Len kúsok od pohľadnicovo dokonalých pyramíd v Gíze je totiž realita oveľa menej fotogenická: na okraji tohto starobylého zázraku sa kopia hromady vyhodených plastov, ulice sú posiate odpadkami a návštevníkov priam obarí dojem zo zle udržiavaného prostredia.
Turisti sa hrnú do Egypta, aby mohli obdivovať majestátnosť pyramíd, no mnohí odchádzajú frustrovaní nie zo samotných pamiatok, ale z obrovského množstva odpadu, ktorý túto oblasť zahlcuje.
Desaťročia nekontrolovanej likvidácie odpadu viedli k tomu, že cesty vedúce k týmto historickým pamiatkam zasypali plastové tašky, fľaše a ďalšie odpadky.
Na rozdiel od starostlivo zostavených turistických brožúr pridáva tento do očí bijúci environmentálny problém k inak monumentálnemu zážitku nečakanú a otrasnú vrstvu.
Bohužiaľ, Gíza nie je jedinou svetovou destináciou, kde realita naráža na očakávania. Po celom svete sa známe turistické hotspoty rúcajú pod tlakom odpadu a nadmerného turizmu, čo zanecháva návštevníkov viac znechutených ako potešených.
1. Bali, Indonézia: Problémy v raji
Úžasné pláže Bali a svieža krajina z Indonézie už dlho robia top destináciu pre cestovateľov, ktorí hľadajú tropickú blaženosť.
V posledných rokoch však ostrov čelí veľkej kríze, ktorá má korene v znečistení plastmi. Obrázky nedotknutých pláží s bielym pieskom teraz často zahŕňajú hory odhodených fliaš, tašiek a slamiek, ktoré sa vyplavujú z mora alebo ktoré tam nedbalo zanechávajú turisti.
Počas obdobia dažďov sa problém stáva ešte naliehavejším, keď odpadky z riek a potokov zaplavujú nádherné pláže ako Kuta a Seminyak.
Turisti, ktorí očakávajú kúsok raja, sa často ocitnú po členky v odpadkoch, aj keď miestni obyvatelia a upratovacie čaty sa pretekajú, aby zvládli obrovské množstvo odpadu. Napriek úsiliu Bali zaviesť zákazy jednorazových plastov problém pretrváva, takže mnohí cestujúci sú sklamaní.
2. Mount Everest, Nepál: Najvyššie položená skládka na svete
Vyšplhať sa na vrchol Mount Everestu je snom mnohých dobrodruhov, ale horolezcov nečaká len sneh a majestátne vrcholy. Najvyššia hora sveta sa teraz často označuje ako „najvyššia skládka sveta“.
Desaťročia expedícií za sebou zanechali stopu odpadu – prázdne kyslíkové kanistre, stany, obaly od potravín a dokonca aj ľudský odpad – všetko zamrznuté v čase na nebezpečných svahoch hôr.
Pre tých, ktorí absolvujú náročnú cestu do základného tábora Everest alebo sa pokúsia o samotný vrchol, je pohľad na odhodené odpadky prekvapivý a zároveň smutný.
V posledných rokoch sa čistiace expedície usilovali odstrániť tony odpadu, ale boj nevyhrali, pretože stále viac a viac horolezcov tu zanecháva svoje odpadky, ktoré kazia nedotknutú divočinu.
Čítajte viac Parížska Seina: Od výkalov k olympijským snom a zase späť3. Rio de Janeiro, Brazília: Copacabana a jej skryté špinavé tajomstvo
Široké krivky pláže Copacabana sú synonymom slnkom pobozkaného pôvabu Ria de Janeira. Hneď za malebnými brehmi sa však návštevníci často stretávajú s nepríjemnejšou realitou.
Pláže v Riu, vrátane známych úsekov ako Ipanema a Copacabana, sú často posiate odpadkami, najmä po festivaloch a dovolenkách, keď turisti a miestni obyvatelia zaplavujú zlatisté piesky.
Za pobrežím sa tiahne záliv Guanabara, ktorý hostil podujatia počas olympijských hier v roku 2016, a je známy svojim znečistením.
Plastový odpad, splašky a úlomky plávajú vo vodách zálivu a vyvolávajú sťažnosti turistov aj ekológov.
Napriek úsiliu o vyčistenie zostáva kontrast medzi obrazom Ria ako slnkom zaliateho raja a realitou jeho problémov so znečistením príkry.
Čítajte viac Toto je 10 najčistejších krajín: Sú všetky destinácie v rebríčku oprávnene? Čítajte viac Zdesení turisti zízajú na tony odpadu v slávnej rieke: Špina ohrozuje aj ich zdravie