Spálilo vás na dovolenke slnko? Tu je 8 "babských" rád. Ktoré sú skutočne účinné a prečo?

Leto často znamená užívať si dlhé slnečné dni vonku, no niekedy aj napriek nášmu najlepšiemu úsiliu skončíme s obávaným úpalom. Zatiaľ čo moderná medicína ponúka celý rad liečebných postupov, ľudové prostriedky sa dedili z generácie na generáciu. Tu je pohľad na niekoľko populárnych ľudových rád na liečbu spálenia od slnka a na to, či skutočne fungujú.

02.07.2024 11:30
tvár, opaľovanie, spálenie, červená pokožka, koža Foto:
Ilustračné foto.
debata

1. Aloe Vera: Klasický liečiteľ

Aplikujte aloe vera gél priamo z rastliny, aby ste upokojili a vyliečili pokožku spálenú slnkom.

Prečo to funguje: Aloe vera je známa svojimi protizápalovými a chladivými vlastnosťami, ktoré môžu poskytnúť okamžitú úľavu a pomôcť znížiť začervenanie a opuch. Štúdie ukázali, že aloe vera môže pomôcť pri hojení drobných popálenín a podráždenia pokožky.

Verdikt: Pravda. Aloe vera je jedným z najviac odporúčaných prírodných liekov na spálenie od slnka a je podložené vedeckými dôkazmi.

2. Studené mliečne obklady

Namočte handričku do studeného mlieka a priložte ju na spálenú oblasť, aby ste dosiahli upokojujúci účinok.

Prečo to funguje: Nízka teplota pomáha znižovať zápal, zatiaľ čo kyselina mliečna v mlieku môže pomôcť odlupovať odumreté kožné bunky. Okrem toho obsah tuku v mlieku poskytuje hydratačný účinok, ktorý môže pomôcť pri hojení.

Verdikt: Pravda. Studené mliečne obklady môžu poskytnúť dočasnú úľavu a pomôcť zvlhčiť pokožku.

3. Čajové vrecúška

Umiestnite chladné, vlhké čajové vrecúška (najmä čierny čaj) na spálené miesta, aby ste znížili bolesť a začervenanie.

Prečo to funguje: Čaj obsahuje triesloviny, ktoré môžu pomôcť získať teplo z popáleniny a znížiť opuch. Antioxidanty v čaji tiež podporujú hojenie.

Verdikt: Pravda. Čajové vrecká môžu byť účinným spôsobom, ako upokojiť pokožku spálenú slnkom, najmä v oblasti citlivých oblastí, ako sú oči.

4. Ovsené kúpele

Pridajte ovsené vločky do vlažného kúpeľa a namočte sa do nich, aby ste zmiernili bolesť spálenia od slnka.

Prečo to funguje: Ovsené vločky majú protizápalové vlastnosti, ktoré môžu pomôcť upokojiť svrbivú a podráždenú pokožku. Vytvára tiež ochrannú bariéru, ktorá pomáha uzamykať vlhkosť.

Verdikt: Pravda. Kúpele s ovsenými vločkami sú jemným a účinným spôsobom, ako zmierniť nepríjemné pocity pri spálení slnkom.

5. Zemiakové plátky

Umiestnite plátky surových zemiakov na spálenú pokožku, aby sa ochladili a zahojili.

Prečo to funguje: Zemiaky obsahujú zlúčeniny, ktoré môžu pomôcť absorbovať teplo a znížiť zápal. Poskytujú tiež chladivý efekt, ktorý môže poskytnúť okamžitú úľavu.

Verdikt: Pravda. Aj keď to môže znieť zvláštne, zemiaky môžu skutočne pomôcť upokojiť spálenú pokožku.

6. Ocot

Naneste ocot (jablčný alebo biely ocot) na spálenú pokožku, aby ste zmiernili bolesť a urýchlili hojenie.

Prečo to funguje: Ocot môže mať chladivý účinok a jeho kyselina octová môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal. Môže to však byť aj dosť drsné a potenciálne dráždivé.

Verdikt: Čiastočná pravda. Aj keď ocot môže poskytnúť určitú úľavu, môže tiež podráždiť pokožku. Pred aplikáciou je najlepšie zriediť vodou.

7. Jogurt

Aplikujte obyčajný jogurt na miesta spálené slnkom pre chladivý a hojivý efekt.

Prečo to funguje: Jogurt obsahuje probiotiká a enzýmy, ktoré môžu pomôcť upokojiť pokožku a znížiť zápal. Jeho chladivý účinok poskytuje okamžitú úľavu.

Verdikt: Pravda. Obyčajný jogurt môže byť upokojujúcim prostriedkom na spálenie od slnka, ale uistite sa, že neobsahuje pridané cukry a príchute.

8. Plátky uhorky

Umiestnite studené plátky uhorky na spálenú pokožku, aby ste znížili teplo a zápal.

Prečo to funguje: Uhorky majú antioxidačné a analgetické vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť bolesť a opuch. Ich vysoký obsah vody poskytuje chladivý efekt.

Verdikt: Pravda. Uhorky sú bezpečný a účinný spôsob, ako prirodzene liečiť spálenie od slnka.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #spálená koža #spálená pokožka