Podľa agentúry Reuters to oznámil grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Nový poplatok 20 eur pre turistov má zabrániť nadmernému turizmu, ktorý trápi niektoré destinácie.
Časť vybraných prostriedkov dostane tamojšia samospráva na investície do infraštruktúry.
"Grécko nemá štrukturálny problém s nadmerným turizmom. Len niektoré destinácie počas určitých týždňov alebo mesiacov v roku majú značné ťažkosti, ktoré treba vyriešiť. Výletná lodná doprava zaťažuje Santorini a Mykonos, a preto sme sa rozhodli zasiahnuť, "uviedol Mitsotakis.
Mitsotakis oznámil aj ďalšie opatrenia na reguláciu prebujneného turizmu. Vláda chce zaviesť limit na maximálny počet výletných lodí, ktoré môžu pristáť do niektorých prístavov, či zaviesť striktnejšiu ochranu vodných zdrojov.
33 miliónov turistov
Chystajú sa zmeny aj v odvetví krátkodobých prenájmov. Dane z tejto aktivity by sa mali zvýšiť a v Aténach vláda pozastaví vydávanie nových licencií pre turistické nájmy.
Grécke médiá tento týždeň informovali aj o vládnom pláne na daňové zvýhodnenie dlhodobých prenájmov.
Grécko je do veľkej miery závislé od cestovného ruchu, ktorý je hlavnou hnacou silou ekonomiky krajiny.
Vlani do juhoeurópskej krajiny prišlo 33 miliónov turistov a príjmy gréckej ekonomiky z cestovného ruchu predstavovali 20 miliárd eur.
20 000 stálych obyvateľov
Santorini je ostrov preslávený malebnými dedinkami a plážami, na ktorom žije asi 20 000 stálych obyvateľov. Tí sa ale čoraz častejšie sťažujú na nadmernú návštevnosť svojho ostrova, ktorá znižuje kvalitu života miestnych.
Počet zahraničných turistov na Santorini stále rastie, podľa starostu Nikosa Zorzosa ich ostrov vlani navštívilo asi 3,4 milióna, čo vytvára tlak na zastaranú infraštruktúru a vytláča miestne Rieky z realitného trhu.
Zorzos tvrdí, že už mnoho rokov na úrady nalieha, aby na ostrove nepovolili žiadne ďalšie lôžka pre turistov a navrhol obmedziť počet návštevníkov z výletných lodí na 8000 denne z doterajších zhruba 17 000.
Podobné ťažkosti ako Santorini majú napríklad Benátky alebo Barcelona, kde sa proti davom turistov už organizujú protesty. Talianske Benátky regulujú počas hlavnej sezóny počet turistov obmedzeným počtom vstupov za päť eur. Mesto tak tento rok vybralo 2,2 milióna eur (zhruba 55 miliónov korún).
Mykonos a Santorini: Krása na pokraji zrútenia
Grécke ostrovy Mykonos a Santorini sú synonymom raja – obielené budovy, krištáľovo čisté vody a slnkom zaliata krajina.
Tieto ikonické destinácie však tiež zápasia s výzvami nadmerného turizmu, pretože do nich každoročne prúdia milióny návštevníkov, najmä počas vrcholných letných mesiacov.
Mykonos: Párty ostrov bojuje s davmi
Mykonos, známy pre svoj pulzujúci nočný život a luxusný životný štýl, bol ťažko zasiahnutý nadmernou turistikou.
Kedysi to bolo tiché útočisko a teraz ho navštívia viac ako 2 milióny návštevníkov ročne, čo vedie k preťaženiu, vysokým cenám a tlaku na miestnu infraštruktúru.
Úzke uličky mesta Mykonos sotva pojmú neustály tok turistov a nedotknuté pláže ostrova sú často preplnené.
Aby tomu zabránili, miestne úrady zaviedli prísne nariadenia týkajúce sa rozvoja a počtu návštevníkov a zvažujú denné limity pre príchody výletných lodí.
Santorini: Ikonické výhľady, ohromujúce davy
Napätie pociťuje aj Santorini, ktoré je známe svojimi západmi slnka a výhľadom na kalderu.
S 2 miliónmi turistov každý rok, čo je počet ďaleko presahujúci jeho stálu populáciu, sú Fira a Oia často plné návštevníkov, takže je ťažké vychutnať si čaro ostrova.
Vplyv tisícok denných cestujúcich na výletných plavbách viedol vládu k obmedzeniu príjazdov lodí s cieľom chrániť krehké životné prostredie ostrova a zabrániť ďalšiemu preplneniu.
Prebiehajú aj diskusie o zavedení limitov pre návštevníkov počas špičiek.
Čítajte viac Obľúbené prístavné mesto zaplavili tony uhynutých rýb: Zdochliny úplne pokryli hladinu a odporne smrdia Čítajte viac Toto je 10 najväčších ostrovov Grécka a najzaujímavejšie fakty o nich Čítajte viac Miznúce mestá: Tri sídla, ktoré sa v posledných rokoch stratili alebo sa premenili na mestá duchov