Črevné ťažkosti: Okolie Benátok má problém s vodou

Časť pobrežia Gardského jazera, ktoré je v lete vyhľadávanou destináciou pre turistov z Nemecka aj strednej Európy, má problémy s pitnou vodou. Píše to denník Corriere della Sera. Problémy sú na pobreží, ktoré spadá pod Benátsko - črevné ťažkosti tu zasiahli vyše tisíc obyvateľov a návštevníkov. Podľa analýz sa však dá v najväčšom talianskom jazere kúpať.

03.07.2024 07:00
debata

Problémy sa sústredia v meste Torri del Benaco, v ktorého vodovode rozbory potvrdili prítomnosť norovírusu. Ten spôsobuje črevné ťažkosti, ktoré sa podľa stanice Rai News prejavili od konca minulého týždňa u viac ako tisícky ľudí.

V meste platí od konca minulého týždňa zákaz používania vody z vodovodu. Úrady nechávajú vodovod deinfikovať.

Úrady naopak odvolali predtým vydaný zákaz kúpania v jazere. Analýzy totiž nepotvrdili kontamináciu týchto vôd, píše dnes denník Corriere della Sera.

Testy boli v poriadku aj v prípade zdrojov spodných vôd. Úrady preto prešetrujú, ako sa norovirus dostal do vodovodu.

Opozícia kritizuje radnicu, že sa snažila problémy bagatelizovať z obáv pred dopadmi na cestovný ruch. Na ten je naviazaná veľká časť ekonomiky obcí, ktorá leží na brehu Gardského jazera.

Radnica napríklad cez víkend nezrušila niektoré verejné oslavy. Starosta mesta Stefano Nicotra to v pondelok zdôvodnil tým, že sa vírus šíri vo vode, a nie cez kontakty ľudí, ktorí spolu tancujú alebo jedia.

„Museli sme vyslať pozitívny signál,“ povedal podľa denníka Corriere della Sera starosta, podľa ktorého niektoré médiá problém zveličili.

debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #črevné ochorenie