Brána do pekla: Darvaza
Jedným z najznámejších prírodných úkazov Turkménska je kráter Darvaza, známy aj ako „Brána do pekla“. Tento obrovský plynový kráter horí nepretržite už viac než 50 rokov a v noci vytvára desivý, ale fascinujúci obraz, akoby samotná Zem dýchala ohňom. Kráter vznikol v roku 1971, keď sa sovietski geológovia pokúsili vyťažiť zemný plyn. V dôsledku nešťastnej nehody došlo k prepadnutiu pôdy a vznikol kráter, ktorý sa rozhorel, no v nádeji, že plameň čoskoro vyhasne. Oheň však horí dodnes, čím sa stal symbolom trvalej prírodnej sily a atrakciou pre odvážnych cestovateľov.

Ašchabad: Biele mesto pokryté mramorom
Hlavné mesto Ašchabad je miestom, ktoré je takmer celé pokryté mramorom. V roku 2013 sa mesto dokonca dostalo do Guinessovej knihy rekordov ako mesto s najväčším počtom budov pokrytých bielym mramorom. Architektúra Ašchabadu je veľkolepá, no zároveň bizarná – obrovské zlaté sochy bývalého prezidenta Saparmurata Nijazova, ktorý sa sám tituloval Turkmenbaši (Otec Turkménov), kontrastujú s prázdnymi širokými bulvármi a monumentálnymi budovami. Mnohé z nich slúžia len ako symboly moci a veľkoleposti, pričom reálny účel ich využitia je často otázny.

Bizarné pravidlá a zákazy
V Ašchabade, rovnako ako v celom Turkménsku, platí množstvo bizarných pravidiel, ktoré sú často pre cudzincov ťažko pochopiteľné. Napríklad, v meste je zakázané fajčiť na verejnosti, a to nielen na uliciach, ale aj na súkromných balkónoch a vo vnútorných dvoroch. Porušenie tohto zákazu môže viesť k vysokým pokutám.
Ďalším zvláštnym pravidlom je zákaz tmavých automobilov. V Ašchabade sú povolené len biele a svetlé autá, pretože biela je považovaná za symbol šťastia. V minulosti sa dokonca stávalo, že majiteľom tmavých áut boli ich vozidlá zhabané a prestriekané na bielo na náklady vlastníka. Auto tiež musí byť čisté, v opačnom prípade zaplatíte pokutu.
Rovnako je mesto známe aj prísnou kontrolou médií a internetu. Mnoho západných webových stránok a sociálnych sietí je blokovaných, a všetka tlač je prísne cenzurovaná. Fotografovanie niektorých vládnych budov a monumentov je prísne zakázané a môže viesť k zatknutiu.
V roku 2022 turkménske úrady zakázali ženám farbiť si vlasy, nosiť umelé nechty, mihalnice či tetovanie. Tento zákaz bol súčasťou širšej kampane proti „západným“ vplyvom a moderným kozmetickým trendom, ktoré sú považované za nevhodné v tradičnej turkménskej spoločnosti. Ženy v Turkménsku sú povinné nosiť tradičný odev, najmä v oficiálnych a verejných priestoroch. Tento odev pozostáva z dlhej šaty (zvané „kufta“) a šatky na hlavu. Tieto pravidlá sú prísne vynucované, a odchýlky môžu viesť k pokutám alebo iným trestom.
V roku 2022 bolo ženám tiež zakázané sedieť na prednom sedadle auta, čo sa odôvodnilo obavami o ich bezpečnosť. Tento zákaz bol považovaný za výrazne diskriminačný, pretože nie je založený na žiadnych reálnych bezpečnostných dôvodoch. Platí tiež zákaz viesť ženu, ktorá nie je v príbuzenskom vzťahu s vodičom.Kult osobnosti
Jedným z najvýraznejších aspektov života v Ašchabade je kult osobnosti okolo bývalého prezidenta Saparmurata Nijazova, ktorý sa tituloval Turkmenbaši. Tento kult je prítomný všade – od monumentov až po názvy ulíc. V čase jeho vlády boli vydané pravidlá, ktoré hraničili s absurdnosťou, ako napríklad povinnosť učiť sa pasáže z jeho knihy „Ruhnama“, ktorá sa stala povinnou učebnicou v školách a univerzitách.

Aj po jeho smrti v roku 2006 zostávajú niektoré jeho pravidlá a zákazy v platnosti. Napríklad, Nijazov nariadil zrušenie opery a baletu, pretože ich považoval za „zbytočné“, a tieto umenia sa dodnes v Turkménsku prakticky neprevádzkujú.
Od roku 2022 sa diktátorstva ujal Gurbanguly Berdimuhamedow, ktorý posunul hranice propagandy ešte ďalej. Bol prezidentom, ktorý driftoval pri horiacom kráteri, rapoval, či robil DJ na Nový rok, zdvíhal na zasadaní zlatú činku, či bez zaváhania zasiahol terč z idúceho bicykla.

Kultúra a tradície
Turkméni sú hrdí na svoju bohatú kultúru a tradície, ktoré sú prepojené so starobylou históriou regiónu. Jeden z najdôležitejších symbolov kultúry je turkménsky koberec, ktorý má špeciálny význam v miestnej spoločnosti. Každý kmeň má svoje vlastné vzory a farby, ktoré rozprávajú príbehy o histórii a identite Turkménov. Každoročný Festival turkménskeho koberca, ktorý sa koná v Ašchabade, je oslavou tejto tradície a ponúka cestovateľom možnosť spoznať autentické miestne remeslá.

Krajina paradoxov
Turkménsko je krajinou paradoxov. Na jednej strane je to krajina s obrovským prírodným bohatstvom, najmä zemným plynom, ktorý prináša značné príjmy. Na druhej strane však Turkménsko zostáva jedným z najizolovanejších a najprísnejšie kontrolovaných štátov na svete. Sloboda tlače je takmer neexistujúca a cestovanie po krajine je prísne obmedzené. Napriek tomu, alebo možno práve kvôli tomu, je Turkménsko nesmierne zaujímavým miestom.