Veľkosť ako Snina, 185 miliónov pasažierov ročne... Najväčšie letisko sveta bude kolosálne

Medzinárodné letisko kráľa Salmana v Rijáde v Saudskej Arábii, ktoré má byť otvorené v roku 2030, je pripravené stať sa najväčším letiskom na svete. Tento monumentálny projekt nie je len dôkazom ambicióznej vízie Saudskej Arábie 2030, ale aj majákom inovácií, luxusu a efektívnosti leteckej dopravy. Čo toto prelomové letisko ponúkne, aká bude jeho ohromujúca veľkosť, aké náklady si stavba vyžiada?

06.07.2024 06:00
debata

Kolosálny je slabé slovo

Medzinárodné letisko King Salman je navrhnuté tak, aby zvládlo bezprecedentný objem cestujúcich a nákladu, čím prevyšuje všetky doteraz existujúce mega-letiská.

Letisko sa bude rozprestierať na impozantných 57 kilometroch štvorcových, čo je veľkosť Sniny, Gelnice či Čadce… Vďaka tomu bude najväčšie nielen z hľadiska kapacity cestujúcich, ale aj z hľadiska fyzickej veľkosti.

Bude obsahovať šesť paralelných dráh, navrhnutých tak, aby súčasne vyhovovali najväčším lietadlám na svete, čím sa výrazne zvýši jeho prevádzková efektivita.

Náklady a ekonomický vplyv

Výstavba medzinárodného letiska King Salman je kolosálnou finančnou investíciou, ktorej náklady sa odhadujú na približne 30 miliárd dolárov.

Tieto masívne výdavky sú súčasťou širšej stratégie Saudskej Arábie na diverzifikáciu jej ekonomiky mimo závislosti od ropy so zameraním na cestovný ruch, dopravu a logistiku ako kľúčové odvetvia rastu.

Očakáva sa, že letisko vytvorí tisíce pracovných miest a bude stimulovať hospodársky rast v regióne, čo bude hlavnou hnacou silou pre iniciatívu krajiny Vízia 2030.

Najmodernejšie zariadenia

Medzinárodné letisko King Salman bude zázrakom moderného inžinierstva a dizajnu, ktorý sa môže pochváliť špičkovou technológiou a luxusným vybavením.

Kľúčové vlastnosti

  • 1. Terminály pre cestujúcich: Letisko bude mať viacero terminálov, z ktorých každý bude mať jedinečnú tému odrážajúcu saudskú kultúru a dedičstvo. Terminály budú ponúkať širokú škálu zariadení vrátane luxusných salónikov, špičkových maloobchodných priestorov a možností stravovania na svetovej úrovni.
  • 2. Inteligentná technológia: Letisko bude vybavené najnovšími technologickými pokrokmi a bude obsahovať automatizované odbavovacie a bezpečnostné procesy, biometrické skenovanie a inteligentné systémy manipulácie s batožinou, ktoré zaistia cestujúcim bezproblémové cestovanie.
  • 3. Udržateľnosť: V súlade s globálnymi trendmi smerom k udržateľnosti bude medzinárodné letisko King Salman zahŕňať ekologické návrhy a postupy. To zahŕňa výrobu solárnej energie, systémy recyklácie vody a energeticky efektívne budovy s cieľom minimalizovať ich environmentál­nu stopu.
  • 4. Konektivita: Letisko bude centrálnym uzlom na Blízkom východe a ponúka priame lety do všetkých hlavných svetových destinácií. Jeho strategická poloha z neho urobí kľúčový tranzitný bod pre medzinárodných cestovateľov, čo posilní pozíciu Rijádu na globálnej cestovnej mape.

Zaujímavosti

Kapacita cestujúcich: Letisko je navrhnuté tak, aby do roku 2050 vybavilo až 185 miliónov cestujúcich (to je len o niečo menej ako má obyvateľov celá Brazília) ročne, čo z neho urobí najrušnejšie letisko na svete.

Nákladné operácie: S kapacitou nákladu 5 miliónov ton ročne sa stane kľúčovým logistickým uzlom pre medzinárodný obchod.

Luxusné hotely: Súčasťou letiskového komplexu bude niekoľko luxusných hotelov, ktoré cestujúcim a návštevníkom poskytnú pohodlné možnosti ubytovania.

Kultúrna skriňa: Dizajn letiskových terminálov bude zahŕňať prvky saudskoarabského umenia, kultúry a histórie, čím cestujúcim ponúkne jedinečný kultúrny zážitok od chvíle, keď prídu.

lietadlo, letisko, lietanie, pristávacia dráha, Čítajte viac Pasažieri sa v lietadle dusili, odvážny spolucestujúci im zachránil život. Za "odmenu" skončil na polícii

Budúcnosť leteckej dopravy

Medzinárodné letisko King Salman predstavuje odvážnu víziu budúcnosti leteckej dopravy. Spojením špičkových technológií, luxusného vybavenia a udržateľných praktík sa snaží stanoviť nové štandardy v leteckom priemysle.

Jej samotný rozsah a ambície sú odrazom širších cieľov Saudskej Arábie v rámci vízie 2030, ktorej cieľom je premeniť krajinu na globálne centrum cestovného ruchu, obchodu a kultúry.

Keďže svet očakáva otvorenie tohto monumentálneho letiska v roku 2030, je jasné, že medzinárodné letisko kráľa Salmana nielenže prinesie revolúciu v leteckej doprave, ale bude tiež zohrávať kľúčovú úlohu pri formovaní budúcnosti globálnej konektivity.

leto, dovolenka, letisko, rodina, cestovanie Čítajte viac Ktoré európske aerolinky meškali najmenej? Jedno z najspoľahlivejších letísk majú Slováci poruke
debata chyba
Viac na túto tému: #letisko #Saudská Arábia #Rijád