Najredšie osídlená krajina sveta: Len 2 ľudia na kilometer štvorcový!

V obrovskej tapisérii našej planéty, kde sú mestá často preplnené a prekypujúce ruchom a pulzujúcim životom, Mongolsko vyniká ako miesto, kde vládne samota a pokoj.

10.07.2024 07:00
debata
Posvätná krajina, Mongolsko
Ilustračné foto.
+3Stále má pred očami krásnu, čistú mongolskú...

Mongolsko, známe ako najredšie osídlená krajina na svete, ponúka jedinečnú zmes úchvatnej krajiny, bohatého kultúrneho dedičstva a spôsobu života, ktorý zostáva do značnej miery nedotknutý modernosťou.

Čistá mierka samoty

Mongolsko so svojím rozsiahlym územím s rozlohou viac ako 1,5 milióna štvorcových kilometrov je domovom len asi 3,3 milióna ľudí.

To sa premieta do priemernej hustoty obyvateľstva len okolo 2 ľudí na kilometer štvorcový, čo je v ostrom kontraste s husto obývanými regiónmi, ako je Európa alebo východná Ázia.

Väčšina obyvateľov Mongolska žije v jeho hlavnom meste, Ulanbátare, takže veľká časť krajiny je otvoreným priestranstvom divočiny.

Patrícia Zúberová Čítajte viac Patrícia chce prejsť 20 000 kilometrov sama a pešo: Z Mongolska na koniec Európy za 2 roky

Mongolská step: majstrovské dielo prírody

Jednou z charakteris­tických čŕt Mongolska je jeho step – obrovská oblasť pastvín, ktorá sa nekonečne rozprestiera pod širokou modrou oblohou.

Táto krajina nie je len vizuálnym zázrakom, ale aj dôležitou súčasťou mongolskej kultúry a živobytia.

Step je domovom kočovných pastierov, ktorí sa po stáročia potulujú po týchto krajinách, žijú v tradičných jurtách (známych ako gers) a starajú sa o svoj dobytok.

Nedotknutú krásu stepi dopĺňa rozmanitá škála voľne žijúcich živočíchov vrátane divokých koní, kozorožcov a nepolapiteľného snežného leoparda.

Odľahlá púšť Gobi, jedna z najväčších púští na svete, dodáva krajine tajomnosť s týčiacimi sa piesočnými dunami, starými fosíliami a dramatickými útesmi.

Bohaté kultúrne dedičstvo

Nízka hustota osídlenia Mongolska umožnila zachovať bohaté kultúrne dedičstvo, ktoré sa datuje do čias Džingischána, legendárneho zakladateľa Mongolskej ríše.

Festival Naadam, tradičná oslava mongolskej kultúry, zahŕňa „Tri mužské hry“ – zápasenie, dostihy a lukostreľbu – a priťahuje účastníkov z celej krajiny.

Budhizmus hrá významnú úlohu v živote Mongolska s mnohými kláštormi a chrámami, ktoré sú posiate krajinou.

Kláštor Erdene Zuu, postavený v 16. storočí, je jedným z najstarších a najvýznamnejších v krajine a ponúka pohľad do duchovných tradícií Mongolska.

rieka, Vjosa, hory, meander, príroda, Albánsko, turistika, turisti, cestovanie, Čítajte viac Sčítanie ľudu v Albánsku rozdúchava staré spory medzi Bulharmi a Macedóncami

Výzvy a modernosť

Hoci je nízka hustota obyvateľstva Mongolska kľúčovým aspektom jeho šarmu, predstavuje aj výzvy. Prístup k zdravotnej starostlivosti, vzdelaniu a infraštruktúre môže byť v odľahlých oblastiach obmedzený.

Kočovný spôsob života, aj keď je odolný, je čoraz viac pod tlakom klimatických zmien a ekonomických zmien.

V posledných rokoch Mongolsko zaznamenalo tlak na modernizáciu, najmä v Ulanbátare. Rovnováha medzi zachovávaním tradičného životného štýlu a prijímaním rozvoja však zostáva krehká.

Pre cestovateľov, ktorí hľadajú únik od zhonu moderného života, ponúka Mongolsko jedinečný zážitok. Či už ide o objavovanie rozsiahlych otvorených priestorov stepi, ponorenie sa do tradícií kočovných pastierov alebo objavovanie historických miest krajiny, Mongolsko poskytuje pocit slobody a dobrodružstva, ktorý je ťažké nájsť inde.

Návštevníci sa môžu vydať na túry na koni, táboriť pod hviezdami v púšti Gobi a zažiť vrúcnu pohostinnosť mongolského ľudu.

Nedotknutá krajina a kultúrne bohatstvo z nej robia nevyhnutnú destináciu pre tých, ktorí túžia po niečom skutočne jedinečnom.

pláž, leto, more, oceán, dovolenka, ostrov, útesy, kúpanie, opaľovanie, cestovanie, klobúk, plavky, slnko, teplo, Čítajte viac Keď je more za dvoma štátmi: Na svete sú len dve dvojito vnútrozemské krajiny

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Mongolsko