Prebicyklujte, splavte, ochutnajte, ovoňajte, prezrite si bratislavský región

Bratislavský región, ktorý sa rozprestiera od brehov Dunaja až po Záhorie, ponúka podmanivú zmes historického šarmu, prírodných krás a pulzujúcej kultúry, čo z neho robí ideálnu destináciu pre zahraničných aj slovenských turistov. Či už sa budete túlať malými mestečkami neďaleko hlavného mesta, spoznávať nekonečné vinohrady Malých Karpát alebo si užívať relaxačnú plavbu po Dunaji, tento región sľubuje množstvo nezabudnuteľných zážitkov.

28.06.2024 00:00
most Foto:

Bratislavský región vás pozýva, aby ste sa ponorili do jedinečnej zmesi tradície a modernosti, od stredovekých hradov a malebných turistických chodníkov až po prvotriedne stolovanie a ochutnávky miestnych vín.

Inšpirujte sa najlepšími atrakciami a aktivitami, vďaka ktorým sa návšteva tohto regiónu stane vaším top zážitkom sezóny.

Príďte sa napiť, vyliečiť a najesť do viníc Malých Karpát.

Bratislava sa nachádza priamo na križovatke krajov, ktoré sú známe svojou vinárskou tradíciou – Malé Karpaty sú najvýznamnejšou vinohradníckou oblasťou Slovenska. Juhovýchodné svahy pohoria pod hranicou lesa zaberajú vinohrady, pod ktorými v stredoveku vyrástli vinohradnícke mestečká a dedinky. Tiahnu sa ako náhrdelník z Bratislavy až do Smoleníc a v dĺžke viac ako 60 kilometrov tvoria Malokarpatskú vínnu cestu s desiatkami otvorených pivníc.

Špecifická chuť tunajšieho bieleho a červeného vína je spôsobená svojráznou slovenskou klímou a kvalitnou pôdou. Degustácie a skvelé nákupy tých najlepších fliaš si môžete dopriať priamo v Bratislave aj v blízkom okolí, vo vinárskych obciach, kde vás privítajú útulné pivničky a zhovorčiví vinári, ktorí vám zanietene rozpovedia históriu svojho vinohradu a prezradia, ako vyrábajú to najlahodnejši­e víno.

Lahodné červené víno Frankovka je navždy späté s Máriou Teréziou. Panovníčka bola presvedčená o jeho liečivých účinkoch, pomáhalo jej zmierňovať bolesti hlavy, a preto dala Rači kráľovské privilégium a ocenila tento región za produkciu bohatého a plného vína. Odvtedy chcela mať račiansku Frankovku modrú vždy vo svojej pivnici a na stole.

Foto: Bratislava region tourism
vinna cesta

Na víno do Rače a po vínnej ceste

Príjemne korenistú chuť s nenápadnými dymovými tónmi, ktoré zanechávajú dlhotrvajúci vnem na podnebí, si presne ako kedysi Mária Terézia môžete vychutnať aj vy dnes.

S Račanskou lokálkou – špeciálnou linkou obľúbeného Prešporáčika – sa po Račanskom vinohradníckom chodníku počas teplých dní veľa nenachodíte, o to viac však stihnete vidieť, zažiť a ochutnať vo viniciach či pivniciach miestnych vinárov. Nastúpiť môžete vždy v piatok o 16:00 pod Mostom SNP v centre Bratislavy alebo neskôr v Rači o 17:00 alebo o 18:00 pred Nemeckým kultúrnym domom na ulici Barónka 3. Voziť sa ním môžete až do 21:30. Miesto si môžete rezervovať na https://shop.bratislavaregion.travel. Zakúpením lístku získate 14 kupónov na degustáciu vína u miestnych vinárov, praktickú kapsičku na krk s gravírovaným pohárom, informačnú brožúru s mapou pre ľahkú orientáciu a mnoho jedinečných zážitkov.

Do sveta viníc a „nektáru bohov“ sa ešte lepšie ponoríte v malokarpatskom vinohradníckom regióne, ktorý je rozlohou a významom najväčší na Slovensku. Na vínnej ceste z Bratislavy cez slobodné kráľovské mestá Svätý Jur, Pezinok, Modra a priľahlé obce vás čakajú desiatky otvorených pivníc a vinári, ktorí vás nimi s radosťou prevedú. Kto má kedy otvorené zistíte na www.otvorene-viechy.sk, kde si môžete aj zarezervovať miesto.

Okrem kultúrno-historických pamiatok vás zaujme napríklad tradícia ľudovej kultúry v jednotlivých obciach regiónu, môžete si vytvoriť svoju vlastnú šálku v Slovenskej ľudovej majolike v Modre a navštíviť Kráľovstvo husaciny v Slovenskom Grobe.

V Pezinku vás privíta Zámok Šimák – Palace Art Hotel Pezinok s grófskou umeleckou atmosférou rodu Pálffyovcov, ktorá dáva tomuto osemstoročnému zámku život. Vnímajte energiu kolobehu ľudských dní, užite si záhradu štyroch ročných období a priestor dôb. Klienti sa zotavia v kultivovanom súkromí, v pohodlí izieb a apartmánov.

Vyberte sa s rodinou do Modry. Hotel Pod Lipou, ktorý zároveň leží na Modranskej vínnej ceste, láka na luxusné ubytovanie, svoj priestranný areál, animačný program, športové hry, ale aj súkromnú pieskovú pláž a vonkajší letný bazén.

Zrelaxujte svoje telo i ducha v obklopení bukového lesa. Wellness & Spa Hotel Zochova Chata je miesto, ktoré vás doslova prinúti zabudnúť na každodenné povinnosti. Raj oddychu, uvoľnenia a inšpirácie v srdci Malých Karpát je zároveň určený pre dospelých, ktorí túžia po tichu a pokoji.

Zábava na jazerách aj bazénoch

Ak po degustačnej večeri zatúžite na ďalší deň po schladení v známych Slnečných jazerách, zamierte do Senca. Príjemné mesto na brehu obľúbených vodných plôch ponúka hneď niekoľko možností kúpania a relaxu vo vlnách.

Oddych pri jazere môžete zažiť priamo pri Slnečných jazerách, no ak by vám jeden deň nestačil, čo je viac než isté, rezervujte si hneď niekoľko nocí. Areál ponúka niekoľko hotelov, penziónov, a množstvo stravovacích zariadení nielen hotelového, ale aj bufetového typu. Na južnej strane je umiestnený karavanový kemp s kapacitou 200 miest a bungalovy. Na severnej strane sa nachádza stanový kemp s kapacitou 900 miest. Na svoje si tu prídu aj aktívni športovci, ktorí si môžu vyberať z množstva ponúk. Sú tu volejbalové a tenisové kurty, požičovňa športových potrieb – člny, vodné bicykle, ale aj tobogany a detské ihriská.

Milovníkov bazénov a vodných atrakcií poteší senecký Aquapark. Nájdete tu množstvo vnútorných aj vonkajších lákadiel – rôzne typy bazénov, šmykľaviek, toboganov. Okrem divokej zábavy je tu miesto aj na pokojný relax v podobe wellness a sáun.

Za zážitkami vás odvezie SplavBus

Kto miluje splavy riek bratislavský región ponúka počas letných mesiacov obľúbený SplavBus. Ten vás pohodlne dopraví z mesta k vode a naspäť. Na výber sú tri typy splavov, podľa vašich želaní.

Splavbus Dobrodruh sa začína v nedeľu o 9:30 v Klube Dunajčík, kúsok od Sadu Janka Kráľa, a končí sa v Jarovciach. Nástup na vodu je oproti Eurovei, kde je krásny výhľad na centrum Bratislavy z úplne nového uhla pohľadu. O pár minút sa už budete plaviť pod Prístavným mostom. Prvá zastávka bude na kamienkovej pláži vhodnej na kúpanie. Ďalej vás Dunaj zavedie okolo hniezd brehulí, vojenského bunkra až do ramena Zuzana, kde sa nachádza bobrí hrad. Splav ukončíme plavbou okolo hausbotov v Jaroveckom ramene. Tam pre vás príde SplavBus a pohodlne vás odvezie naspäť do klubu. Odtiaľ môžete pokračovať naspať do mesta alebo si užiť nedeľné poobedie pri vode. SplavBus Dobrodruh bude jazdiť každú nedeľu od 7.7. do 15.9.2024.

Foto: Bratislava region tourism
opekacka

Splavbus Rodina vás prevedie starým korytom Dunaja. SplavBus odchádza vždy v nedeľu o 9:00 z autobusovej stanice Nivy a dovezie vás priamo do Vojky do kempingu. Ak ste ešte nevyskúšali ako chutí splavovanie, alebo ste si len nenašli čas naplánovať si najbližší výlet, je tu jednoduché riešenie – neprevrhnuteľné katamarány. Začiatok tohto splavu je vo Vojke v kempingu. Dunajské ramená v tomto úseku sú plné prekvapení – začnete na širokom úseku, aby ste si osvojili pádlovanie, a už po prvom kilometri sa vydáte hľadať dobre skrytý vstup do čarovného zaliateho lesa, ktorý sa nenachádza na žiadnej mape. Budete kľučkovať a hľadať cestu medzi stromami. Po návrate na hlavné rameno navštívite slepé rameno Dunaja, ktoré bolo kedysi dávno prepojené so starým Dunajom. Po polhodinovom splave na vás čaká zaslúžený oddych na brehu jazera Vojka. SplavBus Rodina bude jazdiť každú nedeľu od 30.6. do 15.9.2024.

Splavbus Pohoda vás vezme z Vrakune do Zálesia. Doprajte si nenáročný relax na záver letného pracovného týždňa. Privezú vás rovno k pripraveným lodiam, kde stačí prestúpiť a už si len užiť 1,5–2,5 hodinky pádlovania na Malom Dunaji podľa vlastného tempa.

Splav Malého Dunaja je nenáročný, ale postará sa o riadnu dávku zábavy. Môžete spoznávať nedotknutú prírodu v okolí rieky či sledovať okolité živočíchy – napríklad aj vydry či nutrie. Malý Dunaj je zároveň jedným z posledných miest v Európe, kde sa zachovali staré kolové mlyny. Odmenou je krátka prechádzka po korze, po ktorej nasleduje cesta naspäť. Odchod vždy v piatok o 16:00 z autobusovej stanice Nivy a návrat o 20:00. SplavBus Pohoda bude jazdiť každý piatok od 28.6. do 13.9.2024.

Viac informácií o SplavBusoch na letnú sezónu 2024 nájdete na webovej stránke https://shop.bratislavaregion.travel

QR, visit bratislava
chyba