odporučila udržiavať čistotu, vyhýbať sa úniku vody, utesňovať trhliny a diery a používať nádoby na odpadky s tesnými uzávermi.

Jedným z najväčších rizík, ktoré šváby predstavujú, je šírenie škodlivých baktérií a vírusov schopných vyvolávať u ľudí zákerné choroby.

Andalúzia
Video
Zdroj: Pixabay
dovolenka, leto, letná dovolenka, rodina, bazén, kúpanie, plávanie, cestovanie, exotika, mama, otec, deti, slnko, teplo, oddych, relax Čítajte viac Smutná predikcia: Dovolenkári o pár rokov prestanú cestovať do Grécka, Talianska či Španielska most Cetina, Chorvátsko Čítajte viac Idú ako píly: Chorváti pred sezónou otvorili ďalší významný most

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko