Pokračovanie článku: Vojnový experiment: Na najsmrteľnejšom ostrove vás môže zabiť jediný nádych. Ukrýva sa v Európe

Upratovanie a znovuzrodenie

Až v roku 1986 začala britská vláda rozsiahle dekontaminačné úsilie. Po desaťročiach nečinnosti začali vedci ostrov polievať formaldehydom zmiešaným s morskou vodou – účinnou kombináciou zameranou na neutralizáciu spór antraxu.

Tony pôdy boli odstránené a pochované a nasledovalo rozsiahle testovanie, aby sa zabezpečilo, že na ostrove nezostali žiadne spóry.

V roku 1990 vláda vyhlásila Gruinard za „bezpečný“ pre ľudské návštevy, ale jeho desivá povesť ľudí stále odrádza.

Hoci bol ostrov dekontaminovaný, má ďaleko od obľúbenej turistickej destinácie. Stále nad ním visia duchovia jeho smrtiacej minulosti a odvážni návštevníci sú raritou.

Faerské ostrovy: Miesto, kde by ste chceli žiť
Video
Zdroj: TV Pravda

Môžete dnes navštíviť ostrov Gruinard?

V podstate áno – ostrov Gruinard je otvorený pre verejnosť a neexistujú žiadne právne obmedzenia, ktoré by ľuďom bránili v návšteve.

Na ostrov však nepremáva žiadna pravidelná lodná doprava a stále je zostáva v súkromnom vlastníctve.

Otázkou zostáva: prečo by ste ho vlastne mali chcieť navštíviť? Aj keď sa ostrov dnes považuje za bezpečný, len málokto sa odváži riskovať, pretože vo vzduchu stále visí možnosť, „čo ak…?“.

Samotná krajina je bezútešná a skalnatá, najvyšším porastom sú kroviny, z hľadiska estetickej krásy nemá čo ponúknuť.

Avšak treba podotknúť, že tu nie sú ani žiadne upozornenia či znaky dokumentujúce antraxom zamorenú minulosť.

Gruinard dnes: Relikvia temnej éry

Dnes je ostrov Gruinard akousi čudnou relikviou – miestom, ktoré nemá žiadny skutočný účel, ani pôvab, ba ani čaro, len strašidelnú auru.

Môže slúžiť ako pochmúrna pripomienka nebezpečenstva biologickej vojny. Hoci sa jeho antraxové dni skončili, dedičstvo ostrova stále pretrváva.

A tak zostáva pustým kúskom zeme neďaleko Škótskej vysočiny aj so svojou toxickou históriou.

Dundee, Škótsko
Pod ochranou dúhy (Škótska Vysočina).
+6Ilustračné foto

Ďalšie smrtonosné miesta

Gruinard nie je jediným miestom so smrteľnou povesťou. Tu je niekoľko ďalších miest, kde môže byť návšteva viac ako len vzrušenie:

  • Ostrov Sentinel, India – domov divokého a doposiaľ civilizáciou nekontaktovaného kmeňa Sentinelov, ktorí sú nepriateľskí voči cudzincom. Priblížte sa k ostrovu a možno sa stretnete so šípmi.
  • Černobyľ, Ukrajina – Miesto jadrovej katastrofy v roku 1986, Černobyľ, je stále rádioaktívny. Prehliadky so sprievodcom sú možné, ale stále riskantné.
  • Hadí ostrov, Brazília – Tento ostrov sa nachádza pri pobreží Brazílie a je domovom tisícok smrtiacich hadov. Táto pôda je taká nebezpečná, že brazílska vláda tu prísne zakázala návštevy.
Paklene ostrovy Photo-Shutterstock, pr, nepouzivat Čítajte viac Tri krajiny s najväčším počtom ostrovov: Jednotka ich má takmer 300 000 Fidži, ostrov, domorodec Čítajte viac Zakázaný smrtonosný ostrov: Nik ho nesmie navštíviť ani na vlastné riziko netopier, kaloň Čítajte viac Hadí ostrov, potkaní chrám, jaskyňa švábov: Antidovolenkové miesta ako vyšité

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com 12 debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #antrax #Ostrov