Pripútajte sa! Toto sú európske letecké trasy, ktoré najčastejšie zasahujú nebezpečné turbulencie

Pokiaľ ide o leteckú dopravu, turbulencie sú jedným z najčastejších obáv cestujúcich. V Európe sú niektoré letecké trasy notoricky turbulentnejšie v dôsledku rôznych faktorov, ako je geografia a počasie.

04.07.2024 06:00
let, lietadlo, paluba, cestovanie, lieanie,... Foto:
Ilustračné foto.
debata

Ako často sa vyskytujú turbulencie a aké nebezpečné sú?

Turbulencie sú na týchto trasách častým javom v dôsledku viacerých faktorov, ako sú vzdušné prúdy, búrky a prítomnosť pohorí.

Najmä Alpy spôsobujú výrazné poruchy ovzdušia v dôsledku ich vysokej nadmorskej výšky a spôsobu, akým narúšajú prúdenie vzduchu.

K turbulenciám môžu prispieť aj búrky, ktoré generujú vlny v atmosfére, ktoré ovplyvňujú lety vzdialené stovky kilometrov.

Aj keď turbulencie môžu byť znervózňujúce, sú len zriedka nebezpečné. Moderné lietadlá sú navrhnuté tak, aby vydržali značné úrovne turbulencií a zranenia sú zriedkavé.

Silné turbulencie však môžu spôsobiť v ojedinelých prípadoch aj zranenie cestujúcich, ktorí nesedia so zapnutými bezpečnostnými pás­mi.

lietadlo, pilot, kokpit, letecká preprava, inštruktor, navigačné prístroje Čítajte viac Svet šokovala smrť v lietadle počas turbulencií. Môže sa to stať aj vám?

Ako piloti zvládajú turbulencie

Turbulencie sú nevyhnutnou súčasťou leteckej dopravy, ale piloti sú na to dobre vybavení. Vďaka pokroku v technológii a hlbokému pochopeniu vzorcov počasia môžu piloti často predvídať a zmierňovať účinky turbulencií, aby zabezpečili bezpečnejší a pohodlnejší let pre cestujúcich.

Prediktívne nástroje a technológie

Moderné lietadlá sú vybavené sofistikovanými nástrojmi, ktoré pomáhajú pilotom odhaliť turbulencie a vyhnúť sa im. Tu sú niektoré z kľúčových systémov:

 • Radar na detekciu turbulencií: Pokročilé radarové systémy dokážu detekovať turbulencie pred lietadlom. Tieto systémy poskytujú údaje o poveternostných podmienkach v reálnom čase, čo umožňuje pilotom prispôsobiť si dráhu letu.
 • Modely predpovede turbulencií: Služby ako Turbli.com používajú na predpovedanie turbulencií zložité algoritmy a údaje z tisícok letov. Tieto modely berú do úvahy rôzne faktory, vrátane vzorcov počasia, prúdových prúdov a geografických prvkov.
 • Satelitné a meteorologické správy: Piloti dostávajú neustále aktualizácie zo satelitov a pozemných meteorologických staníc. Tieto informácie zahŕňajú podrobnosti o modeloch vetra, vývoji búrok a iných atmosférických podmienkach, ktoré by mohli viesť k turbulenciám.
 • Palubné akcelerometre: Tieto zariadenia merajú pohyb lietadla v reálnom čase a pomáhajú pilotom posúdiť závažnosť turbulencií a upraviť svoju výšku alebo rýchlosť, aby sa minimalizoval jej vplyv.
lietadlo, dovolenka, let, cestovanie, cestujúci, letenka Čítajte viac Ruský výrobca testuje nové lietadlo. Môže byť spoľahlivé, no bude "výrazne horšie" ako západné

Najturbulentnejšie trasy Európy

Podľa údajov z webových stránok na predpovedanie turbulencií a ich výskumu medzi najturbulentnej­šie trasy v Európe patria:

 • Miláno (MXP) – Ženeva (GVA) – Táto trasa prechádza cez Alpy a je známa výraznými turbulenciami v dôsledku horského terénu a vysokohorských prúdových prúdov.
 • Miláno (MXP) – Zürich (ZRH) – Podobne ako na trase Miláno – Ženeva je táto trasa letu ponad Alpy často rozkolísaná.
 • Ženeva (GVA) – Zürich (ZRH) – Ďalšia alpská trasa, ktorá zažíva pravidelné turbulencie nad členitým terénom a pre atmosférické podmienky.
 • Marseille (MRS) – Zurich (ZRH) – Tiež ovplyvnené Alpami a vzdušnými prúdmi.
 • Ľubľana (LJU) – Zürich (ZRH) – Hornatá krajina prispieva k turbulencii tejto trasy.
 • Nice (NCE) – Bazilej (BSL) – Pobrežné vetry a alpský vplyv z nej robia turbulentnú trasu.
 • Nice (NCE) – Zurich(ZRH) – kombinuje pobrežné a horské turbulencie.
 • Jerevan (EVN) – Tbilisi (TBS) – Turbulencie sú tu často spôsobené regionálnymi poveternostnými podmienkami a horským terénom.
 • Bazilej (BSL) – Benátky (VCE) – Zažíva turbulencie z blízkosti Álp a jadranských poveternostných systémov.
 • Frankfurt (FRA) – Turín (TRN) – Táto trasa je ovplyvnená Alpami a súvisiacimi poveternostnými podmienkami.

Stratégie na predchádzanie turbulenciám

Aj keď nie je vždy možné úplne sa vyhnúť turbulenciám, piloti používajú niekoľko stratégií na navigáciu cez turbulentné oblasti alebo okolo nich:

 • Plánovanie trasy: Pred vzletom sú letové plány navrhnuté tak, aby sa vyhli známym oblastiam turbulencií. To zahŕňa štúdium predpovedí počasia a výber letových trás, ktoré minimalizujú vystavenie nepriaznivým podmienkam.
 • Zmeny nadmorskej výšky: Ak sa vyskytnú turbulencie, piloti môžu často nájsť hladší vzduch zmenou nadmorskej výšky. Napríklad let nad alebo pod turbulentnou vrstvou vzduchu môže výrazne znížiť náraz.
 • Komunikácia s riadením letovej prevádzky (ATC): Piloti udržiavajú neustálu komunikáciu s ATC, ktorá poskytuje aktuálne informácie o turbulenciách hlásených inými lietadlami v okolí. To pomáha pilotom robiť informované rozhodnutia o zmene ich letovej dráhy.
 • Bezpečnosť pasažierov: Počas obdobia očakávaných alebo zaznamenaných turbulencií piloti často zapnú označenie bezpečnostných pásov a vydajú oznámenia, aby sa ubezpečili, že cestujúci sedia a sú v bezpečí.
Dovolenka, kniha, čítanie, leto, cestovanie, exotika, more, oddych, relax, slnko, hojdacia sieť, leto, teplo Čítajte viac Máte veľa peňazí? Tu je 10 top miest na kúpu nehnuteľnosti v zahraničí Nemecko Lufthansa lietadlo Čítajte viac Pilotovi nepovolili pristátie, tak na oblohu nakreslil 24-kilometrový falus (foto) lietadlo, letisko, cestovanie, turizmus Čítajte viac Najväčšie letisko sveta bude kolosálne. Do roku 2050 vybaví 250 miliónov cestujúcich ročne

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #turbulencie