Výška vstupného na slovenské pamiatky môže zaskočiť, Bratislavský hrad patrí v lete zahraničným turistom

Na dovolenku na Slovensku láka v aktuálnom reklamnom spote rozprávač, ktorý svoju reč zakončí konštatovaním, že ak divákov neprekvapia krásy krajiny, určite ich prekvapí, že sa im z obrazovky prihovára kamzík. V skutočnosti návštevníkov slovenských pamiatok môže prekvapiť aj ďalšia vec - výška vstupného.

24.07.2024 06:00
Bratislavský hrad, Bratislava Foto: ,
Bratislavský hrad.
debata

Hoci je Slovensko obdarované bohatým kultúrnym dedičstvom, ktoré zhmotňujú aj jeho majestátne hrady roztrúsené po celej krajine, prístup k niektorým pokladom stojí sumu, ktorá môže zaskočiť. Aj náš čitateľ Martin sa pozastavil nad cenami lístkov na Bratislavský hrad. Nedávno sa totiž vrátil z cesty po Južnej Kórei, kde boli mnohé pamiatky za veľmi dostupné ceny, dokonca aj zadarmo.

Slovenské historické stavby, akými sú Bratislavský alebo Oravský hrad či Bojnický zámok, plnia úlohu ikonických symbolov stredovekej minulosti národa a architektonickej zdatnosti predkov.

Udržiavanie týchto lokalít si samozrejme vyžaduje značné investície do obnovy, ochrany a zlepšovania infraštruktúry, aby sa zabezpečilo, že zostanú v dobrom stave nielen pre súčasníkov, ale aj pre ďalšie generácie.

mReportér: Večerná Bratislava plná svetiel
Video
Prejdite sa romanticky osvetleným hlavným mestom... / Zdroj: TV Pravda

14 eur až do 70-tky

Určovanie výšky vstupného prebieha podľa riaditeľa Historického múzea Slovenského národného múzea (HM SNM) na Bratislavskom hrade Petra Bartu na základe zhodnotenia cenníka raz ročne. „Ak sa pristúpi k zmene cenníka vstupného, tak na základe cenového výmeru vydaného riaditeľom SNM-HM a odsúhlaseného generálnym riaditeľom SNM.“

Vysoké náklady na údržbu spolu s obmedzeným verejným financovaním vedú zodpovedných k tomu, že sa pri udržiavaní týchto národných pokladov vo veľkej miere spoliehajú na príjmy zo vstupného.

Keďže sa tieto lokality stávajú známejšími na európskej scéne cestovného ruchu, prílev návštevníkov si vyžaduje neustále modernizovanie, aby spĺňali súčasné svetové štandardy. Zahraniční turisti skutočne na Hrade celé leto dominujú. Domáci návštevníci prevažujú mimo sezóny, a práve ich môže výška vstupného odradiť od návštevy a možnosti spojiť sa so svojím kultúrnym dedičstvom.

Riaditeľ Historického múzea SNM Peter Barta vysvetľuje, že v cene vstupeniek zohľadňujú všetky vstupy vplývajúce na prevádzku múzea. No zároveň tvrdí, že berú ohľad „aj na sociálny dopad na jednotlivé skupiny obyvateľstva.“

Základné vstupné na Bratislavský hrad, do Historického múzea a Klenotnice, ktoré sa predáva najčastejšie, je 14 eur. Táto suma však platí aj pre dôchodcov. Tí majú vstup zadarmo až od 70 rokov.

„SNM v rámci zjednocovania politiky ceny vstupeniek prehodnocuje posledný rok cenotvorbu a na jeseň tohto roka chystá analýzu vo všetkých svojich pobočkách. A s veľkou pravdepodobnosťou upraví aj niektoré ceny,“ sľubuje Peter Barta.

Platan javorolistý. Víťaz Strom roka na...
Prsteň, ktorý má byť údajne urobený aj z...
+6Obraz Krista na stene, pravdepodobne suvenír z...

Bez zvýšenia by museli obmedziť prevádzku

„V závere roku 2023, po troch rokoch, sme upravili cenník vstupného na základe zhodnotenia prevádzky Bratislavského hradu, na ktorej sa SNM spolu s Kanceláriou NR SR podieľa. Treba povedať, že to bolo ťažké rozhodnutie, ale vzhľadom na zvyšujúce sa ceny energií, služieb, ako aj na základe zvýšenia mestskej dane o tretinu, sme museli k tomuto kroku pristúpiť. Bez zvýšenia cien vstupného by sme museli obmedziť prevádzku múzea,“ vymenúva riaditeľ Peter Barta.

Výhodnejšie vstupné majú rodiny, zľavnený vstup platí pre žiakov, nulový lístok je pre držiteľov preukazu ZŤP, pre deti do 6 rokov a seniorov nad 70 rokov.

Cenu lístkov si určuje inštitúcia sama na základe spomínaných hodnotení, ale podľa Bartu je tu aj niekoľkoročný zásah Ministerstva kultúry SR, a to voľný vstup jeden deň – prvú stredu v mesiaci – pre všetkých návštevníkov, či už slovenských alebo zahraničných. „Voľné stredy sú veľmi vhodnou sociálnou politikou, ktorá je hodná rešpektu a naši návštevníci ju dobre poznajú a využívajú,“ hodnotí riaditeľ.

„Do budúcna by sme radi expozíciu Dejiny Slovenska sprístupnili všetkým návštevníkom zdarma, ale to v súčasnej dobe z technických dôvodov nie je možné,“ prezrádza plány riaditeľ.

PRTsc hrad Stobnica, Poľsko Čítajte viac V roku 2023 postavili Poliaci "stredoveký" hrad. Budí obdiv, ale aj pohoršenie (+ kvíz o hradoch)

Aké vstupné majú ďalšie hrady?

Na hrad Devín je základné vstupné v letnej sezóne 8 eur, deti do 6 rokov neplatia, seniori majú zľavu.

Pálfyho okruh na Bojnickom zámku stojí 12 eur. Huňadyho okruh je o euro lacnejší. Komplexná prehliadka zámku, teda oba okruhy, stojí 16 eur. Deti do troch rokov majú vstup zdarma, zľavu poskytujú v Bojniciach aj dôchodcom od 62 rokov, a to 7,50 za samostatné okruhy a za 10 eur uvidia celý zámok.

Na prehliadku Veľkého okruhu Hradu Červený kameň sa turisti dostanú za polovicu oproti Bratislave, za 7 eur. Navyše seniori nad 62 rokov majú zľavu 40 percent, deti do troch rokov neplatia nič.

Iné známe slovenské hrady majú porovnateľné vstupné. Spišský hrad sa momentálne rekonštruuje, a tak majú návštevníci prístup len na dolné a stredné nádvorie. Základný lístok stojí 6 eur, vstupenka do celého hradu sa pred rekonštrukciou predávala za 8 eur. Deti aj dôchodcovia majú zľavu, 4, respektíve 6 eur.

Oravský hrad dôchodcom nad 60 rokov účtuje za vstupné 4,50 eura, deti do 6 rokov neplatia nič a základný lístok vyjde na 9 eur.

Nitriansky hrad je návštevnícky najpriateľskejší, vstupné je 3 eurá, deti aj dôchodcovia platia 2 eurá.

U susedov v Česku je základné vstupné na hlavný okruh Pražského hradu v prepočte 18 eur, deti do 6 rokov to majú zdarma, mládež do 16 rokov aj seniori nad 65 rokov zaplatia 12 eur.

Cena vstupného na hrad a zámok v Českom Krumlove je 12 eur, dôchodcovia nad 65 rokov majú zľavu 2 eurá. Základné vstupné na brnenský hrad Špilberk je 10 eur, deti neplatia a dôchodcovia nad 65 rokov majú zľavy.

V najväčšom poľskom hrade Malbork stojí základné vstupné v prepočte niečo vyše 16 eur, do Budínskeho hradu v Budapešti je základný vstup 12 eur.

Grécka Akropola si mimo sezóny pýta 13 eur, v sezóne 23 eur, pričom občania EÚ do 25 rokov aj dôchodcovia nad 65 rokov majú vstup zdarma.

V Českej republike je priemerná mzda v prepočte 1740 eur, v Poľsku asi 1700 eur, v Maďarsku 1 570 eur, v Grécku 1280, na Slovensku 1430 eur.

Zaujímavou myšlienkou, ako podporiť domáci cestovný ruch, je potenciálne rozšírenie pôsobnosti rekreačných poukazov z ubytovacích zariadení a centier aj na vstupenky na slovenské kultúrne pamiatky. Pripomeňme, že novela zákona o takejto podpore cestovného ruchu platí od januára 2019, či by v budúcnosti bolo možné širšie využitie poukazov, nie je nateraz jasné.

Vyváženie dostupnosti a udržateľnosti pamiatok tak zostáva úlohou pre tvorcov politík, ktorí sa musia orientovať medzi zachovaním kultúrneho dedičstva Slovenska a zabezpečením, že zostane ekonomicky životaschopné pre budúce generácie.

Oravský hrad Čítajte viac KVÍZ: Kde väznili kráľa Madagaskaru? Ktorý je najstarší, či najvýchodnejší? Poznáte slovenské hrady? netopier, človek, obloha, Austrália Čítajte viac O bosorke, ktorá nikdy neexistovala: Upálili ju a potom postavili pomník hrad Korlátko, zrúcanina Čítajte viac KVÍZ: Hrady Slovenska a Čiech - spoznáte ich podľa fotky a popisu?

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #hrady #bratislavský hrad