Nápad, aby Kafka sprievodcu nahovoril, prišiel od niekdajšieho šéfa saskej kontaktnej kancelárie v Prahe Davida Michela. „Bol som oslovený s tým, že (v múzeu) majú veľa návštevníkov z Česka, tak by potrebovali, aby im niekto načítal texty v češtine a či by som bol ochotný. Povedal som, že samozrejme. Bral som to ako česť,“ povedal Kafka.
Na Kafkovo sprievodcstvo nedávno upozornil aj saský premiér Michael Kretschmer, keď sa s veľvyslancom lúčil. Stretnutie, ktoré sa odohralo na konci júla, navrhol Kafka usporiadať v Radebeule. „Ono sa ukázalo, že tam v múzeu snáď nikdy v živote nebol, tak som sa cítil aj ako taký sprievodca Michaela Kretschmera,“ povedal Kafka.
Súčasťou múzea je vila Shatterhand, v ktorej duchovný otec ušľachtilého náčelníka Apačov Vinnetoua strávil posledné roky života, a zrub Bärenfett, kde sa návštevníci oboznámia so zbierkou o kultúre a živote domorodého obyvateľstva Severnej Ameriky.
Turisti majú k dispozícii tiež park, kde si môžu vyskúšať okrem iného ryžovanie zlata. V celom areáli je 26 zastavení s audiopríspevkami. K nim sa turisti dostanú napríklad cez svoje mobilné telefóny. Plné vstupné vyjde na desať eur, rodiny a deti majú zľavy.
May a jeho literárny svet sú podľa Kafku ďalším z pochodov česko-nemeckých vzťahov. „Nemci a Česi majú jednu spoločnú vášeň, a to pre Karola Maya, Vinnetoua a Old Shatterhanda. Že to nie je vec univerzálna, som si overil v Írsku,“ povedal Kafka, ktorý v minulosti pôsobil ako veľvyslanec v tejto krajine. „V Írsku nikto nevie, kto je Vinnetou a Old Shatterhand,“ dodal.
Čítajte viac Východné Slovensko má svoje Plitvické jazero. Aj s veľrybou Čítajte viac Pitt, Ford či Stoneová: Tu je 5 hollywoodskych hviezd, ktorým Čína zakázala vstup