Prekvapivé príbehy z olympiád: Najväčší podvod v histórii, rozrezaná medaila, netrénovaný poštár

Letné olympijské hry, epické športové podujatie, ktoré spája športovcov z celého sveta, má bohatú a preslávenú históriu plnú fascinujúcich i menej známych príbehov.

31.07.2024 06:00
Olymp, olympiáda, olympijský oheň Foto:
Olymp. Ilustračné foto.
debata

Od bizarných incidentov až po prelomové úspechy, olympiáda zažila všetko. Tu je pohľad na niektoré z najzaujímavejších príbehov z minulých letných hier, ktoré ste možno ešte nepočuli.

1. Maratónec, ktorý nebežal: Olympiáda v St. Louis v roku 1904

Maratón na olympijských hrách v St. Louis v roku 1904 je možno jedným z najzvláštnejších pretekov v histórii. Americký bežec Fred Lorz bol pôvodne vyhlásený za víťaza, no po potom sa zistilo, že 18 kilometrov pretekov odjazdil v aute. Bol diskvalifikovaný a Thomas Hicks získal zlatú medailu, napriek tomu, že dostal strychnín a brandy, aby ho udržali pri živote, keďže hneď v cieli skolaboval.

2. Jediná remíza v olympijskej histórii: Berlínske hry 1936

Na olympijských hrách v Berlíne v roku 1936 skončili dvaja japonskí skokani o žrdi, Shuhei Nishida a Sueo Oe, na druhom mieste. Keď funkcionári odmietli udeliť dve strieborné medaily, športovci sa rozhodli prerezať striebornú a bronzovú medailu na polovicu a spojiť ich dohromady, čím vytvorili „Medaile priateľstva“.

Tento akt športového ducha sa stal silným symbolom jednoty počas politicky exponovaných olympijských hier.

10 zaujímavých faktov o Nemecku
Video
Zdroj: Pixabay

3. Orol Eddie: Skokan na lyžiach z roku 1988

Hoci nejde o letnú olympiádu, príbeh Eddieho „The Eagle“ (Orla) Edwardsa je príliš jedinečný na to, aby sme ho vynechali. Na Zimných hrách v Calgary v roku 1988 sa Edwards stal prvým skokanom na lyžiach, ktorý reprezentoval Veľkú Britániu. Jeho nedostatok skúseností a slabý výkon (skončil posledný) sa však fanúšikom zdal veľmi sympatický.

4. Maratón snov: John Stephen Akhwari, 1968

Na olympijských hrách v Mexico City v roku 1968 sa tanzánsky maratónsky bežec John Stephen Akhwari stal symbolom odhodlania. Napriek tomu, že sa zranil hneď na začiatku pretekov, dokončil maratón, i keď ako posledný a dlho potom, čo prekročil čiaru víťaz. Keď sa ho opýtali, prečo pokračoval, slávne povedal: „Moja krajina ma neposlala 8000 kilometrov, aby som sa postavil na štart pretekov, poslali ma 8000 kilometrov, aby som preteky dokončil.“

Akhwariho príbeh je príkladom olympijského ducha nikdy sa nevzdávať, bez ohľadu na šance.

Pavol Kabát, Mr. Coat on the road Čítajte viac Pán Kabát o Mexiku: Vyhnite sa policajtom, neskúšajte to s angličtinou a nejedzte chlpaté tacos

5. Prvé olympioničky: Paríž 1900

Ženy debutovali na olympijských hrách v roku 1900 v Paríži. S iba 22 ženami, ktoré súťažili na podujatiach ako tenis, golf a plachtenie, tieto atlétky vydláždili cestu pre budúce generácie športovkýň. Britská tenistka Charlotte Cooperová sa stala prvou olympijskou víťazkou a vyhrala titul v dvojhre.

Ženy tvorili v roku 1900 iba 2 % všetkých športovcov.

6. Neoficiálny olympionik: Hry v St. Louis v roku 1904

Jedným z najbizarnejších príbehov je príbeh Felixa Carvajala, kubánskeho poštára, ktorý sa zúčastnil na maratóne v roku 1904. Po tom, čo prehral všetky peniaze v hazardných hrách v New Orleans, sa Carvajal vydal stopom do St. Louis. Preteky bežal v obyčajnom oblečení a zastavil sa, aby sa porozprával s divákmi, pričom údajne jedol jablká zo sadu uprostred pretekov. Napriek týmto trapasom sa mu podarilo skončiť štvrtý.

5 dôvodov, prečo by ste sa nemali presťahovať do Talianska
Video
Zdroj: Pixabay

7. Kontroverzia na maratóne: Londýn 1908

Olympijské hry v Londýne v roku 1908 zaznamenali jeden z najkontrover­znejších výsledkov v olympijskej histórii. Taliansky bežec Dorando Pietri počas posledného úseku maratónu viackrát skolaboval. Napriek tomu, že mu funkcionári pomohli prejsť cieľom, bol diskvalifikovaný. Kráľovná Alexandra bola však taká dojatá jeho snahou, že mu udelila špeciálny zlatý pohár.

8. Potápanie do hlbín: Rok 1904

Olympijské hry v roku 1904 zahŕňali podujatie známe ako „okrasné potápanie“, predchodca moderného synchronizovaného plávania. Súťažiaci boli hodnotení podľa umeleckých skokov a postupov, pričom sa zdôrazňovala skôr kreativita a vkus než precíznosť.

9. Prvý afroamerický zlatý medailista: Paríž 1900

Na olympijských hrách v Paríži v roku 1900 sa prvýkrát objavili ženy, no tieto hry boli pozoruhodné aj ďalším prelomovým úspechom. Constantin Henriquez, hráč rugby z Haiti, sa stal prvým černošským športovcom, ktorý vyhral zlatú olympijskú medailu. Hral za francúzsky rugbyový tím, ktorý vyhral titul.

10. Umenie ako olympijská udalosť: Hry v Štokholme v roku 1912

Vedeli ste, že umenie bolo kedysi olympijskou disciplínou? Od roku 1912 do roku 1948 olympiáda zahŕňala súťaže v maľbe, sochárstve, hudbe, literatúre a architektúre. Umelci boli ocenení medailami rovnako ako športovci. Niektorí renomovaní umelci, ako Jean Jacoby, súťažili a získali medaily počas tejto umeleckej olympijskej éry.

rodina, cestovanie, cestovný pas, dovolenka, kontrola, letisko, turisti, colnica, mama, otec, deti, rodičia, Čítajte viac 8 častých otázkok rodičov malých detí pred letom: Môžeme ísť s kočíkom a jedlom? Bude sedieť na vlastnom sedadle? šofér, jazda, diaľnica, cestovanie, auto, šoférovanie Čítajte viac Prejsť celú D1 môže trvať celý život, rátať treba i so záplavami. Na časti sa bez 4×4 nepohnete koláž, mestá Čítajte viac Rebríček The Economist: Toto je 10 najdrahších miest na svete, poradie sa poriadne zamiešalo

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #olympiáda #Olympijské hry #športovci