Pivo 11 eur, sendvič od 9.50 eura. Z dovolenkovej destinácie lacnejšej ako Slovensko z letiska s vysokými cenami odlietajú tisícky Slovákov

Milióny turistov z celého sveta prilietajú aj odlietajú v týchto dňoch z letiska v tureckej Antalyi. Letisko je vzdialené 13 km severovýchodne od centra rušnej metropoly Antalya. Obsluhuje hlavnú turistickú oblasť v Turecku na pobreží Stredozemného mora. Aké ceny jedla a nápojov vás tam čakajú? Ich výška možno prekvapí aj vzhľadom na to, že Turecko považujeme za „lacnejšiu krajinu“ ako Slovensko a chodíme tam aj nakupovať. A oproti minulému roku ceny opäť stúpli.

05.07.2024 09:00
hlavna fotka letisko Antalya, letisko Antalya Foto:
Hlavná odletová hala. Možnosti najesť sa sú ešte aj o poschodie vyššie.

„Antalya letisko je jednoznačne cenový strop. Čapované pivo 11 eur, čipsy Pringles malé 4 eurá a veľké 6 eur,“ napísala ešte pred rokom v reakcii na minuloročný článok Pravdy TU Marcela Ňachajová. A Marcela Ružičková pokračovala: „Tiež som bola prekvapená. Schwechat, Dublin, Düsseldorf a podobne, som vždy hovorila, že sú drahé letiská, ale Antalya ich predbehla. Dve kávy ma stáli 23 eur dňa 5. júla 2023.“

Ako je to tento rok?

Pre tých, ktorí chcú byť stále on-line, na úvod informácia, že pripojiť sa na dočasne fungujúcu verejnú wifi na letisku v Antalyi nie je práve najjednoduchšie, takže viacerí to po pár márnych pokusoch vzdajú. Pri odlete z krajiny v smere domov je pred check-in priehradkami na letisku miesto „free wifi wispotter“, kde stoja hlúčiky ľudí a pokúšajú sa pripojiť, pred rokom sa nám to na krátky čas podarilo po mnohých pokusoch, tento rok sme tým ani nestrácali čas. V duty free zóne letiska, kde budete čakať na odlet lietadla, ponúkajú free wifi pripojenie na jednu hodinu niektoré stánky, je to však podmienené konzumáciou. Napríklad v Starbucks Coffee musíte minúť 400 tureckých lír (TL), podobne je to napr. aj v The Kebab Factory. Jedno euro je cca 35 tureckých lír.

Takto zas vyzerá pripojenie na platenú verziu... Foto: Bianka Stuppacherová
wispotter Antalya airport snimka obrazovky, letisko Antalya Takto zas vyzerá pripojenie na platenú verziu wifi na letisku v Antalyi.

Z Turecka je v posledných rokoch populárne nosiť si výživové doplnky a lieky, ktoré sú tam lacnejšie ako u nás a mnohé, ktoré sú u nás výlučne na recept, sú v tejto krajine voľne dostupné. Aj na letisku, napravo od eskalátorov, ktorými sa vyveziete nahor po odovzdaní začekovanej batožiny, je oproti toaletám lekáreň. Tu je ešte šanca urobiť posledný nákup, ak ste na niečo zabudli. Mimochodom, vo výklade majú peknú „výstavku“ Viagry (sildenafil), Cialisu (tadalafil) aj tureckej Degry (tiež sildenafil). Bude však naozaj fajn prečítať si kontraindikácie týchto liečiv z príbalových letákov v slovenčine on-line skôr, ako sa niekto, najmä ťažký kardiak, pustí do experimentovania na vlastné riziko.

lieky, Turecko Čítajte aj Kúpili sme lieky v Turecku. Koľko stojí liek na kŕčové žily, na herpes či populárne liečivo proti hnačke?

V bezcolnej zóne letiska je mnoho možností, kde sa najesť. Značka Subway známa aj z našich obchodných centier ponúka sedviče v závislosti od veľkosti v rozmedzí od 9.50 eura (najlacnejší je vegetariánsky – minulý rok od 9 eur) až po 20 eur za kus (stejkovo-syrový). Podrobnejšie vo fotografiách fotogalérie pri tomto článku. V iných stánkoch, napríklad značka Mado, sme našli syrový sendvič za 9 eur. Kebab, taký typický pre Turecko, stojí 12 eur a hranolčeky 7 eur v The Kebab Factory. Známa sieť Starbucks Coffee ponúka obyčajné espresso od 5.50 eura, cappucino aj latte od 7 eur (podľa veľkosti, vždy sú tri rôzne veľkosti v mililitroch). Minulý rok tu stáli tri veľkosti Frappuccina 7, 8 a 8.50 eura. Teraz je to už 8, 8.50 a 9 eur.

Hala s pultmi, kde si čekujete batožinu do... Foto: Bianka Stuppacherová
check-in hala, letisko Antalya Hala s pultmi, kde si čekujete batožinu do podpalubia lietadla. Dlhé rady. Obrňte sa trpezlivosťou. Ste na dovolenke.

Pollitrová fľaša vody stojí prakticky všade na letisku 3 eurá, Red Bull 6.50 eur, plechovka Pepsi 5 eur, Coca-cola v pollitrovej PET fľaši za 5.50 eura. Čo trošku vyrazí dych, je cena piva – pollitrový Tuborg v plechovke, ktorý sme našli, je 11 eur (minulý rok stál 10 eur v tom istom obchode), Carlsberg v sklenenej fľaši 12 eur. Z tohto hľadiska sa viac oplatí kúpiť fľašu litrovej whisky (18 eur za litrovú fľašu značky Ballantines) v obchode s nápisom Antalya Duty Free, pretože liter whisky takto vyjde v prepočte menej ako liter piva.

Možno je však zaujímavá informácia, že viacerí Slováci bez problémov cez skenery na letisku v Antalyi preniesli vodu v litrovej fľaši či plechovky s nápojmi. Nemuseli ich vyhodiť a mali tak tekutiny počas čakania na odlet bez toho, aby nakupovali na letisku.

Vo fotogalérii k tomuto článku nájdete aj ceny jedál a nápojov, ktoré ponúka na trase Bratislava-Antalya a späť česká letecká spoločnosť Smartwings. Let trvá 2,5 hodiny, len v tomto období treba jednoducho počítať s meškaniami – aj výraznejšími. Za občerstvenie na palube sa odporúča platiť kartou, v ponukovom lístku sú ceny v českých korunách aj eurách, napr. instantná rezancová polievka stojí 109 českých korún – 4.54 eur, panini (165 g) so šunkou a syrom 149 českých korún – 6.21 eur.

Voňavky, cigarety, sladkosti a pochutiny......
V Starbucks Coffee stojí vždy rad ľudí. Bez...
+13Ceny nápojov v Starbucks Coffee.

„Ako môže niekto po týždňovej dovolenke s parádnym all inclusiv obžerstvom myslieť na žrádlo na letisku pri odlete domov?“ pýta sa trochu „neomalene“ Martin Bezek. „Bol som tam osemkrát a po ceste domov som nikdy nebol hladný ani smädný, aby som toto riešil na letisku.“

Od hladu ani smädu tu nezomriete, len musíte... Foto: Bianka Stuppacherová
letisko Antalya Od hladu ani smädu tu nezomriete, len musíte mať peniaze. Od dovolenkárov sa očakáva, že ich majú.

Zjavne ešte neletel s deťmi a ani nemusel čakať na zmeškaný let niekoľko hodín. S meškaním letov treba v tomto období vysokého náporu turistov radšej počítať – v Bratislave aj v Antalyi. Ak lietadlo odletí iba s niekoľkominútovým sklzom, môžete si v týchto dňoch vrcholiacej sezóny povedať, že ste mali šťastie.

© Autorské práva vyhradené

chyba
Viac na túto tému: #letisko #Turecko #Antalya #letisko Antalya #duty free #dovolenka 2024