Hady v Chorvátsku: Kde na dovolenkárov číhajú nebezpečné plazy?

Teplé počasie vyťahuje ľudí z domov, ale aj hady z úkrytov. Aj na dovolenke v Chorvátsku si musíte dať pozor na tieto plazy, ktoré sa rady vyhrievajú na lúčoch, no nemajú radi, keď ich ktosi vyruší.

02.07.2024 06:00
debata

V Chorvátsku žije asi 15 rôznych druhov hadov, tri z nich sú jedovaté.

Sila jedu však závisí od mnohých faktorov ako je veľkosť hada, vek a veľkosť pohryzenej osoby, ale aj miesto, kam sa jedovaté čeľuste zahryzli, píše CW.

Aj na takéto atrakcie láka Chorvátsko: Moderné centrum Nikolu Teslu láka turistov z celého sveta. Atrakciu v chorvátskom Karlovači navštívil aj náš mReportér
Video
Zdroj: TV Pravda

3 druhy jedovatých hadov v Chorvátsku

Zmija obyčajná (v Chorvátsku nazývaná Riđovka)

Tento had nie je agresívny a zvyčajne uhryzne len vtedy, keď je vystrašený alebo vyrušený. Uhryznutie môže byť veľmi bolestivé, ale zriedkavo je smrteľné. Zmija obyčajná sa vyskytuje v rôznych terénoch, biotopoch.

Živí sa malými cicavcami, vtákmi, jaštericami a obojživelníkmi, v niektorých prípadoch aj pavúkmi, červami a hmyzom. Dospelí jedinci dorastajú do celkovej dĺžky (vrátane chvosta) 60 až 90 cm a hmotnosti 50 až 180 g.

Krasová lúčna vretenica (Planinski žutokrug)

Tento had je najmenšia zmija v Európe, jeho telo je hrubé, hlava úzka a vzhľad drsný. Dospelí jedinci majú priemernú celkovú dĺžku 40–50 cm. Na temene hlavy je vždy niekoľko veľkých šupín alebo plátov.

Výrazne kýlovité chrbtové šupiny sú len v 19 radoch a medzi nimi je často tmavá koža. Je sivá, hnedá alebo žltkastá s tmavým zvlneným chrbtovým pruhom, ktorý je lemovaný čiernou farbou.

Zmija nosáľová (Poskok)

Pre svoju veľkú veľkosť, dlhé tesáky (až 13 mm) a vysokú toxicitu jedu je „Poskok“ považovaný za najnebezpečnejšiu z európskych zmijí.

V Chorvátsku sa tento had vyskytuje všade, od severu až po ostrovy.

Dorastá do maximálnej celkovej dĺžky (telo + chvost) 95 cm, aj keď jedince zvyčajne merajú menej ako 85 cm.

Ich najvýraznejšou charakteristikou je jeden „roh“ na ňufáku, tesne nad rostrálnou stupnicou.

U samcov má hlava nepravidelné tmavohnedé, tmavosivé alebo čierne znaky. Silný, čierny pruh prechádza spoza oka až za uhol čeľuste.

Jazyk je zvyčajne čierny a dúhovka má zlatú alebo medenú farbu.

Samice majú podobný farebný vzor, až na to, že je menej výrazný a kontrastný.

Ak vás niekedy v Chorvátsku niektorý z nich uhryzne, mali by ste zachovať pokoj, znehybniť ruku alebo nohu v mieste uhryznutia, aby ste zabránili šíreniu jedu.

Mali by ste okamžite zavolať na číslo 112 alebo sa nechať odviezť do najbližšej nemocnice.

ľudia, hustota, chodci, prechod pre chodcov, ulica, mesto, rušný Čítajte viac Ako sa žije "hlava na hlave"? Toto sú najhustejšie zaľudnené krajiny had, plaz, pytón Čítajte viac Dovolenkový raj zamorili smrtiace hady. Úrady platia lovcov, odmenu majú podľa dĺžky plaza

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #hady