Správu priniesla európska klimatická služba Copernicus, informuje Euronews.
Riaditeľ Carlo Buontempo, rovnako ako niektorí iní klimatickí vedci, nebol presvedčený, či bude rok 2024 najteplejším rokom v histórii, pretože august 2023 bol oveľa teplejší ako priemer.
Ale potom nastúpil august 2024, ktorý sa teplotne zhodoval s rokom 2023, vďaka čomu si je Buontempo „celkom istý“, že tento rok skončí ako najhorúcejší v histórii.
„Aby sa rok 2024 nestal najteplejším v záznamoch, musíme počas niekoľkých zostávajúcich mesiacov vidieť veľmi výrazné ochladenie krajiny, čo sa v tejto fáze nezdá pravdepodobné,“ povedal Buontempo.
Severné meteorologické leto – jún, júl a august – malo podľa Koperníka priemer 16,8 stupňa Celzia. To je o 0,03 stupňa Celzia teplejšie ako starý rekord z roku 2023.
Záznamy programu Copernicus siahajú až do roku 1940, ale americké, britské a japonské záznamy, ktoré sa začali robiť v polovici 19. storočia, ukazujú, že posledné desaťročie bolo najhorúcejšie od vykonania pravidelných meraní a podľa niektorých vedcov pravdepodobne za posledných 120 000 rokov.
„Tieto triezve čísla naznačujú, ako nás klimatická kríza sprísňuje,“ povedal Stefan Rahmstorf, klimatický vedec z Postupimského inštitútu pre výskum klímy, ktorý nebol súčasťou výskumu.
Zatiaľ čo časť minuloročného rekordného tepla bola ovplyvnená javom El Nino – dočasné prirodzené otepľovanie častí centrálneho Pacifiku, ktoré mení počasie na celom svete – tento efekt je preč a ukazuje, že hlavnou hybnou silou je dlhodobá zmena klímy spôsobená človekom – zo spaľovania uhlia, ropy a zemného plynu, povedal Buontempo.
„Naozaj nie je prekvapujúce, že vidíme túto vlnu horúčav, že vidíme tieto teplotné extrémy,“ povedal Buontempo. „Určite uvidíme viac.“

