Na Orave dobre: Tu je 10 výletných tipov, čo navštíviť v malebnom regióne

Región Orava je pokladnicou prírodných krás, historických pamiatok a kultúrnych skvostov. Či už ste milovníkom histórie, prírody alebo dobrodružstva, Orava má čo ponúknuť. Tu je desať najzaujímavejších turistických atrakcií tohto podmanivého regiónu.

08.07.2024 09:00
chalupa, Orava Foto:
Orava, ilustračné foto
debata

1. Oravský hrad

Oravský hrad, majestátne posadený na skalnom brale nad riekou Orava, je jedným z najkrajších a najzachovalejších hradov na Slovensku. Postavený bol v 13. storočí a ponúka pohľad do stredovekého života s gotickými, renesančnými a barokovými prvkami. Hradné múzeum vystavuje historické artefakty a výhľady z vrcholu sú jednoducho úchvatné.

  • Hlavné atrakcie: Historické exponáty, panoramatické výhľady a rôzne architektonic­ké štýly.
Majestátny Oravský hrad Foto: SHUTTERSTOCK
Oravský hrad Majestátny Oravský hrad

2. Oravská priehrada

Oravská priehrada, najväčšia vodná nádrž na Slovensku, je obľúbeným cieľom vodných športov, rybolovu a relaxu pri vode. Malebné prostredie z neho robí ideálne miesto pre pešiu turistiku a cykloturistiku. Počas leta je na priehrade čulý ruch, od plavby loďou až po kúpanie.

  • Hlavné atrakcie: Vodné športy, malebné turistické chodníky a výlety loďou.

3. Múzeum oravskej dediny

Tento skanzen v Zuberci predstavuje tradičnú oravskú architektúru a vidiecky život. V múzeu je viac ako 50 historických budov vrátane dreveníc, kostola a školy, ktoré sú upravené tak, aby vytvorili typickú oravskú dedinu.

  • Hlavné atrakcie: Tradičné remeslá, ľudová architektúra a kultúrne podujatia.
Skanzen v Zuberci - Múzeum oravskej dediny. Foto: Ivan Majerský, Pravda
múzeum oravskej dediny, skanzen, zuberec, Skanzen v Zuberci - Múzeum oravskej dediny.

4. Slanický ostrov umenia

Ostrov Slanica, ktorý sa nachádza v Oravskej priehrade, je dostupný loďou a ponúka jedinečný kultúrny zážitok. Na ostrove sa nachádza barokový kostol, ktorý dnes slúži ako galéria vystavujúca slovenské ľudové umenie a tradičné drevené sochy.

  • Hlavné body: Výstavy ľudového umenia, výlety loďou a pokojná scenéria.

5. Roháče

Časť Západných Tatier Roháče sú rajom pre turistov a milovníkov prírody. Vďaka chodníkom ponúkajúcim všetko, od ľahkých prechádzok až po náročné výstupy, môžu návštevníci preskúmať ľadovcové jazerá, alpské lúky a úžasné vrcholy.

  • Hlavné body: Turistické chodníky, ľadovcové jazerá a rozmanitá flóra a fauna.
Najpopulárnejšia časť Západných Tatier Roháče a... Foto: Renáta Jaloviarová, Pravda
turisti, Roháče, Západné Tatry, náučný chodník Najpopulárnejšia časť Západných Tatier Roháče a náučný chodník, ktorý je prístupný z oravskej strany od Zverovky. Z L. Mikuláša do Zuberca sa odveziete cez horský priechod Huty.

6. Oravská lesná železnica

Táto historická úzkokoľajka ponúka vyhliadkovú cestu krásnymi oravskými lesmi. Železnica, pôvodne postavená na ťažbu dreva, teraz slúži ako turistická atrakcia, ktorá poskytuje jedinečný spôsob, ako spoznať prírodné krásy regiónu.

  • Najvýznamnejšie: Malebné jazdy vlakom, historické lokomotívy a krásna krajina.

7. Divadlo na zámku

Toto divadlo pod holým nebom v Oravskom Podzámku je obklopené je prírodou a konajú sa v ňom rôzne predstavenia, vrátane tradičných slovenských hier a moderných inscenácií.

  • Hlavné body: Kultúrne predstavenia, literárny význam a prírodné prostredie.

8. Kvačianska dolina

Toto malebné údolie ponúka krásne turistické chodníky, ktoré vedú popri starých vodných mlynoch a ohromujúcich prírodných útvaroch. Údolie je skvelým miestom pre rodinný výlet s trasami vhodnými pre všetky vekové kategórie a úrovne zdatnosti.

  • Hlavné atrakcie: Vodné mlyny, turistické chodníky a malebné výhľady.

9. Obec Podbiel

Obec Podbiel, známa svojou zachovalou drevenou architektúrou, je živým múzeom. Prechádzka po jeho uliciach je ako návrat v čase s tradičnými drevenými domami a hospodárskymi budovami, ktoré predstavujú bohaté kultúrne dedičstvo regiónu.

  • Hlavné atrakcie: Tradičné drevené domy, kultúrne dedičstvo a miestne remeselné umenie.

10. Thermal Park Oravice

Pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť, ponúka Thermal Park Oravice dokonalú zmes termálnych bazénov a nádherných výhľadov na hory. Geotermálne vody sú bohaté na minerály a poskytujú relaxačný a liečebný zážitok.

  • Hlavné atrakcie: Termálne bazény, wellness zariadenia a aktivity vhodné pre rodiny.
Oravský hrad Archívna veža Čítajte viac Na Oravskom hrade dokončili obnovu fasády Archívnej veže Plovdiv, Bulharsko, cestovateľka, mapa, turistka, žena, cestovanie, dovolenka, orientácia, leto, mesto Čítajte viac Máte obmedzený rozpočet? Tu je 60 najlacnejších miest Európy, kde dovolenka bude krásna a lacná Brighton Beach, Melbourne, Austrália, pláž, more, Čítajte viac Najväčšia nerovnomernosť: Prečo 90 % Austrálčanov žije na pobreží?

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Orava