Etiópia: Cesta späť v čase
Vitajte v Etiópii, kde nie je exotická len krajina. Etiópia používa etiópsky kalendár, ktorý je približne sedem až osem rokov za gregoriánskym kalendárom.
Od roku 2024 v gregoriánskom kalendári oslavuje Etiópia rok 2016. Tento rozdiel vyplýva z jedinečného výpočtu Zvestovania Ježiša Krista.
Etiópsky kalendár má 13 mesiacov: 12 mesiacov po 30 dní a ďalší mesiac nazývaný Pagumē, ktorý má päť alebo šesť dní v závislosti od toho, či ide o priestupný rok.
Etiópsky Nový rok, Enkutatash, pripadá v gregoriánskom kalendári na 11. september (alebo 12. v priestupnom roku).
Tento kalendárny systém hrá významnú úlohu v náboženskej a kultúrnej štruktúre etiópskej spoločnosti, ovplyvňuje sviatky, festivaly a každodenné aktivity.
Etiópia II: Objímanie staroveku
Keď sa vrátime do Etiópie, nájdeme aj ďalší používaný kalendár: Ge'ezov kalendár, ktorý používa predovšetkým Etiópska pravoslávna cirkev.
Je asi sedem až osem rokov za gregoriánskym kalendárom. Tento staroveký systém odráža hlboké kresťanské korene Etiópie a jej jedinečný výklad biblických udalostí.
Čítajte viac Biblická rana! Miliardy cikád robia hluk až 100 decibelov, úkaz má na svedomí raritná súhra okolnostíThajsko: Oslava budhistickej éry
V Thajsku je rok 2024 v skutočnosti rokom 2567 BE (budhistická éra). Thajský slnečný kalendár, oficiálne prijatý v roku 1888, vychádza z budhistickej éry, ktorá sa začala 543 rokov pred gregoriánskym kalendárom.
To znamená, že zatiaľ čo väčšina sveta obdivuje novoročné ohňostroje 1. januára, Thajčania oslavujú príchod nového roka počas festivalu Songkran v apríli.
Songkran nie je len časom radosti a vodných bojov, ale aj obdobím úcty k starším a návštevy chrámov.
Budhistický kalendár podčiarkuje duchovné dedičstvo Thajska a harmonizuje náboženské obrady s každodenným životom.
Irán a Afganistan: Perzský Nový rok
Irán a Afganistan používajú kalendár Solar Hijri, ktorý pochádza z čias Perzskej ríše. Od marca 2024 v gregoriánskom kalendári kalendár Solar Hijri označuje rok 1403. Nový rok, Nowruz, začína jarnou rovnodennosťou okolo 21. marca, čo znamená znovuzrodenie a obnovu.
Nowruz, tradícia stará 3000 rokov, zahŕňa upratovanie domácností, návštevy príbuzných a hodovanie.
Tento kalendár, hlboko prepojený so zoroastrizmom a perzskou kultúrou, oslavuje kolobeh prírody a odolnosť starých zvykov.
Čítajte viac Najväčšia výletná loď pre 10 000 ľudí už vozí dovolenkárov. Čím všetkým šokovala?India: Mix kalendárov
India, krajina obrovskej kultúrnej rozmanitosti, má niekoľko kalendárov používaných rôznymi regiónmi a komunitami.
Medzi najvýznamnejšie patria hinduistické kalendáre, ktoré zahŕňajú Vikram Samvat a Shaka Samvat. Napríklad rok 2024 v gregoriánskom kalendári je vo Vikram Samvat rokom 2080.
Tieto kalendáre usmerňujú náboženské sviatky, poľnohospodárske cykly a astrologické praktiky. Diwali, Holi a ďalšie významné udalosti sú naplánované podľa týchto tradičných systémov, ktoré predstavujú bohatú tapisériu kultúrneho dedičstva Indie.
Izrael: Hebrejský kalendár
V Izraeli sa náboženské obrady a každodenný život riadi hebrejským kalendárom. Od roku 2024 je hebrejský kalendár v roku 5784.
Zakorenený v starodávnych tradíciách kombinuje lunárne a solárne prvky, pričom mesiace začínajú v novom mesiaci.
Hlavné židovské sviatky ako Roš ha-šana (Nový rok), Yom Kippur (Deň zmierenia) a Pesach sú určené týmto kalendárom. Cyklický charakter hebrejského kalendára podčiarkuje spojenie medzi židovskou spiritualitou a prírodným svetom.
Nepál: Bikram Sambat
Nepál sa riadi kalendárom Bikram Sambat, ktorý je približne o 56,7 rokov pred gregoriánskym kalendárom.
V roku 2024 teda Nepál oslavuje rok 2081. Nepálsky Nový rok pripadá na polovicu apríla a je v znamení rôznych regionálnych slávností.
Tento kalendár odzrkadľuje hinduistické a budhistické dedičstvo Nepálu a spája náboženské rituály s poľnohospodárskymi praktikami a sezónnymi zmenami.
Čítajte viac Najslávnejšia pláž Európy onedlho príde o svetoznámu atrakciu. Stihnú ju úrady zachrániť?