Európski turisti hľadajú bezpečnosť a dobré ceny. Ktoré destinácie zažijú v lete najväčší nával?

Európania majú záujem cestovať toto leto napriek geopolitickému napätiu a rastúcim nákladom. Tu sú ich obľúbené destinácie.

24.06.2024 06:00
daňové raje, more, pláž, dvojica, slnko,... Foto:
Európania sa už tešia na leto pri mori.
debata

Európska komisia pre turizmus (ETC) vo svojej najnovšej správe „Monitoring Sentiment for Intra-European Travel“ odhalila, že 75 percent Európanov plánuje cestovať medzi májom a októbrom, čo predstavuje trojpercentný nárast v porovnaní s minulým rokom, pričom 37 percent percent opýtaných plánuje jednu cestu a 57 percent dve alebo viac.

Na základe rovnakej správy sa primárnym kritériom pre cestujúcich po extrémnych klimatických udalostiach a ekonomických neistotách stalo uprednostňovanie bezpečnosti, uvádza SchengenNews.

Česko, Lednice, zámok, NEST1 NEPOUZI Čítajte viac Výlet na Moravu: Objavte 3 klenoty Česka, ktoré máme hneď "za rohom"

Podľa výsledkov 16 percent respondentov uviedlo, že pocit bezpečia je kritériom číslo jeden pri výbere destinácie, 13 percent z nich tiež tvrdí, že príjemné počasie je súčasťou rozhodovania o cestovaní, nakupovaní a atraktívnych ponukách (11 percent), priateľskí miestni sú dôležití pre deväť percent a nízke dovolenkové náklady v destinácii berie do úvahy osem percent európskych turistov.

Destinácie južnej Európy vedú

Väčšina cestovateľov (43 percent) si opäť vyberá najmä slnečné destinácie v južnej Európe vrátane Grécka (6 percent), Talianska a Španielska (8 percent), Francúzska (7 percent) a Nemecka (5 percent).

Európania plánujú cesty na máj až jún (34 percent) a júl až august (44 percent), pričom 17 percent plánuje cestu na september a október.

Záujem o rekreačné cestovanie oproti minulému roku stúpne o päť percent.

San Sebastian
Video
Zdroj: Pixabay

Nie všetci na to majú

Aj keď túžba cestovať v tomto roku zostáva silná, správa ďalej ukazuje, že celkovo 22 percent Európanov sa obáva eskalácie cestovných nákladov a 17 percent sa obáva o osobné financie v súčasnej ekonomickej situácii.

V tomto ohľade konflikt na Ukrajine a nepokoje na Blízkom východe zvyšujú obavy ľudáí cestovať, pričom 12 percent a 10 percent v uvedenom poradí vyjadrilo obavy.

Ďalšími dôležitými zdrojmi obáv sú narušenia dopravy (desať percent), preľudnenie (deväť percent) a extrémne poveternostné javy (osem percent).

Nitra Čítajte viac Na Pyramíde nad Nitrou je nový fotopoint, mesto chce celý priestor riešiť cestovanie, dovolenka, rodina, letisko, lietadlo, kufre, leto, Čítajte viac Rušné, neprehľadné... 5 z 10 najstresujúcejších letísk využívajú aj Slováci. Ktorým sa radšej vyhnúť?
debata chyba
Viac na túto tému: #cestovanie #dovolenky #letná dovolenka #jar/leto 2024