Či už ide o malý nočný poplatok v Európe alebo vyšší poplatok v obľúbených destináciách ako Bali alebo Japonsko, tieto poplatky sa môžu rýchlo navýšiť.
Enormné zvýšenie
Aj návšteva novozélandských jazier, hôr, cyklistických chodníkov a vinárstiev bude odteraz drahšia: krajina od 1. októbra zvyšuje svoje medzinárodné poplatky za ochranu návštevníkov a cestovný ruch (IVL) z 35 NZ$ (20 eur) na 100 NZ$ (56 eur), informuje CNN.
„Medzinárodný cestovný ruch so sebou prináša aj náklady pre miestne komunity, vrátane dodatočného tlaku na regionálnu infraštruktúru a vyšších nákladov na údržbu a údržbu v celom našom ochranárskom areáli,“ uviedol vo vyhlásení novozélandský minister pre cestovný ruch Matt Doocey.
IVL, ktorý bol pôvodne predstavený v roku 2019, má pomôcť pokryť náklady na ochranu životného prostredia v celej krajine.
Podľa Dooceyho medzinárodní turisti minuli na Novom Zélande od marca 2023 do marca 2024 viac ako 11 miliárd dolárov.
Kritici
Nie každý je však spokojný so zvýšením cien.
Tourism Industry Aotearoa (TIA), konzorcium profesionálov v cestovnom ruchu z celej krajiny, rozhodnutie kritizovalo.
IVL nie je jediným dodatočným nákladom, ktorý zasiahne turistov navštevujúcich Nový Zéland.
Vyššie ceny za turistické víza sa začínajú 1. októbra, z 131 na 211 dolárov.
Občania 60 krajín a území, ktorí môžu vstúpiť na Nový Zéland, majú nárok na bezvízový styk, ktorý im umožní zostať v krajine až tri mesiace na turistické účely.
Cestujúci, ktorí sú držiteľmi týchto pasov, sú stále povinní získať elektronické vízum a zaplatiť IVL.
Možno sa pridajú aj Edinburgh či Zermatt
Vzhľadom na nové pravidlá vláda očakáva, že vybavovanie víz bude tento rok trvať dlhšie. Imigrácia Nový Zéland oznámila, že ľudia, ktorí chcú navštíviť počas vianočných sviatkov, by mali požiadať o turistické víza najneskôr 15. októbra a tí, ktorí plánujú prísť na lunárny Nový rok, by mali svoje žiadosti dostať do 15. novembra.
Či už sa nazývajú IVL, prístupový poplatok alebo cestovný stimul, „turistické dane“ sú v súčasnosti jednou z najhorúcejších konverzácií v cestovnom ruchu.
Asi 60 destinácií po celom svete, od Benátok po Bhután, účtuje cestujúcim nejaký poplatok za to, že jednoducho vstúpia a navštívia – bez nákladov na jedlo, hotely alebo vstupenky.
Takmer všetky miesta s týmito turistickými daňami uvádzajú, že poplatok je potrebný na kompenzáciu preťaženia, škôd na životnom prostredí a iných vedľajších účinkov nadmernej turistiky.
A nezdá sa, že by tieto poplatky v dohľadnej dobe zmizli. Škótsky Edinburgh a švajčiarsky Zermatt tiež patria medzi miesta, ktoré v budúcnosti zvažujú spoplatnenie.
Podľa štúdie z Bangorskej univerzity vo Walese „existuje len málo dôkazov o tom, že by turistov odrádzali od návštevy“ destinácií, ktoré majú turistické dane.


