Mladí z tejto generácie nedovolenkujú, za voľno sa cítia previnilo. Čoho sa boja?

Na dovolenku sa zvyčajne tešíme celý rok, najmä letné, najdlhšie, voľno si chceme poriadne užiť. Sú však národy, a v rámci ich generácie, ktoré si voľno jednoducho nevyberú, aj keď patria medzi najbohatšie v Európe aj na svete. Dôvod je prekvapivý.

08.07.2024 06:00
debata

Napriek tomu, že voľno od práce, školy, každodenného stresu je pre zachovanie si fyzického aj duševného zdravia potrebná, nie všetci Európania sa na výlet vydajú.

Na vrchole rebríčka národov, ktoré sa na dovolenku nevyberú, sú prekvapivo Nemci, píše Euronews. A to napriek tomu, že o Nemcoch sa všeobecne ako o chudobnom národe, ktorý by na dovolenky nemal peniaze, hovoriť nedá. Pre svoje rozhodnutie ostať doma majú, najmä mladí, nečakaný dôvod.

dovolenka, leto, letná dovolenka, rodina, bazén, kúpanie, plávanie, cestovanie, exotika, mama, otec, deti, slnko, teplo, oddych, relax Čítajte viac Smutná predikcia: Dovolenkári o pár rokov prestanú cestovať do Grécka, Talianska či Španielska

Prečo si Nemci neberú voľno?

Najmä jedna generácia nevyčerpáva svoje zákonné voľno na dovolenku.

Cestovná rezervačná stránka Expedia uvádza, že až 80 percent mladých ľudí v niektorých európskych krajinách má pocit, že nemajú dostatok dovolenky. Ale neplánuje to zmeniť…

V správe o nedostatku dovoleniek od spoločnosti Expedia sa zistilo, že najmä mladí z Generácie Z (narodení v 90. rokoch a na začiatku nového milénia, na celom svete trpia nedostatkom dovoleniek viac ako ktorákoľvek iná generácia.

Zatiaľ čo v Spojenom kráľovstve iba 38 percent baby boomerov – ľudí narodených v rokoch 1946 až 1964 – uvádza, že majú pocit, že nemajú dostatok dovolenky, až 70 percent najmladších pracovníkov tvrdí, že im chýba dosť voľna.

Najmladšia pracujúca generácia má v Nemecku v priemere o pol dňa viac dovolenky ako generácia baby boomerov, no v minulom roku zostali nevyužité približne štyri dni ich celkovej dovolenky. Naopak, boomerom zostávalo na dovolenkovom účte len 2,5 dňa.

Najväčší medziročný posun v dovolenkovej deprivácii spôsobuje Nemcom o 14 percent menej relaxu ako vlani. Za nimi nasledujú Francúzi.

dovolenka, leto, letná dovolenka, rodina, bazén, kúpanie, plávanie, cestovanie, exotika, mama, otec, deti, slnko, teplo, oddych, relax Čítajte viac Dovolenkári, pozor na podvodníkov. SOI zverejnila zoznam cestoviek, ktorým môžete veriť

Čo bráni generácii Z dovolenkovať?

Zatiaľ čo boomeri si berú voľno častejšie, viac ako polovica pracovníkov z Generácie Z (53 percent) chodí na dovolenky len medzi sviatkami. Iba 7 percent si každý mesiac dopraje prestávku v práci.

Pre dnešnú najmladšiu pracovnú silu je hlavnou vecou, ktorá ich brzdí, FOMO – strach z premeškania (fear of missing out).

FOMO síce nie je exkluzívne pre žiadnu konkrétnu generáciu, najrozšírenejšie je však v generácii Z, pričom každý druhý z tejto skupiny hovorí, že má strach, že príde o niečo dôležité v práci. Naproti tomu, rovnaký strach má len 16 percent boomerov.

Najviac majú strach z „vymeškania“ Nemci, asi jeden z dvoch sa obáva, že mu počas dovolenky niečo veľmi dôležité v práci ujde, že sa dôležité rozhodnutia budú robiť bez neho a že v prípade povýšenia alebo odmien budú uprednostnení prítomní kolegovia.

Ďalší dôvod, prečo príslušníci Generácie Z nechodia na dovolenky, je pocit viny. Päťdesiatdva percent sa cíti vinných za to, že kolegovia musia pracovať aj namiesto nich, kým oni si užívajú slnko, more a mojito. Až polovica tiež cíti potrebu ospravedlniť sa za čerpanie dovolenky.

Zaujímavým zistením je aj to, že častejšie si dovolenku šetria ženy.

Veľká modrá diera v Belize, more, kráter, Čítajte viac Potápači sa dostali na dno Great Blue Hole: Čo tam objavili, všetkých znepokojilo

© Autorské práva vyhradené

debata chyba