Mrazivá pravda: Letuška prezradila, prečo je v lietadlách vždy zima

Ak ste sa niekedy pristihli, že sa počas letu trasiete, nie ste sami. Mnohí cestujúci sa často čudujú, prečo sú kabíny lietadiel také chladné. Podľa ostrieľanej letušky sa za týmto mrazivým javom skrýva viacero nečakaných príčin.

06.07.2024 06:00
lietadlo, let, lietanie, doprava, pasažierka,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Lekársky pohľad: Prevencia hypoxie

Jedným z hlavných dôvodov udržiavania chladnejšej teploty v kabíne je zabránenie hypoxii, čo je stav, keď telo nemá dostatok kyslíka na úrovni tkaniva. Hypoxia sa môže ľahšie spustiť v teplom prostredí, najmä vo vysokých nadmorských výškach, kde je už hladina kyslíka nižšia ako na úrovni mora.

Kabíny lietadiel sú pretlakované, ale nie podľa noriem pre hladinu mora; typicky sú natlakované na ekvivalent nadmorskej výšky približne 2 kilometre. V takýchto podmienkach môžu vyššie teploty zvýšiť riziko hypoxie cestujúcich. Nižšie teploty pomáhajú zmierniť toto riziko a zabezpečujú, že cestujúci zostanú v stabilnejšom sta­ve.

Pohodlie pre väčšinu

Podľa letušky sa letecké spoločnosti snažia dosiahnuť rovnováhu, ktorá vyhovuje väčšine cestujúcich. Rýchlosť metabolizmu sa líši od človeka k človeku a kým niekomu môže byť zima, iní sa môžu cítiť úplne pohodlne alebo dokonca v teple. Vo všeobecnosti je menej pravdepodobné, že chladnejšia kabína spôsobí nepohodlie väčšine cestujúcich ako teplejšia, čo môže viesť k prehriatiu a poteniu.

lietadlo, pilotka, kokpit, lietanie, cestovanie, dovolenka Čítajte viac 10 najkrajších pilotiek: S ktorou by ste chceli letieť najbližšie?

Preferencie posádky

Letušky a piloti sú neustále v pohybe, venujú sa pasažierom a riadia let. Fyzická aktivita vytvára telesné teplo, a preto posádka často uprednostňuje nižšie teploty, aby si počas svojich povinností udržala pohodlie. Táto preferencia nepriamo ovplyvňuje celkové nastavenie teploty v kabíne.

Energetická účinnosť

K energetickej účinnosti lietadla môže prispieť aj udržiavanie chladnejšej kabíny. Systém environmentálnej kontroly (ECS) v lietadlách funguje tak, aby udržiaval teplotu a pretlak v kabíne. Chladenie vzduchu spotrebuje menej energie ako jeho ohrievanie, čo môže viesť k úspore paliva. Vzhľadom na rastúce náklady na letecké palivo sa letecké spoločnosti snažia maximalizovať efektívnosť všade, kde je to možné.

Zníženie šírenia choroboplodných zárodkov

Chladnejšie teploty môžu tiež pomôcť pri znižovaní šírenia choroboplodných zárodkov. Chladnejšie prostredie spomaľuje rast baktérií a vírusov, čím sa znižuje pravdepodobnosť, že cestujúci počas letu ochorejú. Toto je obzvlášť dôležité v obmedzenom priestore lietadla, kde sa baktérie môžu rýchlo šíriť.

Paríž, Francúzsko, Socha slobody, Eiffelova veža Čítajte viac Eiffelovka či Socha slobody... Štyri atrakcie, ktoré majú verné dvojičky na opačnom konci sveta

Zostaňte v pohodlí: Tipy pre cestujúcich

Vzhľadom na tieto dôvody je nepravdepodobné, že by sa kabíny lietadiel v dohľadnej dobe zohriali. Tu je niekoľko tipov, ako sa počas letu cítiť pohodlne:

  • Obliekanie vo vrstvách: Noste viacero vrstiev, ktoré môžete podľa potreby jednoducho pridať alebo odstrániť. To vám pomôže prispôsobiť sa meniacim sa teplotám počas letu.
  • Prineste si deku: Aj keď mnohé letecké spoločnosti poskytujú prikrývky, nemusia byť vždy k dispozícii. Ak si prinesiete svoje vlastné, budete mať niečo útulné, do čoho sa môžete zababušiť.
  • Noste teplé ponožky: Nohy môžu byť obzvlášť studené, takže nosenie hrubých teplých ponožiek môže znamenať veľký rozdiel.
  • Použite cestovný vankúš: Cestovný vankúš vám môže pomôcť udržať si pohodlie a teplo, najmä počas dlhých letov.
  • Pite: Niekedy môže byť pocit chladu zhoršený dehydratáciou. Pite veľa vody, aby ste zostali hydratovaní a udržali si telesnú teplotu.
NEPOUZIVAT, Turecko Čítajte viac Pobrežné drahokamy Turecka: Toto je 6 najúžasnejších pláží v obľúbenej destinácii Slovákov

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #letuška