Najkratší komerčný let na svete trvá menej ako 2 minúty

V oblasti letectva, kde v titulkoch často dominujú lety na dlhé vzdialenosti, existuje jedinečný a fascinujúci rekord: najkratší komerčný let na svete. Táto pozoruhodná cesta, ktorú prevádzkuje spoločnosť Loganair, má dĺžku iba 4 kilometre a spája škótske ostrovy Westray a Papa Westray v súostroví Orkneje. Napriek svojej krátkosti je veľmi významný, lebo ponúka miestnym a navyše ponúka jedinečný zážitok a dôkaz dômyselnosti regionálnej leteckej dopravy.

10.07.2024 08:00
debata

Let medzi Westray a Papa Westray má zápis v Guinnessovej knihe rekordov za najkratší pravidelný let pre cestujúcich. Celá cesta trvá približne 1,5 až 2 minúty, pričom skutočný čas strávený vo vzduchu je často menej ako minúta. V dňoch s priaznivým vetrom je možné let dokončiť len za 47 sekúnd.

Táto trasa je v prevádzke už niekoľko desaťročí a slúži ako kľúčové spojenie pre ostrovné komunity. Poskytuje základnú službu pre obyvateľov, uľahčuje rýchle cestovanie za prácou, vzdelávaním a zdravotnou starostlivosťou.

Let je obľúbený aj medzi nadšencami letectva a turistami túžiacimi zažiť tento jedinečný výlet.

Lietadlo a skúsenosti

Loganair prevádzkuje túto trasu pomocou Britten-Norman Islander, malého lietadla s kapacitou až osem cestujúcich. Islander je vďaka svojej robustnej konštrukcii a schopnosti pristávať na krátkych dráhach vhodný na krátke regionálne lety.

Pasažierov tohto letu čaká jedinečný zážitok, ktorý sa vyznačuje úžasnými leteckými výhľadmi na členité pobrežie Orknejských ostrovov a tyrkysové vody. Krátke trvanie letu z neho robí nezvyčajnú, no nezabudnuteľnú cestu, ktorá ponúka vzácnu príležitosť vzlietnuť a pristáť v takom krátkom čase.

Historický a kultúrny význam

Orknejské ostrovy sú plné histórie, s bohatým kultúrnym dedičstvom, ktoré siaha tisíce rokov do minulosti. Ostrovy sú domovom mnohých archeologických nálezísk vrátane Srdca neolitických Orknejí, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, kde nájdete staroveké pamiatky ako Skara Brae a Ring of Brodgar.

Krátky let medzi Westray a Papa Westray nielenže spája komunity, ale aj premosťuje priepasť medzi týmito historicky významnými lokalitami. Návštevníci ostrovov môžu preskúmať jedinečnú zmes prírodných krás a historických intríg, vďaka čomu je let vstupnou bránou k hlbšiemu pochopeniu minulosti regiónu.

Informácie

  • Trvanie letu: Približne 1,5 až 2 minúty.
  • Vzdialenosť: 3 kilometre
  • Prevádzkovateľ: Loganair
  • Lietadlo: Britten-Norman Islander
  • Cena letenky: Líši sa, ale vo všeobecnosti je cenovo dostupná, čo odráža krátke trvanie letu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #lietadlo #let #lietanie #komerčné lety