Sinice - postrach slovenských jazier: Pred kúpaním si spravte jednoduchý 15-minútový test kvality vody

V lete nie je nič také osviežujúce ako plávanie. Priestor na to poskytujú mnohé slovenské kúpaliská, ale aj jazerá či rieky. Kým tie prvé sa neustále kontrolujú a prevádzkovateľ je za čistotu vody zodpovedný, niektoré vodné plochy s neorganizovanou rekreáciou môžu byť pre zdravie škodlivé.

09.07.2024 06:00
debata

„Počas kúpacej sezóny na Slovensku regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) monitorujú viac ako 80 prírodných vodných plôch. Okrem toho pribúda k 350 celoročne prevádzkovaným umelým kúpaliskám aj kontrola približne 200 sezónnych zariadení,” uviedla doktorka Tatiana Červeňová, hlavný hygienik SR.

V súčasnosti nie sú na národnej úrovni dostupné štatistické údaje o ochoreniach a o zdravotných ťažkostiach, ktoré by súviseli s nevyhovujúcou kvalitou vody na kúpanie na prírodných vodných plochách a kúpaliskách.

Lastovo, ostrov, Chorvátsko, more, leto, dovolenka, plávanie, Jadran, kúpanie, letná dovolenka, slnko, Čítajte viac Nemecké médiá varujú turistov pred dovolenkou v Chorvátsku. Dôvodom je "morský sopeľ"

Preto skôr, než vyrazíte k vode alebo na kúpalisko, hlavný hygienik SR odporúča vopred si skontrolovať stav vybranej prírodnej vodnej plochy či umelého kúpaliska aj cez týždenné aktualizácie.

„Aktuálnu kvalitu vody na kúpanie je dôležité si skontrolovať, najmä ak ide o lokality, ktoré nemajú prevádzkovateľa, alebo ktoré mali v minulosti problémy s kvalitou vody na kúpanie,” vysvetlila ďalej Červeňová.

Jednou z obávaných nepríjemností vo vode sú sinice. Ich zvýšený výskyt môže nastať najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí. Nejde len o estetický problém, premnožené mikroorganizmy znamenajú väčšie zdravotné riziko než premnoženie rias.

Sinice dokážu u detí vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Po prehltnutí väčšieho množstva môžu vyvolať aj črevné problémy, kŕče a nevoľnosť.

Chorvátsko, more, rodina, melón, dyňa, plávanie, nafukovačka, dcéry, smiech, matka, slnko, leto Čítajte viac Najčistejšie more? Nájdete ho v Chorvátsku, potvrdili analýzy

Aj keď nie všetky sinice produkujú toxické a alergizujúce látky, riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe.

„Premnožené a nahromadené toxické sinice tvoria vločky alebo zhluky kolónií, ktoré sú rozptýlené vo vodnom stĺpci alebo nahromadené na vodnej hladine vo forme pokrytia alebo viditeľnej kaše, takzvaného „vodného kvetu“, ktorý býva najčastejšie zelenej a modrozelenej farby. Vodný kvet sa môže podľa smeru vetra pohybovať po nádrži a zachytávať na brehoch, kde dochádza k jeho vysušovaniu a rozprašovaniu. Nevstupujte do takejto vody a nedovoľte ani deťom či zvieratám hrať sa s vysušeným vodným kvetom, ktorý vzniká po poklese hladín v zátokách a na brehu vodných plôch,” upozornil Ing. Darko Babjak z Odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR.

Obsahuje voda sinice? Spravte krátky test

Obsahuje voda, v ktorej sa chcete kúpať, sinice, alebo je bezpečná? To sa dá jednoducho a rýchlo otestovať: do priesvitnej nádoby naberte vodu a nechajte ju na svetle postáť 15 až 20 minút.

Ak sa na vode vytvorí prstenec farebnej hmoty pripomínajúci posekané ihličie alebo zelenú krupicu a voda pritom zostane číra, ide pravdepodobne o sinice.

Ak zostanú mikroorganizmy rozptýlené vo vodnom stĺpci, ide o zdravotne nevýznamné riasy.

nepoužívať, koláž Čítajte viac Neuveríte vlastným očiam: 7 miest Európy, ktoré vyzerajú ako Vietnam, Divoký západ či Karibik

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #sinice #kúpanie #kvalita vody #jazerá