Päť hmyzích katastrof, ktoré postihli Európu: Ktoré miesta sa zo zamorenia už nedostali?

Hmyz, hoci sa často považuje len za obťažujúci prvok, sa občas dostal na úroveň skutočných katastrof, ktoré postihli poľnohospodárstvo, zdravie a ekonomiky v celej Európe.

20.06.2024 07:30
debata

Počas posledných troch desaťročí spôsobilo niekoľko významných napadnutí hmyzom rozsiahle škody, čo si vyžiadalo reakcie vlád, vedcov a miestnych komunít.

1. Zamorenie húsenicami priadkovčekmi smrekovými (90. roky – súčasnosť)

Miesto: Južná Európa

Tento druh húsenice je známy svojimi deštruktívnymi stravovacími návykmi a závažnými alergickými reakciami, ktoré môže spôsobiť u ľudí a zvierat. Škodca pochádza z oblasti Stredozemného mora a v dôsledku klimatických zmien postupne rozšíril svoj areál na sever.

Húsenice požierajú ihličie borovíc, čím ich výrazne oslabia a stromy sa stanú náchylnejšími na iných škodcov a choroby.

Rozsiahle zamorenie viedlo k významným stratám v sektoroch lesného hospodárstva a cestovného ruchu, keďže postihnuté oblasti sa stávajú nebezpečnými pre vonkajšie aktivity v dôsledku toxických chlpov húseníc.

Ako odpoveď sa zaviedli rôzne kontrolné opatrenia vrátane látok na biologickú kontrolu, chemické ošetrenie a kampane na zvýšenie povedomia verejnosti na zmiernenie expozície ľudí a zvierat.

2. Skaza menom kukuričiar koreňový (2000-súčasnosť)

Miesto: Stredná a Východná Európa

Diabrotica virgifera virgifera je hlavný škodca kukurice, ktorý spôsobuje rozsiahle škody na plodinách tým, že sa živí koreňmi, čo znižuje stabilitu rastlín aj úrodu. Pôvodne pochádza zo Severnej Ameriky, prvýkrát bol zistený v Srbsku v roku 1992 a odvtedy sa rozšíril po celej Európe.

Hmyz spôsobil škody za miliardy eur v dôsledku znížených výnosov plodín a zvýšených nákladov na kontrolu. Predstavuje významnú hrozbu pre európsku produkciu kukurice, čo ovplyvňuje zásobovanie potravinami aj hospodárstvo poľnohospodárstva.

3. Invázia komárov komárov tigrovaných (2000-súčasnosť)

Miesto: Južná a Stredná Európa

Ázijský komár tigrovaný je invazívny druh známy pre svoje agresívne bodanie a úlohu prenášača chorôb, ako je horúčka dengue, chikungunya a vírus Zika. Prvýkrát bol zistený v Albánsku v roku 1979 a odvtedy sa rozšíril do veľkej časti Európy.

Šírenie komára zvýšilo obavy o verejné zdravie, najmä v teplejších oblastiach, kde sú priaznivé podmienky pre jeho premnoženie. Prepuknutie chorôb prenášaných komármi viedlo k zvýšeným nákladom na zdravotnú starostlivosť a úsiliu o kontrolu populácie komárov.

4. Mor môr v Británii (2006)

Miesto: Londýn

V lete 2006 zažil Londýn bezprecedentné zamorenie motýľom priadkovčekom dubovým. Tieto mory, pôvodom z južnej a strednej Európy, sa usadili v Spojenom kráľovstve, čo viedlo k závažným problémom verejného zdravia a ekologickým problémom.

Húsenice tohto nočného motýľa produkujú toxické chĺpky, ktoré môžu spôsobiť vážne alergické reakcie, dýchacie problémy a kožné vyrážky u ľudí a zvierat. Zamorenie viedlo k uzavretiu parkov a verejných priestranstiev a ohrozilo pôvodné duby.

5. Invázia vijačky krušpánovej (2010 – súčasnosť)

Miesto: Západná a Stredná Európa

Tento motýľ je invázny druh z Ázie, ktorý spôsobil rozsiahle ničenie buxusov v Európe. Prvýkrát zistený v Nemecku v roku 2007, odvtedy sa rozšíril do mnohých krajín vrátane Francúzska, Spojeného kráľovstva a Talianska.

Larvy sa nenásytne živia listami buxusu, čo vedie k silnej defoliácii a smrti rastlín. To malo významný estetický a ekonomický dopad, najmä v záhradách, parkoch a historických lokalitách, kde je buxus cennou okrasnou rastlinou.

bolesti brucha Čítajte viac Nečakané nástrahy: 9 chorôb, ktorými sa môžete nakaziť na cestách po Európe pavúk, pavučina Čítajte viac Jedovaté pavúky, šváby aj osy. Hmyz úraduje v lietadlách, takto ohrozuje bezpečnosť

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #hmyz