Nádych zdravia: Ktoré krajiny majú najčistejší vzduch na svete? A čomu zaňho vďačia?

V dobe, keď znečistenie ovzdušia sužuje mnohé mestské centrá, Tasmánia vyniká ako maják čistoty životného prostredia. Tento ostrovný štát Austrálie sa môže pochváliť najčistejším vzduchom na svete, čo je tvrdenie podložené vedeckými meraniami a základňou Cape Grim Air Pollution Station.

29.06.2024 07:00
Queenstown, Nový Zéland Foto:
Nový Zéland. Ilustračné foto.
debata

Ale čo robí ovzdušie Tasmánie takým výnimočným a neznečisteným? Odpoveď spočíva v jeho jedinečnej geografii a podnebí. Tasmánia, ktorá sa nachádza na okraji Južného oceánu, ťaží z hučiacich silných západných vetrov, ktoré sa pred dosiahnutím ostrova preháňajú cez tisíce kilometrov otvoreného oceánu. Tieto vetry, neznečistené ľudskou činnosťou, prinášajú jeden z najčistejších vzduch na planéte.

Nízka hustota obyvateľstva v Tasmánii a rozsiahle oblasti nedotknutej divočiny tiež prispievajú ku kvalite ovzdušia.

Viac ako 40 % územia ostrova je chránených v národných parkoch a rezerváciách a príroda pôsobí ako silný čistič vzduchu.

Napriek tomu Tasmánia nie je jediná vo svojom nároku na čistý vzduch. Výnimočnou kvalitou ovzdušia sa môžu pochváliť aj ďalšie regióny po celom svete:

Island

Podobne ako Tasmánia, aj Island ťaží zo svojej izolácie a oceánskych vetrov. Záväzok krajiny k obnoviteľnej energii ďalej zabezpečuje minimálne znečistenie ovzdušia.

Nový Zéland

So svojou nízkou hustotou obyvateľstva a geografickou izoláciou sa kvalita ovzdušia na Novom Zélande vyrovná kvalite jeho tasmánskeho suseda.

Fínsko

Prísne environmentálne politiky a rozsiahle zalesnené oblasti prispievajú k čistému vzduchu vo Fínsku, najmä v Laponsku.

Kanada

Odľahlé oblasti severnej Kanady, najmä Yukon a Severozápadné územia, ponúkajú jeden z najčistejších vzduch na severnej pologuli.

Bhután

Záväzok tohto malého himalájskeho kráľovstva k ochrane životného prostredia a obmedzenej industrializácii vedie k pozoruhodne čistému vzduchu.

Spoločným bodom týchto lokalít je ich vzdialenosť od hlavných zdrojov znečistenia, nízka hustota obyvateľstva a často aj silné environmentálne politiky. Mnohé sú obklopené veľkými vodnými plochami alebo rozsiahlymi lesmi, ktoré fungujú ako prirodzené čističky vzduchu.

Čistý vzduch však nie je luxusom len pre vzdialené lokality. Je to životne dôležitý zdroj, ktorý ovplyvňuje ľudské zdravie, ekosystémy a dokonca aj klimatické zmeny. Keď svet zápasí s rastúcim znečistením ovzdušia, miesta ako Tasmánia slúžia ako dôležité merítka a pripomienky toho, aký by mal byť čistý vzduch.

Pre tých, ktorí chcú zažiť túto čistotu na vlastnej koži, môže byť v poriadku výlet do Tasmánie alebo do jedného z týchto ďalších rajov čistého vzduchu. Len nezabudnite robiť nič iné ako fotografie a zanechať po sebe iba stopy – zachovajte toto nedotknuté prostredie pre budúce generácie, aby si ich mohli užívať a študovať.

Keďže čelíme globálnym environmentálnym výzvam, existencia týchto rezervácií čistého vzduchu ponúka nádej a model toho, čo by sme mohli dosiahnuť spoločným úsilím a inteligentnými politikami. Nemal by mať predsa každý právo dýchať čistý vzduch, aký má Tasmánia?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #čistý vzduch #Tasmánia